Powstała pierwsza książka o niedawnej powodzi – wyjątkowa, bo dla dzieci. Nie można jej kupić

Artur Grabarczyk
16 października 2024, 08:54 • 1 minuta czytania
Południowo-zachodnie rejony Polski długo jeszcze będą podnosić się po wrześniowej powodzi. Mnóstwo czasu zajmie nie tylko odbudowanie domów, dróg i mostów, ale też wyleczenie traum ludzi dotkniętych tragedią. W poradzeniu sobie z trudnymi emocjami może pomóc wydana właśnie książka "Kiedy woda opada".
W Lądku Zdroju i wielu innych miejscowościach wciąż jeszcze trwa sprzątanie po przejściu wielkiej wody. Pomoc, także psychologiczna, będzie potrzebna jeszcze bardzo długo. fot. Paweł Jaskółka/AGENCJA SE/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Napisana z myślą o dzieciach książka "Kiedy woda opada" to bajka terapeutyczna. Stworzyli ją naukowcy i studenci dwóch uczelni: Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Wrocławskiego. Założenie było proste – opowiedzieć historię, która pozwoli poradzić sobie z trudnymi emocjami, jakie wyzwoliły w dzieciach doświadczenia związane z powodzią.


Problemy długo nie znikną

"Napisaliśmy tę bajkę, wiedząc, że będzie gotowa, gdy powódź zacznie znikać z mediów, a przecież problemy osób dotkniętych powodzią nie zniknęły. Ba, one tak naprawdę dopiero się zaczynają. To szczególnie dotyczy dzieci" – stwierdził w komunikacie prasowym prof. Dariusz Galasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z pomysłodawców projektu.

Książka ma pomóc przede wszystkim dzieciom mieszkającym na terenach dotkniętych kataklizmem, ale też do tych, które niszczycielski żywioł oglądały tylko w telewizji, ale są przerażone tym, co widziały. Książka "Kiedy woda opada" ma im pomóc poradzić sobie z trudnymi emocjami.

"Wspólne czytanie bajek pomaga obniżać lęk, oswajać nowe sytuacje i trudne emocje. Słuchanie lub wymyślanie historii, które pokazują, jak bohaterowie radzą sobie z problemami, daje dzieciom możliwość identyfikacji z postaciami i refleksji nad własnymi emocjami" – wyjaśniła prof. Justyna Ziółkowska, psycholożka z Uniwersytetu SWPS i współautorka bajki.

Trudne rozmowy o tragedii

Akcja książki rozgrywa się w klasie, do której chodzą dzieci dotknięte powodzią. Ich rodziny straciły domy i cały dobytek życia. Powódź była dla tych dzieci najważniejszym i najtrudniejszym doświadczeniem w życiu. Dlatego to jest główny temat ich rozmów.

Autorzy bajki "Kiedy woda opada" do rozmów zachęcają też rodziców, którzy będą tę książkę czytać ze swoimi pociechami. Chodzi o stawianie prostych pytań, które skłonią dziecko do wczucia się w sytuacje bohaterów i opowiadania o własnych emocjach. Oprócz tego warto skorzystać z zawartych w książce sposobów na radzenie sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, które w jednej ze scen proponuje bohaterom ich nauczycielka. Inny sposób to wyobrażenie sobie kryjówki, w której dziecko czuje się bezpieczne.

Książka "Kiedy woda opada" nie będzie sprzedawana. Można ją pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Uniwersytetu SWPS. Warto to zrobić, bo oprócz ciekawej treści są w niej też piękne ilustracje Marty Siennickiej. Autorzy w przyszłości planują też wydrukować trochę egzemplarzy i rozdawać je dzieciom mieszkającym w regionach, przez które przeszła powódź.

Czytaj także: https://dadhero.pl/294338,beda-kolejne-powodzie-naukowcy-nie-maja-watpliwosci-grozne-sa-az-22-rzeki