Wystarczy 20 minut dziennie. Tak wychowasz dziecko, które umie rozwiązywać problemy

Klaudia Kierzkowska

06 października 2023, 12:37 · 2 minuty czytania
Jednym z zadań rodzica jest wychowanie zaradnego dziecka. Takiego, które w przyszłości da sobie radę i będzie potrafiło samodzielnie rozwiązywać problemy. Jako rodzice już maluchom tłumaczymy, czym są trudności i w jaki sposób możemy im przeciwdziałać.


Wystarczy 20 minut dziennie. Tak wychowasz dziecko, które umie rozwiązywać problemy

Klaudia Kierzkowska
06 października 2023, 12:37 • 1 minuta czytania
Jednym z zadań rodzica jest wychowanie zaradnego dziecka. Takiego, które w przyszłości da sobie radę i będzie potrafiło samodzielnie rozwiązywać problemy. Jako rodzice już maluchom tłumaczymy, czym są trudności i w jaki sposób możemy im przeciwdziałać.
Rodzice wyrabiają w dzieciach odpowiednie nawyki, by wyrosły na odpowiedzialnych i dobrze przystosowanych do życia w dorosłym świecie ludzi. fot. Bessi/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nawyk to coś, co wchodzi nam w krew, coś, co wykonujemy bez większego zastanowienia. Rodzice wyrabiają w dzieciach odpowiednie nawyki, by wyrosły na odpowiedzialnych i dobrze przystosowanych do życia w dorosłym świecie ludzi. Oto prosty, szybki i skuteczny sposób, dzięki któremu twoje dziecko będzie radziło sobie z problemami.


Dużo obowiązków

Wielu rodziców stara się jak najlepiej zorganizować swoim dzieciom czas. Wypełnia go po brzegi. Po zajęciach w przedszkolu, lekcjach w szkole zawożą je na zajęcia dodatkowe. Zapisują na piłkę nożną, tańce, języki. Często zapominają o czasie wolnym, takim na zabawę i przyjemności, którego dzieci na każdym etapie rozwoju bardzo potrzebują.

– Zapewnienie czasu i przestrzeni pozwala dzieciom dowiedzieć się, co lubią, a czego nie. Co uważają za piękne, a co im się nie podoba – mówi Susan Magsamen, współautorka książki o sztuce.

Wystarczy 20 minut dziennie

Istnieje wiele nawyków, których rodzice starają się nauczyć swoje pociechy. Niektóre z nich przychodzą im z łatwością, inne wymagają zdecydowanie większej pracy. Jest jedna czynność, która okazuje się być kluczowa w rozwoju dziecka – obcowanie ze sztuką i jej tworzenie.

Obcowanie i zajmowanie się sztuką niesie za sobą wiele korzyści. Prace artystyczne zaczynają regulować układ nerwowy w sposób, który zmienia samopoczucie.

– Dzieci obcujące ze sztuką lepiej rozwiązują problemy – dodaje Susan Magsamen. Sztuka korzystnie wpływa na pracę kory przedczołowej, funkcje poznawcze i pamięć. Dzieci obcujące ze sztuką lepiej kontrolują swoje emocje. Efekty zauważalne są stosunkowo szybko, nie trzeba czekać długoterminowo, by dostrzec jej korzystny wpływ.

– Poświęć 20 minut dziennie na doświadczenia artystyczne, niezależnie od tego, czy jesteś twórcą, czy obserwatorem – mówi Magsamen.

Chcemy wyrażać siebie

– Zarówno dorośli, jak i dzieci, przestają stawiać sztukę na pierwszym miejscu, wówczas gdy jest ona jedynie umiejętnością, której nie uważają za uzasadnioną ścieżkę kariery – mówi Ivy Ross, współautorka książki o sztuce.

Niestety, zdarza się, że nauczyciele zniechęcają dzieci do prac plastycznych. Zwracają uwagę, że nie tak rysuje się drzewo lub że nie takie proporcje ma człowiek. Maluchy, które nawet chcą wyrazić siebie przez sztukę, boją się krytyki innych. Rezygnują.

Jak zaciekawić dzieci sztuką?

Dzieci uwielbiają nowości, niespodzianki. Lubią być zaskakiwane. Zabierz dziecko na spacer i patrzcie razem na niebo – szukajcie obrazków, jakie stworzyły chmury. Już przedszkolaka możesz zaprosić na ciekawą wystawę, która wzbudzi w nim podziw i zachwyt. Być może ten prosty sposób zaszczepisz w nim miłość do sztuki, która zaowocuje w przyszłości.

Źródło: CNBC

Czytaj także: https://dadhero.pl/288630,zajecia-dodatkowe-dla-dzieci-czy-sa-im-potrzebne