
Reklama.
Niestety, dziewczynki mają niewiele kobiecych wzorców wśród osób zarabiających na życie przy pomocy nauk ścisłych. – Jeśli w podstawówce przekonają siebie same, że mogą być dobre w przedmiotach ścisłych, to w kolejnych latach nauki dużo łatwiej im będzie pokonać patriarchalne „nie nadajesz się do tego” – uważa Joanna Ossowska-Rodziewicz, szefowa SmartBee Club.
Bo jednym z efektów stereotypowego podejścia do nauki przedmiotów ścisłych jest liczba dziewczyn na studiach informatycznych – tylko 14,6% (Raport Dziewczyny na Politechniki 2019).
Informatyka tylko dla chłopców?
Widać to nawet już w podstawówce, np. na zajęciach organizowanych przez Kids Code Fun. – Dziewczynki przychodząc na zajęcia często były jedyne w grupie wśród chłopców i nie czuły się z tym komfortowo – opowiada Alicja Małasiewicz. Dlatego powstała grupa tylko dla dziewczynek, dzięki czemu nabierają pewności siebie i przekonania, że one też mogą programować. Na dalszych etapach zajęcia prowadzone są już w grupach mieszanych.SmartBee Club firma, która specjalizuje się w tworzeniu zestawów eksperymentów wspierających naukę przedmiotów ścisłych wśród dzieci, wspólnie z Kid Code Fun opracował mini program podstaw programowania, rozłożony w trzech boxach wysyłanych co miesiąc.
W pierwszym całkowicie analogowym są gry i zabawy, które uczą myślenia logicznego i algorytmicznego – np. gra planszowa oparta na komendach Scratch. Przy pomocy drugiego dzieci nauczą się tworzyć animacje poklatkowe, a na zakończenie trzeci boks pozwala własnoręczne przygotować grę Labirynt.
Fundacja Girls Code Fun zajmuje się motywowaniem dziewczyn i kobiet do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Prowadzi kursy programowania komputerowego, a jej pracownicy objaśniają w jaki sposób korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie przynoszą nowoczesne technologie.
Co daje programowanie?
Rozwijanie tych kompetencji na początku edukacji pomaga dzieciom dużo łatwiej odnaleźć się we współczesnym świecie zdominowanym przez komputery, smartfony i inteligentne maszyny.Poza tym 10 zł ze sprzedaży każdego pakietu trafi na rzecz fundacji Girls Code Fun, która wspiera dziewczynki w nauce kodowania. Fundacja co roku organizuje stypendium dla dziewczynek w wieku 8-15 lat.
– Szczególnie ważna dla nas jest pomoc tym dziewczynkom, które ze względów ekonomicznych nie mogą dołączyć do płatnych zajęć programowania – mówi Martyna Pryjomska z fundacji Girls Code Fun.
A sam zestaw nie kosztuje dużo. Subskrypcja zestawu do programowania to koszt 99 złotych co miesiąc. Zamówić go można na stronie SmartBee Club.
Może cię zainteresować także: Moja żona ma depresję. Pytamy ekspertkę, jak pomóc partnerce w walce z chorobą