Wakacje z pociechą mogą wydawać się nie lada wyzwaniem. Dzieci szybko się nudzą, a podróż może być dla nich męcząca. Jak zaplanować urlop, aby był relaksujący tak samo dla rodziców, jak i ich pociech? Notuj! Oto 5 żelaznych zasad planowania wakacji.
Reklama.
Reklama.
Najgorsze w urlopie jest to, że trzeba go zaplanować. Najpierw w kalendarzu firmowym, potem osobistym. Wymyślić lokalizację, w której będzie odpowiednio dużo atrakcji. I dodatkowo wybrać spośród ofert noclegowych po łóżku dla każdego.
To już jest męczące! A trzeba jeszcze odpocząć. By oszczędzić ci nerwów przed wyjazdem, przedstawiamy 5 kroków, które stawiane jeden za drugim zapewnią ci spokój myśli i rozbudzą radość z okazji zbliżających się wakacji. Gotowy? To ruszamy z tym planowaniem!
Krok 1: Wybierz najlepszą datę
Każdy rodzic doskonale wie, że właściwa organizacja czasu przy dziecku ma ogromne znaczenie. Podstawą udanych wakacji jest wybór terminu, który nie będzie kolidował z innymi zobowiązaniami.
W przypadku najmłodszych pociech najlepszym wyborem będzie sierpień, kiedy większość przedszkoli i żłobków jest zamknięta. Starsze dzieci mogą jechać na wakacje nawet tuż po zakończeniu roku szkolnego. Oczywiście weź pod uwagę miejsce, do którego chcesz jechać – jeśli mieści się w innej strefie klimatycznej, musisz uwzględnić ciepłe, ale zarazem suche pory roku.
Krok 2: Spakuj się dokładnie
Podstawą dobrego zorganizowania jest lista, którą warto sporządzić już na kilka dni przed wyjazdem. Utwórz ją w notatkach w telefonie, gdzie łatwo odznaczysz każdy punkt. Zrób to wcześniej, bo nie ma nic bardziej irytującego, jak rzucone w samochodzie pytanie: "A krem do opalania zabrałeś?", a potem szybkie szukanie drogerii na trasie, by nie nadrabiać kilometrów i czasu.
Posegreguj rzeczy kategoriami: ubrania na chłodne dni, ubrania na ciepłe dni, buty, kosmetyki (w tym koniecznie kremy z filtrem oraz preparaty przeciwko komarom i kleszczom!), gry i zabawki, leki, a dla młodszych pociech także pampersy, akcesoria do karmienia czy płyn do prania, gdyby zapasy ubranek skończyły się nieco wcześniej. Dodatkowo zastanów się, których rzeczy możesz potrzebować jeszcze w podróży.
Krok 3: Zaplanuj zabawy na podróż
Jazda może być dla malucha dość uciążliwa, dlatego warto mieć w zanadrzu różne pomysły na zajęcie dziecka. Podróż może się nieoczekiwanie wydłużyć – np. z powodu korków czy objazdu. Nie musisz wtedy wręczać dziecku telefonu, aby oglądało bajki! Dużo lepiej skorzystać z kilku prostych pomysłów:
Szukanie. Wybieracie wspólnie dany kolor, a następnie musicie znaleźć za szybą 5 rzeczy właśnie w tej barwie. Kto pierwszy znajdzie i wypowie to na głos, ten wygrywa. Możecie zdecydować się też na drugą wersję – poszukiwanie nie kolorów, a przedmiotów na wybraną literę (np. na „d” – dom, drzewo, drabina itd.).
Czytanie na głos, śpiewanie lub słuchanie bajek w formie audiobooków.
Liczenie. Wybieracie kategorię, np. liczenie napotkanych po drodze kotów, domów z czerwonym dachem, niebieskich samochodów itp.
Papier, kamień, nożyce – tego nikomu nie trzeba przedstawiać. Pamiętajcie, że to gra dla pasażerów, kierowca w czasie jazdy powinien grzecznie trzymać ręce na kierownicy.
Słowa. Wybieracie kategorię i wypowiadacie słowo z nią związane. Kolejna osoba musi podać wyraz z tej samej kategorii, ale rozpoczynające się na literę, na którą kończyło się poprzednie hasło, np. jedzenie: kabanos – sałatka – arbuz itd.
Krok 4: Znajdź hotel z atrakcjami
Aby naprawdę wypocząć podczas wakacji z całą rodziną, warto kierować się zasadą, że szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic. Wybierając zatem hotel, należy zwrócić uwagę na udogodnienia, dzięki którym maluchy będą się świetnie i bezpiecznie bawić, a ty będziesz mieć czas dla siebie. Brzmi dobrze, prawda?
To przede wszystkim programy animacyjne, ale też m.in. sale kinowe, baseny z piłeczkami, małpie gaje, bawialnie z tunelami czy pokoje gier. Przeszukaj portale rezerwacyjne. Wiele z nich ma opcje filtrowania hoteli i pensjonatów, które zapewniają rozrywki dla najmłodszych.
Pamiętajcie, że większość hoteli uznaje bon turystyczny. A to może znacząco obniżyć koszty wyjazdu.
Krok 5: Poszukaj zajęć na każdy dzień
Udany wypoczynek polega w dużej mierze na tym, że każdy może zrobić coś dla siebie. Warto więc zaplanować atrakcje w taki sposób, aby skorzystała z nich cała rodzina.
– W przypadku większych hoteli rodzinnych istnieje naprawdę sporo możliwości spędzania wolnego czasu. Dzięki temu rodzice i dzieci mogą w pełni skorzystać ze wspólnego wyjazdu, nie wchodząc sobie jednak nieustannie na głowę. Nowoczesne obiekty oferują w sezonie wakacyjnym tak dużo atrakcji, że maluchy przez długie godziny będą pochłonięte świetną zabawą. To dobry moment na spędzenie czasu tylko we dwoje, co w domu często wymaga dodatkowej, skomplikowanej logistyki: spacer, romantyczną randkę czy zabiegi SPA – mówi Marek Świrkowicz z portalu Travelist.pl.
Stawiaj kroki rozważnie i pamiętaj, że najlepsze wakacje są wtedy, gdy pozwalasz swojej głowie odpocząć. A ciepły basen i leżaczek to tylko dodatki.