Delfiny to inteligentne i bardzo towarzyskie zwierzęta. "Rodzicielstwo delfinów", będące odgałęzieniem autorytatywnego rodzicielstwa, jest stylem rodzicielskim zakorzenionym w równowadze. "Rodzic-delfin" chętnie pomaga dziecku w jego rozwoju, stara się, by zdobyło niezależność i inteligencję emocjonalną.
Autorytatywne rodzicielstwo ma tu kluczowe znaczenie. Jego głównym celem jest kładzenie dużego nacisku na potrzeby dziecka. To zdrowa przestrzeń, która zapewnia maluchom możliwość bezpiecznego rozwoju. "Rodzicielstwo delfinów" kładzie nacisk na odkrywanie i eksplorację. To utrzymanie granic, przy jednoczesnym zachowaniu troski i wrażliwości wobec dzieci.
Delfiny do gadatliwe zwierzęta, które zdaniem naukowców za pomocą dźwięków potrafią przekazywać swoje emocje. Czerpanie inspiracji ze wspomnianych ssaków wodnych, umiejętność wyrażenia emocji, przynosi zarówno dzieciom, jak i rodzicom wiele korzyści. Naukowcy odkryli, że wraz ze wzrostem poziomu inteligencji emocjonalnej rodziców, rośnie ich preferencja autorytatywnego stylu rodzicielskiego.
– Rodzice, którym udaje się lepiej postrzegać swoje emocje, rozumieć je i wyrażać, odnajdują równowagę między autorytetem a łagodnością i elastycznością okazywaną dziecku – tak twierdzą autorzy badania.
Rodzice, którzy praktykują bardzo emocjonalny styl rodzicielski, mogą stać się nadopiekuńczy. Granica jest bardzo cienka, dlatego warto zachować pewną równowagę. Pozwalanie dzieciom na popełnianie błędów, uczenie się na podstawie własnych doświadczeń i samodzielne rozwijanie nowych umiejętności, może pomóc w nauce i ćwiczeniu zdrowych umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Rodzice małych "delfinów", wczuwają się w emocje i potrzeby dziecka, pocieszają je, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Zachęcają do ponownego spróbowania. Są w pełni obecni, towarzyszą dzieciom w nowych zmaganiach i wspierają, gdy pojawi się problem.
Delfiny, nawet te będące na wolności, uwielbiają się bawić. Podrzucają różne przedmioty, próbują je złapać, uderzają nimi o wodę. Rodzice praktykujący ten styl wychowania powinni pokazać dzieciom, jak ważne jest różnorodne spędzanie czasu.
– Jeśli nie odpoczywasz i nie masz przynajmniej chwili wolnego, pokazujesz swoim dzieciom, że produktywność jest sprawą najwyższej wagi – mówi psycholog Aliza Pressman.
Doktor Denise Pope, opracowała trzyczęściowy model, który ma pomóc przywrócić równowagę w życiu dzieci, które nastawione są na osiągnięcie wyniku. Składa się z czasu na zabawę, przestoju i czasu dla rodziny.
Pamiętaj, że w rodzicielstwie najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i rozwój, a nie perfekcja.
Źródło: fatherly
Czytaj także: https://dadhero.pl/292453,jestes-rodzicem-sloniem-pamietaj-by-nie-popelniac-tych-czterech-bledow