Kłamstwo
Osoby, które nie są przyzwyczajone do kłamstwa, mogą odczuwać negatywne konsekwencje swojego zachowania. fot. Pexels/Pixabay
Reklama.

Choć niektórzy są przyzwyczajeni do oszustwa, to z reguły nie lubimy uciekać się do poważnych i szkodliwych kłamstw. Kiedy jesteśmy zmuszeni do zatajenia prawdy, nasze ciało i mózg cierpią, doświadczają dużego stresu.

Co się dzieje z ciałem?

To, co dzieje się z naszym ciałem podczas kłamstwa, w dużej mierze uzależnione jest od tego, czy kłamiemy dobrowolnie, czy zostaliśmy do tego zmuszeni. W drugim przypadku możemy doświadczyć dość specyficznych objawów psychosomatycznych. Osoby, którym kłamstwo weszło w krew, podczas mówienia nieprawdy, nie odczuwają niemalże żadnego, zarówno fizycznego jak i emocjonalnego dyskomfortu.

Niemiecki filozof Friedrich Nietzsche powiedział, że kłamstwo jest powszechnym i powtarzającym się zjawiskiem. Choć zdarza nam się zataić prawdę, oszukać, to tak naprawdę wielu z nas nie lubi nieuczciwego zachowania.

Nasz mózg zaczyna się stresować i powstaje dysonans wewnętrzny. Osoby, które nie są przyzwyczajone do kłamstwa, mogą odczuwać negatywne konsekwencje swojego zachowania. Jeśli oszustwo będzie trwało tygodniami lub miesiącami, mózg będzie odczuwał silny stres, który doprowadzi do wielu dyskomfortów, np.

  • bólu głowy
  • przyspieszonego tętna
  • zaburzeń trawienia
  • bezsenności.
  • Niemniej jednak, jeśli kłamstwo będzie trwało przez naprawdę długi czas, nasz organizm się do niego przyzwyczai i przestaniemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort.

    Bella DePaulo, psycholog z University of Virginia twierdzi, że zdecydowana większość ludzi posuwa się do jednego, dwóch kłamstw dziennie, jednak zwykle są one nieszkodliwe i niewinne.

    Po co kłamiemy?

    Najczęściej zatajamy prawdę, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji lub by zadbać o swoje relacje. Ludzie często kłamią, gdy chcą ukryć swoją niewierność. Zatajamy prawdę, by nikt nie dowiedział się o niektórych wydarzeniach z przeszłości.

    Kłamstwo jest również stosunkowo powszechne w pracy i w szkole. Zdarza się, że zatajamy prawdę, by nie obarczać swoimi problemami drugiej osoby. Może być również tak, że do kłamstwa zostaniemy zmuszeni i po prostu nie mamy innego wyjścia. Gdybyśmy się do niego nie posunęli, czulibyśmy się źle zarówno emocjonalnie jak i fizycznie.

    Źródło: Exploringyourmind

    Czytaj także: