Naturalna potrzeba ruchu, chęć pokonywania przeszkód i trudności sprawia, że dzieci ulegają urazom. Złamanie kończyny górnej jest jednym z częstszych. Płacz i krzyk dziecka sprawia, że tracimy głowę, nie wiemy, jak się zachować. Najważniejsze, by zachować spokój i udzielić pierwszej pomocy.
Złamanie ręki to poważna sprawa. Jak odróżnić złamanie od zwichnięcia lub stłuczenia? Jeśli do złamania dojdzie w naszej obecności, możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Pojawia się obrzęk, silny ból, ograniczenie lub całkowity zanik ruchomości kończyny, a w przypadku złamania otwartego zauważamy krwawienie.
Jeśli podejrzewamy, że dziecko złamało rękę, nie panikujemy, a pomagamy. Pierwsza pomoc polega na odpowiednim zabezpieczeniu złamanej kończyny. Do unieruchomienia wykorzystujemy przedmioty znajdujące się w pobliżu np. szalik, chustkę, deskę, która powinna być na tyle długa, by zmieściła się na niej cała ręka. Rękę możemy zabezpieczyć również chustą dostępną w każdej apteczce.
W przypadku złamania kości ramiennej, w miarę możliwości unieruchamiamy rękę pod kątem 90 stopni (zgiętą w łokciu).
W przypadku złamania otwartego pojawia się krwawienie, które koniecznie należy zatamować. W tym celu używamy jałowego opatrunku i bandaża. Złamanie otwarte wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.
Po udzieleniu dziecku pierwszej pomocy zawsze udajemy się do najbliższej Izby Przyjść lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Złamanie musi potwierdzić lub wykluczyć lekarz. Po konsultacji lekarskiej dziecko zostanie skierowane na badania. Dopóki nie zostanie wykonane zdjęcie RTG, dziecko nie powinno pić ani jeść. W przypadku złamania otwartego niezbędna jest szybka interwencja chirurgiczna.
Dziecko, które złamało rękę, czuje lek, strach i niepokój. Dlatego tak ważne jest, by rodzic zachował spokój. Przytulenie, bliskość i spokojny ton głosu rodzica może chociaż w pewnym stopniu uśmierzyć ból i zmniejszyć cierpienie. Udzielając dziecku pierwszej pomocy, należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości
Czytaj także: https://dadhero.pl/288561,wypadki-z-udzialem-dzieci-najczesciej-dzieciom-wypadki-zdarzaja-sie-w-domu