Szybkie, zdrowe i silne plemniki. Jak poprawić parametry nasienia?

Klaudia Kierzkowska

18 maja 2023, 11:27 · 3 minuty czytania
Jakość nasienia ma ogromne znaczenie przy zapłodnieniu. Dlatego, jeśli będziecie starać się o dziecko, a parametry nasienia odbiegają od norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zrób wszystko, by je poprawić. Dowiedz się, od czego zależy jakość spermy i jak poprawić parametry nasienia.


Szybkie, zdrowe i silne plemniki. Jak poprawić parametry nasienia?

Klaudia Kierzkowska
18 maja 2023, 11:27 • 1 minuta czytania
Jakość nasienia ma ogromne znaczenie przy zapłodnieniu. Dlatego, jeśli będziecie starać się o dziecko, a parametry nasienia odbiegają od norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zrób wszystko, by je poprawić. Dowiedz się, od czego zależy jakość spermy i jak poprawić parametry nasienia.
Jak poprawić parametry nasienia? fot.5688709/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia dowodzą, że niepłodność dotyczy aż 50-80 mln par na całym świecie, a około 20-30 proc. wszystkich przypadków spowodowanych jest czynnikiem męskim. Styl życia odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowych funkcji rozrodczych, a odżywianie związane jest bezpośrednio z jakością nasienia.


Jak poprawić jakość nasienia?

Odpowiednio zbilansowana dieta

Zgodna z zasadami zdrowego żywienia i odpowiednio zbilansowana dieta, wspomaga płodność mężczyzny i korzystnie wpływa na jakość nasienia. Dieta płodności wyklucza fast-foody, produkty wysoko przetworzone, słodkie napoje gazowane i wyroby przygotowane na bazie utwardzonych olejów roślinnych. Warto zadbać, by w menu znalazły się takie składniki jak:

  • Fioletowe warzywa i owoce - to źródło antocyjanów, które są silnymi przeciwutleniaczami i przeciwdziałają uszkodzeniu plemników.
  • Pomidory – ukryty w nich likopen korzystnie oddziałuje na procesy powstawania komórek.
  • Brokuły – źródło koenzymu Q10, który wpływa na ruchliwość plemników.
  • Soczewica – doskonałe źródło kwasu foliowego, który chroni plemniki przed uszkodzeniem DNA.
  • Awokado – podobnie jak soczewica jest źródłem kwasu foliowego.
  • Pestki dyni – cenne źródło cynku, który ma korzystny wpływ na żywotność plemników.
  • Orzechy brazylijskie – selen zawarty w orzechach jest naturalnym przeciwutleniaczem.
  • Ryby – źródło kwasów omega-3 i selenu, który wpływa na ruchliwość plemników.

Umiarkowana aktywność fizyczna

By poprawić parametry nasienia, zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia i umiarkowane uprawianie sportu. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, która odgrywa ważną rolę w przypadku płodności męskiej. Warto jednak mieć na uwadze, że zbyt częste, intensywne i wyczerpujące treningi mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Walka z nadwagą i otyłością

Mężczyzna, który chce poprawić parametry nasienia, powinien pozbyć się zbędnych kilogramów, które mają niekorzystny wpływ na jakość nasienia i sprawność seksualną.

Regularny seks

Pary starające się o potomstwo, powinny współżyć nie tylko w dni płodne. By plemniki miały jak najlepsze parametry, zarówno pod względem koncentracji jak i ruchliwości, zalecane jest uprawianie seksu dwa razy w tygodniu. Regularna aktywność seksualna pobudza produkcję nasienia i poprawia jego jakość.

Suplementacja

Choć o suplementacji najczęściej mówi się w kontekście kobiet starających się o dziecko, to jest ona równie ważna w przypadku mężczyzn. Jakie suplementy warto przyjmować, by poprawić jakość nasienia?

  • Kwas foliowy – zapobiega zaburzeniom w strukturze materiału genetycznego nasienia.
  • Selen – poprawia ruchliwość i liczebność plemników.
  • Cynk – bierze udział w wytwarzaniu plemników i wpływa na ich żywotność.
  • Witamina C – chroni DNA plemników przed niekorzystnymi zmianami.
  • Witamina E – poprawia jakość plemników.

Papierosy, alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na męską płodność. Palenie papierosów także przyczynia się do pogorszenia jakości nasienia, dlatego mężczyźni starający się o dziecko powinni rozpocząć walkę z nałogiem.  

Czytaj także: https://dadhero.pl/287321,starania-o-dziecko-zatrwazajace-statystyki-dotyczace-plodnosci-polakow