Odnosisz nieustanne wrażenie, że partnerka skupiona jest wyłącznie na sobie, a twoje potrzeby przestały się liczyć. Kiedy zastanawiasz się dłużej, dochodzisz do wniosku, że chyba tak naprawdę nigdy nie były brane pod uwagę. Coś tu nie gra, ale do końca nie wiesz co. Coraz częściej zastanawiasz się, czy nie związałeś się z narcystyczną kobietą. Te oznaki powinny cię zaniepokoić.
Reklama.
Reklama.
Zdrowa i zrównoważona relacja to możliwie zbilansowane branie i dawanie. To zachowanie pewnej równowagi, która daje poczucie bezpieczeństwa. W relacji z narcystyczną kobietą już po krótkim czasie następuje zaburzenie proporcji. Wszystko wygląda nie tak, jak powinno, czyli jak?
Narcystyczne zaburzenie osobowości
Osobowość narcystyczna to zaburzenie, które może przejawiać się już w dzieciństwie. Może być wynikiem nadmiernej uwagi rodziców lub wręcz przeciwnie, jej brakiem. Często to właśnie nadopiekuńczy rodzice wywołują w dziecku przekonanie, że jest jedyne w swoim rodzaju i wszystko mu się należy. Narcystyczną osobowość można łatwo dostrzec w relacjach z innymi, w związku z partnerem. Wystarczy tylko się przyjrzeć.
Oznaki, świadczące o narcystycznej osobowości
Nieustanna kontrola
Narcystyczna kobieta przytłacza, kontroluje. Stara się nad wszystkim sprawować władzę, poczynając od drobnostek, aż po poważniejsze decyzje. Kontrola dotyczy różnych
aspektów życia. Kobieta-narcyz chciałaby decydować z kim i kiedy się spotkasz, co robisz w pracy, jak spędzasz swój wolny czas.
Duża zazdrość
Kobieta-narcyz okazuje dużą zazdrość, niemalże o wszystko. Nie tylko o relacje, znajomych czy rodzinę, ale także o sukcesy odnoszone w pracy. To ona stara się być w centrum uwagi, sądzi, że to ona jest najważniejsza, a nie ktoś inny. Stara się dowodzić i dominować.
Stała manipulacja
Odnosisz wrażenie, że twoja partnerka nieustannie tobą manipuluje, wywiera presję i robi wszystko, byś nie miał własnego zdania? Jeśli tak, najprawdopodobniej związałeś się z
narcystyczną kobietą, która składa obietnice, których nie dotrzymuje. Manipuluje, by uzależnić od siebie drugą osobę.
Potrzeba poklasku
Osoba o narcystycznej osobowości chce być nieustannie chwalona. Oczekuje, by partner ją adorował, uwodził i komplementował. Ma potrzebę bycia najlepszą i najważniejszą. Jeśli poczuje, że druga osoba nie poświęca jej wystarczająco dużo uwagi, obraża się, a potem zaczyna pokazywać, kto tu rządzi.
Brak empatii
Narcystyczna kobieta uważa, że jest lepsza od innych. Twierdzi, że ma dużo większe możliwości i nikt nie jest jej w stanie dorównać, co najczęściej łączy się z brakiem empatii i arogancją w stosunku do innych.
Uzależnienie
Kobieta o narcystycznej osobowości chce, by całe życie kręciło się wokół niej. Robi wszystko, by była w centrum uwagi. Przyciąga do siebie, aż do tego stopnia, że doprowadza do emocjonalnego uzależnienia. Z czasem partner, w obawie przed odrzuceniem czy samotnością, zaczyna się dopasowywać.
Przekroczenie granic
Dla osoby o narcystycznej osobowości liczy się tylko ona. Nikt inny nie ma znaczenia, dlatego też przekroczenie granic przychodzi jej z łatwością. By zrealizować cel, jest w stanie wykorzystać słabość innych ludzi, a co najgorsze, jest przekonana, że ma do tego prawo.