Kiedy upały dają się we znaki, spanie nago wydaje się być kuszącym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę. Jednak jak się okazuje, spanie bez piżamy niesie za sobą wiele innych zalet, z których być może nawet nie zdajesz sobie sprawy.
Reklama.
Reklama.
Spanie nago wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Sen bez ubrania sprawdza się nie tylko wtedy, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Amerykańska organizacja zajmująca się edukacją zdrowego snu, National Sleep Foundation, postanowiła bliżej przyjrzeć się zagadnieniu.
Lepszy sen
Optymalna temperatura w sypialni podczas snu powinna wynosić od 18 do 21°C. Zbyt wysoka zaburza sen i utrudnia nocny wypoczynek. Kiedy jest zbyt gorąco lub zbyt zimno, zakłóceniu ulega faza snu REM, która ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu. Zdaniem niektórych, spanie nago pomaga organizmowi osiągnąć niższą temperaturę wewnętrzną, co poprawia jakość snu.
Zdrowie skóry
Sen ma korzystny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Kiedy jesteśmy zmęczeni, wyczerpani i nie śpimy wystarczająco długo, pojawiają się cienie pod oczami, obrzęki, a skóra staje się bardziej podatna na zmarszczki. Co ciekawe, jedno z badań dowodzi, że zbyt późny lub za krótki sen niekorzystnie wpływa na zdolność gojenia się ran np. tych po skaleczeniu lub po pęcherzach. Dlatego jeśli spanie bez ubrań zapewnia ci lepszy i spokojniejszy sen, nie zastanawiaj się ani chwili dłużej.
Płodność
Spanie nago ma pozytywny wpływ na twoją płodność. Badania sugerują, że noszenie obcisłej bielizny zwiększa temperaturę moszny, co zmniejsza żywotność i liczbę plemników. Naukowcy udowodnili również, że chłodzenie moszny bezpośrednio wpływa na zdrowie i ruchliwość plemników. Spanie nago pomaga w utrzymaniu niższej temperatury ciała, co przekłada się na męską płodność.
Poczucie własnej wartości
Spanie nago obok drugiej połówki zwiększa poczucie spełnienia i pogłębia więź. Naukowcy i w tym przypadku nie mają wątpliwości. Partnerzy, którzy śpią "skóra do skóry" są mniej zestresowani, szybciej się relaksują. Podczas tak bliskiego kontaktu organizm wytwarza oksytocynę, hormon, który wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, miłości, a jednocześnie zmniejsza niepokój. Spanie nago z drugą osobą pomaga poczuć nam się lepiej we własnym ciele, co korzystnie wpływa na poczucie własnej wartości.
Przybieranie na wadze
Problemy ze snem mogą siać spustoszenie w twoim organizmie. Naukowcy z Luke’s International Hospital w Japonii przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło ponad 21 tys. osób. Badanie trwało ponad trzy lata i koncentrowało się na związku między prawidłowym snem a przyrostem masy ciała. Osoby, które spały mniej niż 5 godzin na dobę częściej przybierały na wadze.
Choroby serca
Osoby, które nie śpią wystarczającej liczby godzin w ciągu doby, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę i choroby serca. Naukowcy m.in. z State University of New York znaleźli związek między krótszym czasem snu a zwiększonym ryzykiem cukrzycy, które z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.