Przestań krzywdzić swoją rodzinę. 4 sposoby, jak zerwać z uzależnieniem od ekranów
Najczęściej martwimy się tym, ile czasu nasze dzieci spędzają przed komputerem, telewizorem czy z telefonem w ręku. Jednak często to my sami dajemy się zdominować tym wszystkim urządzeniom. To one zawładnęły naszym życiem i cennymi chwilami, które moglibyśmy spędzić z rodziną. Ten problem dotyczy właśnie ciebie? Oto 4 cenne wskazówki, które pomogą ci się z nim uporać.
Licz, porównuj, sprawdzaj
Zastanawiasz się, czy aby przypadkiem nie spędzasz zbyt dużo czasu przed komputerem, czy telewizorem? Masz pewne obawy, ale nie masz 100 proc. pewności. Przeprowadź pewnego rodzaju eksperyment. Przez tydzień śledź czas spędzony przed tymi wszystkimi ekranami. Zapisuj czas spędzony z telefonem w ręku, monitoruj, ile czasu oglądasz telewizor czy korzystasz z komputera.
Na drugiej kartce zapisuj czas, który poświęciłeś rodzinie. Po tygodniu porównaj wyniki. Jeśli stwierdzisz, że czas na zmiany – działaj, nie czekaj.
Wyłącz powiadomienia
Nieustanne brzęczenie telefonu, przychodzące SMS-y i powiadomienia zwracają naszą uwagę. Kiedy słyszymy ten dźwięk, aż chcemy sięgnąć i sprawdzić, co tam się zadziało. Interesuje nas, kto chciał się z nami skontaktować, kto wysłał nam wiadomość lub kto ze znajomych dodał jakieś nowe zdjęcie. Jak temu zaradzić? Wystarczy, że wyłączysz dźwięk w określonych aplikacjach lub zmienisz tryb telefonu na "nie przeszkadzać".
Wyłącz wszystkie ekrany
Wybierz określone momenty w ciągu dnia, w których absolutnie nie będziesz korzystał z żadnych urządzeń. Może to być godzina przed położeniem dzieci do łóżka, czas przed posiłek i/lub po nim lub np. cały weekend. Wyłącz wszystkie urządzenia – telefon, komputer, tablet, telewizor. Całą swoją uwagę skup na rodzinie, na rozmowie, na zabawie z dziećmi. Dowiedz się, co słychać u pozostałych domowników, jak minął im dzień.
Wbudowane narzędzia
W wielu telefonach zainstalowane są różnego rodzaju aplikacje, kontrole rodzicielskie, które pomagają ograniczyć czas, jaki dzieci spędzają z urządzeniem w ręku. Z opcji tej mogą korzystać nie tylko dzieci, ale także i ty sam.
Aktywuj kontrolę rodzicielską, ustaw limit czasu, jaki możesz spędzić z telefonem w ręku. Postaraj się nie zmieniać ustaleń, trzymaj się tego, co sobie założyłeś. Jeśli masz z tym problem, a naprawdę zależy ci na zmianie, poproś kogoś bliskiego o ustawienie hasła w aplikacji. Tak byś nie mógł wydłużyć ustalonego czasu.
Źródło: allprodad
Czytaj także: https://dadhero.pl/289480,zasypianie-przed-telewizorem-przyczyny-choroby-wplyw-na-bezsennosc