No dobra, misiu, podjadłeś miodku, zapuściłeś brodę, pora zrzucić zapasy i wrócić do formy. No tak, łatwiej powiedzieć sobie cicho w myślach, niż rzeczywiście ruszyć się z kanapy. Szczególnie jeśli jesteś ojcem, pracujesz i chciałbyś jeszcze pomiziać partnerkę od czasu do czasu.
Ci, którzy ćwiczą wieczorem mogą liczyć nawet na o 84 proc. większy przyrost masy mięśniowej, niż ci ćwiczący rano.
Na efektywność treningu wpływa tez poziom testosteronu, który najwyższy poziom osiąga w godzinach wieczornych.
Nie bez znaczenia jest też optymalna dobowa temperatura ciała, która poprawia mobilność w czasie treningu.
Dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy ci, o jakiej porze dnia ćwiczyć, aby uzyskać najlepsze efekty. W ten sposób nie będziesz musiał nic wciskać w grafik ani wymyślać wymówek, że "oj oj, nie zdążyłem dzisiaj z treningiem".
I na wszystko są badania naukowe, więc nie ma, że się nie da.
Najlepsza pora na trening
Dane są wstrząsające. Porównano osoby, które miały taki sam plan treningowy oraz czas ćwiczeń. Pora, o której sięgali po hantle, wpłynęła na to, że w jednej grupie przyrost masy mięśniowej był nawet o 84 proc. większy.
Która to grupa? Ta, która ćwiczyła wieczorem zamiast rano. Co więcej, wieczorny trening sprzyja także wzrostowi siły i wytrzymałości.
Kanadyjscy badacze w 2016 roku sprawdzali efektywność programu treningowego wykonywanego rano w godzinach 06:30 - 10:00 lub wieczorem w godzinach 16:30 - 20:00 przez okres 24 tygodni.
Podczas gdy wyniki siłowe i wytrzymałościowe poprawiły się podobnie we wszystkich grupach (lekko wyższe były w grupie wieczornej), mężczyźni trenujący po godz. 16 zyskali wyraźnie większą masę mięśniową.
Hormony
To, że dźwigasz to jedno, zupełnie inna sprawa, jak na ciężar reaguje twoje ciało. Musi być w optymalnej formie, aby jak najlepiej wykorzystać energię, która dajesz z siebie na siłowni.
Wysoki poziom testosteronu jest anaboliczny, czyli korzystnie wpływa na wzrost mięśni i rozwój siły. Kortyzol z kolei działa katabolicznie, a jego nadmierne poziomy są szkodliwe.
Dlatego najlepszą porą na siłowanie się z metalem będzie ta, w której współczynnik testosteronu będzie wyższy względem kortyzolu.
Wydzielanie hormonu stresu jest niskie w nocy, gdy odpoczywamy, gwałtownie wzrasta w czasie przebudzenia, a potem wycisza się w ciągu całego dnia. Odwrotnie jest z testosteronem, jego produkcja jest wysoka w nocy, a niska w ciągu dnia.
Temperatura ciała
Ale to nie wszystko. By zaangażować całe ciało w ćwiczenia fizyczne i wycisnąć z nich jak najwięcej, temperatura ciała musi wzrosnąć.
Wysoka temperatura ciała poprawia prędkość przewodzenia nerwów, ruchomość stawów, przetwarzania glukozy i przepływ krwi, utlenienie mięśni.
Większość ludzi osiąga temperaturę ciała optymalna do rozpoczęcia ćwiczeń wieczorem. Jesteś silny, gdy temperatura podstawowa ciała osiąga dzienny szczyt, czyli w okolicach godz. 19.
Siła i moc
Najlepszą porą na trening będzie więc dla ciebie wieczór, zanim jeszcze dzieciaki pójdą spać. Myślisz, że nie dasz rady? Wcale nie musisz czekać na sen dzieci, aby zająć się sobą.
Poza tym sztywny grafik ćwiczeń to kolejny dzienny rytuał, który ustawi waszą rodzinę na dobrych torach.
Nie oszukujmy się. Najważniejszym wnioskiem z badań naukowców jest ten, że jak zaczniesz ćwiczyć przed dobranocką, to zobaczysz efekty szybciej, niż wszyscy kolesie, którzy zrywają się o 5 rano i biegają, gdy ty przekręcasz się na drugi bok w ciepłej pościeli.