Lęk przed intymnością
Strach przed intymnością może dotyczyć związków partnerskich, przyjacielskich, a nawet rodzinnych. fot.Wokandapix/Pixabay
Reklama.

Mężczyźni, którzy doświadczają lęku przed intymnością, zazwyczaj unikają bliskości. Mogą jej pragnąć, potrzebować, ale strach i niepokój nie pozwalają im na zbliżenie się do drugiej osoby. Wycofują się, uciekają, często zamykają w sobie. Po czym poznać, że problem ten dotyczy właśnie ciebie?

Objawy lęku przed intymnością

Strach przed intymnością może dotyczyć różnych związków – pojawia się zarówno w tych romantycznych, przyjacielskich, jak i rodzinnych. Być może bardzo pragniesz silnego i prawdziwego uczucia, ale strach nie pozwala ci się odblokować. Co powinno zwrócić szczególną uwagę?

Nie dzielisz się uczuciami

Nie potrafisz rozmawiać o emocjach. Nawet swojej drugiej połówce nigdy nie powiedziałeś wprost, co do niej czujesz. Albo nie potrafisz dokładnie rozpoznawać uczuć, nie wiesz co tak naprawdę czujesz, albo nie umiesz swoich uczuć ubrać w słowa.

Niszczysz relację

Zamiast cieszyć się z tego, co masz i doceniać bliskość drugiej osoby, nieustannie szukasz powodu do sprzeczki. Kłócisz się o nawet najdrobniejsze, w ogóle nieistotne rzeczy. Zamiast budować intymność, skupiasz się na tym, by odsunąć od siebie drugą osobę.

Zakochujesz się w zajętych osobach

Kiedy poznasz osobę, która naprawdę cię zainteresuje, okazuje się, że jest związana z kimś innym. Ciągnie cię do osób emocjonalnie niedostępnych, być może wybierasz je świadomie, bo wiesz, że i tak nie będziesz mógł się do nich zbliżyć i nie będziesz musiał angażować się w związek.

Jesteś skryty

Masz tendencję do skrywania wszystkiego w sobie. Nie dzielisz się ani tym, co czujesz, ani tym, co kiedyś przeżyłeś, ani tym, co dziś ważnego wydarzyło się w ciągu dnia. Trudno czegokolwiek się od ciebie dowiedzieć, wszystko ukrywasz, jakbyś się czegoś obawiał.

Uciekasz

Wielu mężczyzn zmagających się z lękiem przed intymnością, kiedy poczuje coś więcej do drugiej osoby, ucieka. Na etapie randkowania wszystko jest w porządku, czujesz się komfortowo, jednak kiedy pojawi się pierwsze poważniejsze i bardziej wiążące słowo, paraliżuje cię strach i nagle znikasz.

Masz trudności z kontaktem fizycznym

Problem ten może objawiać się w dwojaki sposób. Z jednej strony unikasz kontaktu fizycznego, bo prawdopodobnie obawiasz się intymności, z drugiej może się wydawać, że masz nieustanną potrzebę bliskości.

Liczy się tylko praca

Osoby, które boją się intymności, często skupiają się na innych aspektach swojego życia np. na pracy. To praca staje się głównym obszarem zainteresowania, jej poświęcasz większość czasu, aż do tego stopnia, że nie masz czasu na życie prywatne.

Źródło: awarenessact.com

Czytaj także: