Muszę przyznać, że zawsze mnie fascynowało zachowanie mojego ciała w trakcie snu. Oczywiście moja fascynacja jest raczej dziecięcym zainteresowaniem, ale badania nad tym, co się z nami dzieje w trakcie snu są tematem poruszanym przez dziesiątki naukowców na całym świecie.
70% ludzi doświadcza wybudzających skurczy mięśni w trakcie snu.
Skurcze te są określane mianem hipnagogicznych drgawek.
Naukowcy nie są w stanie określić, skąd się bierze to zachowanie.
Dlaczego czasami rzucasz się w trakcie snu? Sprawdź!
Jedną z rzeczy, której nigdy nie rozumiałem były momenty, gdy powoli zasypiając, moje ciało decydowało, że to idealny moment na drganie i rzucanie się po łóżku. Jestem pewien, że znacie to uczucie, powoli zaczynacie odpływać i nagle, bez żadnego ostrzeżenia prąd przechodzi przez wasze ciało, waszym ciałem wstrząsa spazm, a wy budzicie się zszokowani i skonfundowani.
Jest to oczywiście naturalny fenomen, który mimo wszystko jest czymś dziwnym i dla wielu osób niekomfortowym. Określa się go mianem hipnikowych drgawek, hipnagogicznych drgawek czy po prostu "sleep twitch”.
Termin hipnagogicznych drgawek odnosi się do mimowolnych skurczów mięśni, które powodują nagłe i krótkie drgawki podczas próby zaśnięcia. Słowo "hipnagogiczny" opisuje czas bezpośrednio przed zaśnięciem, podczas gdy "hipnopompiczny" oznacza moment, kiedy się budzisz.
Co ciekawe różni ludzie odczuwają je w różny sposób. Dla jednych jest to jedynie delikatne drganie ciała, dla innych rzucanie rękoma i nogami. Zdarza się też, że w niektórych wypadkach skurcz jest powiązany z krzykiem, jako reakcją na zbyt gwałtowną naturę tego fenomenu.
Spazmy tego typu mają wiele nazw, ale oficjalny medyczny termin to drgawki miokloniczne. Właśnie w ten sposób opisuje się ten konkretny rodzaj mimowolnego skurczu mięśni.
Co powołuje drgawki w trakcie snu?
Co interesujące, naukowcy nie są w stanie jednoznacznie wskazać, co wywołuje u nas drgawki. Istnieją tak naprawdę dwie hipotezy. Pierwsza sugeruje, że dochodzi do nich w momencie, gdy nasze ciało przestawia się na "paraliż senny" z normalnego funkcjonowania.
Gdy śpimy, nasze ciało jest tak naprawdę sparaliżowane. Dlatego, gdy śnimy o tym, że bierzemy udział w walce bokserskiej, nie wyprowadzamy lewego sierpowego w twarz naszej partnerki. W trakcie fazy REM nasze ciało hamuje neurony ruchowe. Oznacza to, że abyśmy faktycznie się poruszyli, nasz mózg musi wysłać o wiele większą ilość energii do neuronu ruchowego.
Specjaliści wyjaśniają, że nie istnieje oczywiście w naszym ciele prosty włącznik i wyłącznik neuronów ruchowych. W trakcie snu w naszym ciele odbywa się więc coś w rodzaju walki między snem i świadomością. W niektórych sytuacjach wiązka energii może przypadkowo trafić do naszych neuronów i wywołać reakcję ciała.
Druga hipoteza jest równie interesująca. Naukowcy bowiem powiązali nasze zachowanie do zachowania małp, które spadają z drzewa. Miałaby to być zaszłość, która została zapisana w naszych mózgach.
W momencie odpłynięcia i zaśnięcia nasze mięśnie odrobinę za szybko się relaksują, a nasz senny już mózg interpretuje to zachowanie jako ryzyko, że spadniemy z drzewa, na którym śpimy. Aby więc się uratować szybko spina mięśnie, aby nas obronić przed nieprzyjemnym upadkiem.
Drgawki w trakcie snu — czy to normalne
Badania przeprowadzone przez Journal of Sleep Medicine wskazują, że 70% ludzi na całym świecie doświadczyło tego typu drgawek. Najczęściej występują u dzieci, jednak badacze mają również kilka teorii jakie zachowania mogą wywoływać hipnagogiczne drgawki u dorosłych.
Słabe nawyki — Nieregularny harmonogram snu, chroniczna jego brak i często przerywany sen mogą przyczyniać się do mimowolnych drgawek.
Stymulanty — Kofeina, nikotyna i niektóre leki mogą wpływać na organizm i mózg, zwiększając prawdopodobieństwo tych ruchów.
Ćwiczenia – ćwiczenia wykonywane tuż przed porą snu mogą stymulować mózg, prowadząc do drgawek.
Lęk — stres i zmartwienia mogą również stymulować mózg, utrudniając wyciszenie się tak potrzebne do pełnego wypoczynku. Może to również zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia hipnicznych drgawek.
Lekarze podkreślają, że hipniczne drgawki to rzecz całkowicie naturalna, która, poza byciem upierdliwą, nie ma negatywnego wpływu na nasze życie. Niestety, ponieważ nie znamy powodów, które stoją za tego typu zachowaniem, nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować.
Pozostaje nam więc dbanie o nasze zdrowie, lepsze odżywianie i co najważniejsze mądre podejście do snu.