"Spokojnie, mam wszystko pod kontrolą". Jeśli tak mówisz, to możesz mieć stany lękowe
Przyspieszony oddech, szybkie bicie serca, nerwowe ruchy, smutek, a nawet przerażenie na twarzy. Takie objawy przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o ludziach przeżywających stany lękowe. I owszem, to są bardzo charakterystyczne symptomy. Jest ich jednak więcej, a niektóre z nich zupełnie nie pasują do powszechnych wyobrażeń o lęku. I właśnie te nieoczywiste objawy warto znać, by odpowiednio wcześniej zgłosić się po pomoc. Oto cztery z nich:
1. PLANOWANIE I KONTROLOWANIE
Rodzina i współpracownicy cenią twoją zdolność przewidywania zdarzeń i zapobiegliwość? Zawsze jesteś na wszystko przygotowany? Masz nie tylko zaplanowany każdy kolejny dzień, wakacje i karierę pięć lat do przodu, ale też życie prywatne? Wiesz, gdzie będziecie mieszkać, kiedy kupisz działkę, a kiedy nowe mieszkanie? A na wypadek niepowodzenia planu A, masz przygotowany plan B, a nawet C i D?
To, niestety, niedobrze. Zdaniem psycholożki Pauliny Kostrzewy takie skrupulatne planowanie i przygotowywanie się na przyszłe wydarzenia jest wyrazem lęku. Nadmiernie kontrolują swoje życie ci, którzy boją się, że coś ich zaskoczy. Problem w tym, że takie ciągłe planowanie nie ma końca, więc skutkuje życiem w ciągłym stresie.
2. PESYMIZM I TWORZENIE NEGATYWNYCH SCENARIUSZY
Paulina Kostrzewa skłonność do wyobrażania sobie najgorszych scenariuszy nazywa katastrofizowaniem. Wiele osób robiąc to, sądzi, że w ten sposób zachowuje się racjonalnie, bo gdy się założy, że coś może się nie udać, to potem nie ma rozczarowań. Oczywiście, podejmując jakieś wyzwanie, należy liczyć się z porażką. Ale jeśli negatywny scenariusz wyświetla się w głowie jako pierwszy, to jest to oznaka lęku przed przyszłością.
I wcale nie pozwala nam się przygotować na ewentualną porażkę, tylko demotywuje do działania. Takie podejście sprawia, że nieustannie przeżywamy w wyobraźni trudne emocje. A jako że nasz organizm nie odróżnia tego, co się dzieje tylko w naszej głowie od realnego zagrożenia, to wydziela hormony stresu: kortyzol i adrenalinę. Efekt jest łatwy to przewidzenia – ciągłe zmęczenie i potworny stres.
https://www.instagram.com/reel/C8eHA_Hokrj/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==3. NIEUSTANNA AKTYWNOŚĆ
Może się to wydawać zaskakujące, ale życie w ciągłym ruchu, nieustanna aktywność może być objawem wysokiego poziomu lęku. Przecież kiedy działasz, nie masz czasu na analizy, zastanawianie się. A co się stanie jeśli nagle będziesz musiał odpocząć? Osoby lękowe w tych wolnych od działań momentach, wpadają często w spiralę złych myśli. I natychmiast wyszukują sobie rzeczy, o które muszą się martwić.
4. SZYBKIE PODEJMOWANIE DECYZJI
Pewny siebie, zdecydowany, nie ma problemu, którego by nie rozwiązał. Pasuje do ciebie? A czy pasuje też do ciebie stwierdzenie, że gdy nikt nie widzi, to potem godzinami analizujesz te błyskawicznie podjęte decyzje i zastanawiasz się, czy to aby na pewno był dobry wybór. Jeśli tak, to znaczy, że dręczy cię lęk. Według Pauliny Kostrzewy objawem stanów lękowych jest też nadmierna potrzeba aprobaty i ciągłego potwierdzenia u innych, że jesteś fajny, zdolny i dobry.
Czytaj także: https://dadhero.pl/291974,masz-balagan-w-mieszkaniu-naukowcy-wiedza-czym-to-grozi