Ilu statystycznych polskich mężczyzn regularnie wykonuje badania, by sprawdzić stan swojego zdrowia? Czy mężczyźni są przekonani do badań profilaktycznych i jaką w tym wszystkim rolę odgrywa partnerka? Wyniki raportu zdrowia uPacjenta wyjaśniają wiele.
Reklama.
Reklama.
Mężczyźni żyjący w związkach obciążeni są 3-krotnie mniejszym ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia. Cieszą się lepszym samopoczuciem, zdrowiem, dzięki czemu żyją dłużej – tak dowodzą zagraniczne statystyki zdrowia. Bo jak mawiają Amerykanie: "Za każdym sukcesem wielkiego mężczyzny stoi wyjątkowa, mądra kobieta".
Wyniki raportu zdrowia
Dzięki badaniom profilaktycznym można uniknąć wielu schorzeń. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. O profilaktyce zdrowotnej powinien pamiętać każdy – niezależnie od wieku. Czy panowie pamiętają o regularnych kontrolach i monitorowaniu stanu swojego zdrowia? uPacjenta postanowiło sprawdzić, jak często panowie wykonują badania i jaką w tym wszystkim rolę odgrywa żona czy matka.
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 660 Polaków powyżej 18. roku życia dowodzą, że:
Większość mężczyzn będących w związku (72,3%) deklaruje, że regularnie wykonuje badania. Jednak co druga partnerka ma co do tego wątpliwości i twierdzi, że partner wykonuje badania tylko wtedy, gdy coś mu dolega.
Mężczyźni będący w związkach są bardziej przekonani do wykonywania badań profilaktycznych. Zdaniem 80% z nich, badania są potrzebne. Takie zdanie ma 60% singli.
Co czwarty mężczyzna (25%) już w pierwszym roku związku deklaruje, że to kobieta przypomina mu o konieczności wykonania badań kontrolnych. W tym samym czasie jedynie co szósta kobieta (16%) twierdzi, że partner przypomina jej o konieczności wykonywania badań.
75,5% osób będących w związku trwającym nie więcej niż rok przyznaje, że omawiało z partnerką kwestie zdrowotne. Może to być powiązane z faktem, że trzecim rodzajem chorób, jaki wzbudza strach u Polaków, są choroby weneryczne – niezależnie od statusu związku czy grupy wiekowej.
Dużą rolę w kwestii dbania o zdrowie Polek i Polaków, przed wejściem w związek, odgrywa matka - 32% singielek i 12% singli przyznaje, że jeśli chodzi o zdrowie, polegają na rodzicielce.
Samotni mężczyźni są jednocześnie najbardziej i najmniej aktywną fizycznie grupą - 31,2% z nich ćwiczy cztery razy w tygodniu lub więcej, a 23,4% nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.