Masz ponad 40 lat? Wciąż możesz zrobić darmowe badania lekarskie
Morfologia krwi, poziom cholesterolu, poziom kreatyniny, testy enzymów wątrobowych – to tylko kilka badań, które można wykonać za darmo w ramach pakietu "Profilaktyka 40+". Żeby skorzystać z tej możliwości, wystarczy mieć więcej niż 40 lat, wypełnić ankietę, znaleźć najbliższą placówkę, która przystąpiła do tego programu i umówić termin. Można to zrobić do końca tego roku.
Jak się zgłosić?
Można to zrobić na trzy sposoby – za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, przez aplikację mojeIKP lub zgłaszając się osobiście do placówki, w której można wykonać badania. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Następnie trzeba wypełnić ankietę, która pozwoli ocenić, na jakie choroby możesz być najbardziej narażony.
Osoby w wieku od 40 do 64 lat muszą udzielić informacji na temat swojej masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, sposobu odżywiania się, nałogów, przebytych chorób, a także tego, czy w najbliższej rodzinie (rodziców, rodzeństwa) były przypadki chorób serca, układu krwionośnego czy nowotworów. Warto udzielić jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi, bo to pozwoli dokładnie ocenić czynniki ryzyka i dobrać odpowiednie badania laboratoryjne.
Po wypełnieniu tej ankiety dostaniesz skierowanie do wybranej placówki realizującej badania. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni termin, a potem zgłosisz się z dowodem osobistym. Ministerstwo Zdrowia radzi, by na taką wizytę zabrać wyniki ostatnich badań, oczywiście o ile nie są sprzed wielu lat.
Jakie badania są w darmowym pakiecie?
Intencją pomysłodawców programu "Profilaktyka 40+" było, by oferowane badania pozwalały potwierdzić lub wykluczyć kilka najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Pakiet przeznaczony dla mężczyzn zawiera:
1. morfologię krwi;
2. badanie stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
3. pomiar stężenia glukozy we krwi;
4. AlAT, AspAT, GGTP, czyli zestaw badań enzymów wątrobowych;
5. badanie poziomu kreatyniny we krwi;
6. badanie ogólne moczu;
7. pomiar poziomu kwasu moczowego we krwi;
8. badanie pozwalające wykryć krew utajona w kale za pomocą metody iFOBT;
9. PSA, czyli badanie stężenia antygenu sterczowego;
10. pomiar ciśnienia tętniczego;
11. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, na podstawie których obliczany jest wskaźnik masy ciała (BMI).
Zrobiłeś raz? Możesz ponownie
Program bezpłatnych badań "Profilaktyka 40+" wystartował dokładnie trzy lata temu, w lipcu 2021 roku. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory skorzystało z niego około 3,5 miliona osób. Co ważne, nie jest to badanie "jednorazowe". Jeśli w poprzednich latach już skorzystałeś z tego pakietu, możesz to zrobić ponownie. Jest tylko jeden warunek. Od ostatniego badania musi minąć co najmniej rok.