5 rad dla rodziców i dziadków. Dzięki nim unikniecie rodzinnych kłótni

Klaudia Kierzkowska
05 marca 2024, 15:13 • 1 minuta czytania
Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowania. I z której strony by nie patrzeć, jest w tym sporo prawdy. Bo to dziadkowie pozwalają wnukom na zdecydowanie więcej. To oni przymykają oczy na pewne sprawy i pozwalają zjeść lody po umyciu zębów. Jednak kiedy wchodzą w twoje kompetencje i podważają twój autorytet, zaczynasz mieć dość. Niekiedy oni też mają ci coś do zarzucenia. Nie doprowadzajcie do rodzinnej kłótni, a zacznijcie stosować poniższe wskazówki.
Więź między dziadkami a wnukami jest czymś bezcennym. fot. Mikhail Nilov/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Więź między dziadkami a wnukami jest nie do przecenienia. Nie da się jej niczym zastąpić, do niczego porównać. Choć doceniasz, ile dla was robią, jak pomagają i jak bardzo się starają, to czasami masz ochotę wykrzyczeć "Dość, dajcie już spokój!". Dając się ponieść emocjom, niczego nie osiągniesz (wy, dziadkowie, podobnie).


Załóż, że chcą dobrze

Jeśli czujesz, że dziadkowie depczą ci po piętach, zacznij od założenia, że nie mają złych intencji. Chcą dobrze. Podobnie jak każdy z nas, oni także mają prawo popełniać błędy, przekraczać pewne granice, których czasami po prostu nie są świadomi. Być może nie ustaliście, co mogą, a czego nie. Być może nie zdają sobie sprawy, że pewne zachowania ci przeszkadzają. Najlepszym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa.

Nie krytykuj (babciu, dziadku)

Jednym z częstszych błędów, jaki popełniają dziadkowie, jest krytykowanie rodziców. Nikt nie lubi być osądzany, obwiniany. Większość z nas, kiedy słyszy krytykę, przyjmuje postawę obronną. Złości się, denerwuje, niekiedy wycofuje i zamyka w sobie. Jeśli jesteś dziadkiem/babcią, zastanów się, czy chciałbyś, aby ktoś bliski wciąż analizował każdy twój ruch? Zamiast krytykować, skup się na pozytywach.

Granica została przekroczona

Kiedy dziadkowie przekroczą granicę, poinformuj ich o tym. Wytłumacz, że doceniasz ich wiedzę i zaangażowanie, ale jeśli będziesz potrzebował rad i wskazówek, sam o nie poprosisz. Zdarza się, że dziadkowie mówią do dziecka "Twoi rodzice nie wiedzą, co robią" albo "Twoi rodzice nie mają racji". Być może nie mogą pogodzić się z tym, że w taki, a nie inny sposób wychowujesz ich wnuki. Porozmawiaj z nimi o tym i nie daj sobie wejść na głowę.

Wspieraj partnerkę

Jeśli dziadkowie niezbyt przychylnie wyrażają się o matce dziecka, nie możesz im na to pozwolić. Wytłumacz, że źle postępują i poproś, by się trochę wycofali. Jasno komunikuj granice, ale w taki sposób, by nie poczuli się odtrąceni, niepotrzebni. Zadbaj, abyście wszyscy w swoim towarzystwie czuli się komfortowo.

Jeśli nikt nie pyta, nie mów (babciu, dziadku)

To kolejna rada dla dziadków. Jeśli nie zostaniesz zapytany, nie udzielaj rad. "Cenne" wskazówki rzadko kiedy są mile widziane. A gdy padają z ust rodziców/teściów, mogą zostać odebrane jako krytyka. Szanuj granice, jakie wyznaczają rodzice twojego wnuka/wnuczki. Nie kwestionuj ich sposobu wychowania, nie wytykaj błędów, a ciesz się z tego, że jesteś babcią/dziadkiem.

Źródło: empoweringparents.com

Czytaj także: https://dadhero.pl/285541,czy-dzieci-powinny-nie-jesc-miesa-i-przejsc-na-diete-wegetarianska