Rodzice często doświadczają trudnych zachowań swojego dziecka, na które nie wiedzą, jak reagować. Zdarza się, że podnoszą głos, unoszą się honorem. Krzykną, czego potem bardzo żałują. Zastanawiasz się, jak poprawić zachowanie swojej pociechy? Oto proste, ale skuteczne sposoby.
Reklama.
Reklama.
By zmierzyć się z trudnym zachowaniem dziecka, trzeba je najpierw dokładnie przeanalizować. Przyjrzeć się, co maluch robi nie tak i zastanowić się, jak można temu zaradzić.
Nie nagradzaj złego zachowania
Dzieci są niezwykle mądre i spostrzegawcze. Szybko się uczą i wyciągają wnioski. Przypomnij sobie, jak postępujesz w takiej sytuacji – twoja pociecha nie chce zjeść posiłku i protestuje podczas kolacji. Szybko się poddajesz i przygotowujesz coś innego? To jeden z częstszych błędów popełnianych przez rodziców.
Zamiast porozmawiać, spróbować nakłonić do zjedzenia lub chociaż spróbowania tego, co jest na talerzu, rodzice przygotowują coś na szybko, coś w zastępstwie. Następnym razem postaraj się zachęcić dziecko do zjedzenia, może bajeczka "o wesołym, zielonym brokule, który chce wskoczyć do brzuszka" okaże się pomocna.
Dawaj pozytywne wzmocnienia
Niektórzy rodzice skupiają się wyłącznie na negatywnych rzeczach, które zrobiły ich dzieci. Takie zachowanie prowadzi wyłącznie do jednego. Dzieci uczą się, że tylko nieodpowiednim postępowaniem mogą zwrócić uwagę swoich opiekunów. Pamiętaj, by chwalić swoją pociechę za to, co zrobiła dobrze. Powiedz: "Cieszę się, kiedy ładnie bawisz się z rodzeństwem", "Jestem dumny, kiedy starasz się odrobić zadanie domowe".
Nie pozwalaj na wszystko
Dawanie dzieciom zbyt dużej swobody, pozwalanie niemalże na wszystko, nie prowadzi do niczego dobrego. Twoje dziecko ogląda bajki, kiedy chce? Je słodycze, kiedy tylko ma ochotę? Taka "wolność" sprawia, że twoja pociecha zaczyna błędne myślenie – wszystko mi wolno, to moje prawo.
Jak zachować się w takiej sytuacji? Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o granicach, których nie można przekroczyć i zasadach panujących w waszym domu. Uświadom, że jest dla ciebie najważniejsze i chcesz dla niego jak najlepiej. Ograniczenie bajek nie jest karą, a troską.
Przydziel obowiązki
Zakres obowiązków powinien być dostosowany do wieku dziecka. Maluchowi pozwól dokonywać wyborów. Niech zadecyduje, którą z dwóch bluzek chce dziś założyć. Przedszkolakowi pozwól spakować plecak, a zerówkowicza poproś o pomoc w przygotowywaniu posiłku. Dzieci lubią "czuć", że mają na coś wpływ. Obowiązki i możliwość decydowania dają im poczucie sprawczości.
Nie wyręczaj
To kolejny, stosunkowo często powielany przez rodziców błąd. Nadmierne wyręczanie, ratowanie z opresji. Nie przynoś zeszytu do szkoły, kiedy twoja pociecha go zapomni. Nie wyręczaj w posprzątaniu pokoju czy schowaniu brudnych naczyń do zmywarki. Staraj się, by twoje dziecko było bardziej odpowiedzialne. Pokaż, że jest sobie w stanie poradzić z niepowodzeniami. Wytłumacz, że dzięki błędom, upadkom, staje się silniejsze. A siła to cecha, która buduje charakter.