
Jeśli masz do czynienia z osobą wykazującą zachowania pasywno-agresywne, powinieneś wiedzieć, jak zachować się w jej towarzystwie. Ważne, byś zdał sobie sprawę, że odczuwa ona silne emocje, do których trudno jest się jej przyznać. Często ukrywa to, co naprawdę czuje. Swoje prawdziwe oblicze skrywa pod wieloma maskami.
Wszystko w porządku
Osoba wykazująca agresywno-pasywne zachowania mówi jedno, a myśli drugie. Komunikacja niewerbalna jest sprzeczna z przekazywaną przez nią wiadomością. Po tonie głosu, głośności czy gestykulacji można dostrzec, że jest bardzo zestresowana. Zamiast powiedzieć wprost, co czuje, twierdzi, że wszystko jest w porządku.
Cisza
Cisza, taka, która aż boli, sygnalizuje silne emocje i całkowite zerwanie kontaktu z otoczeniem. Osoba wykazująca zachowania pasywno-agresywne może się po prostu przestać do ciebie całkowicie odzywać. Zdarza się, że nie odbiera telefonów lub na zadane pytania odpowiada jedynie pojedynczymi słowami.
Mamrotanie
Kolejnym sygnałem, na który warto zwrócić uwagę, jest mamrotanie pod nosem. Prowadzenie dialogu z samym sobą, jest próbą głośnego powiedzenia o swoich emocjach. Dość charakterystyczne jest również obgadywanie drugiej osoby za jej plecami czy wymyślanie niestworzonych historii na czyjś temat.
Sarkazm
Kolejną dość charakterystyczną oznaką zachowania pasywno-agresywnego jest sytuacja, w której dana osoba wrogością, niechęcią i niezadowoleniem reaguje na twoją obecność.
Powstrzymywanie uczuć
Unikanie dotyku, np. złapania się za rękę, poklepania po ramieniu czy podania dłoni na przywitanie, pokazuje, że druga osoba ma ci wiele do zarzucenia. Choć nie powie tego wprost, wysyła jednoznaczne sygnały.
Wymuszona zgoda
Osoba wykazująca zachowania pasywno-agresywne może się zgodzić na coś, czego tak naprawdę nie chce. Decydując się na coś, wykazuje zgorzkniałą postawę i od razu daje po sobie znać, że coś jest nie tak. Zdarza się, że ironicznym tonem głosu twierdzi "ok, masz rację", po czym zaraz się dąsa.
Udawanie współpracy
Niektórzy ludzie udają wspaniałych współpracowników/pomocników. Mówią, że posprzątają kuchnię, zrobią zakupy, a koniec końców celowo tego nie robią. Nieustanne niedotrzymywanie słowa zdradza wiele.
Źródło: cnbc