Wielcy bohaterowie, którzy inspirują małego człowieka. Poznaj słynne postaci z książeczek Happy Meal
Kiedy jest się dzieckiem, wszystko wydaje się proste. Lekarz, kosmonauta, strażak, gwiazda piłki nożnej - możliwości wydają się nieograniczone. Ta pewność siebie z czasem zaczyna się jednak wytracać: powoli maluchy stają się coraz bardziej świadome barier i ograniczeń, jakie mogą napotkać na drodze do realizacji marzeń.
W efekcie, z roku na rok, ich odpowiedzi stają się coraz mniej odważne: światowej sławy piłkarza, prezydentkę czy porywającego tłumy piosenkarza zaczynają zastępować przedstawiciele "normalnych" profesji - co oczywiście poniekąd jest normalną koleją rzeczy.
Warto jednak zastanowić się, czy nieco twardsze stąpanie po ziemi nie wynika przypadkiem z tego, że nasze dzieci zaczynają powątpiewać we własne umiejętności, w swoje szanse na sukces, w siebie?
A przecież dorośli też mogą mieć marzenia. Ba! Mogą je realizować i odnosić wielkie sukcesy - wystarczy… No właśnie, co? Co trzeba zrobić, aby zapisać się na kartach historii? Właśnie to - bardzo dokładnie, a jednocześnie prosto – opisują książeczki dostępne w zestawach Happy Meal w McDonald’s.
Mogę zostać… kim chcę!
Tytuł każdej książeczki rozpoczyna się od słów: "Mogę zostać…". I tak, okazuje się, że mimo wielu wyzwań każdy maluch w przyszłości może zostać poszukiwaczem przygód, kreatywnym projektantem, inspirującym przywódcą czy na przykład pomysłowym twórcą. Przecież osoby opisane w książkach też kiedyś były dziećmi.
Historie przedstawione w lekturach mają dodatkowy atut: opisują życiorysy prawdziwych ludzi. W poprzednich odsłonach serii dzieci mogły dowiedzieć się, jak swoją drogę do sukcesów rozpoczynali, między innymi, Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie, Malala Yosufazi, Zaha Hadid czy Elton John.
– Zjawisko modelowania pokazuje, że każdy gest, postawa, styl komunikowania się osób dorosłych są przez dzieci obserwowane, zapamiętywane i w rezultacie naśladowane. Dzieci są jak lustra dorosłych. Można więc śmiało powiedzieć, że wzorce wpływają na kształtowanie systemu wartości dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli pamiętali, że są dla dzieci modelem do naśladowania i starali się przekazywać jak najwięcej nauki swoją odpowiednią postawą – komentuje psycholog Monika Perkowska.
Co ważne, opowieści nie skupiają się tylko i wyłącznie na tym, jak długo i wytrwale nasi idole uczyli się gam, ile rysunków projektowych wykonali, czy jak dobrze opanowali zasady fizyki lub chemii. W każdej historii niezwykle istotne jest również to, jakimi byli ludźmi: czy byli uprzejmi, chętni do pomocy? Czy potrafili dzielić się tym, co osiągnęli? Czy byli oddanymi przyjaciółmi, synami i córkami?
Wspólna lektura książeczek Happy Meal to cenna lekcja, podczas której dzieci z jednej strony uczą się, że marzenia mogą się spełniać, a z drugiej - że nawet najsławniejsi powinni jednocześnie być po prostu dobrymi ludźmi.
- Dobrze dobrane wzorce w literaturze i bajkach mają duży wpływ na rozwój dzieci. I tak jak rodzic pokazuje, jak można komunikować się z innymi, jak postępować, jak szanować innych, tak samo literatura, używając opowieści, tworzy w dzieciach wyobrażenie, jak można żyć - wylicza psycholog.
Monika Perkowska podkreśla, że wspólna lektura to okazja, aby "przerobić" z dziećmi różne życiowe scenariusze:
- Z książek dzieci dowiadują się, jak mogą radzić sobie z przeciwnościami losu, na czym polegają relacje społeczne, jak wygląda dobro i zło. Książkowi bohaterowie często mają charakterystyczne cechy, które pomagają dzieciom szybko zorientować się w ich zamiarach, a przez to łatwiej rozumieć, jakie intencje mogą mieć ludzie. W rezultacie najmłodsi uczą się, jak mogą poradzić sobie w trudnych sytuacjach - wyjaśnia Monika Perkowska.
Sportowa odsłona serii już w McDonald’s
W wakacje czeka na dzieci wspaniała niespodzianka. Seria wzbogaciła się o dwie nowe pozycje: "Mogę zostać wspaniałym piłkarzem" oraz "Mogę zostać bohaterem sportu”. Dowiemy się z nich, jak zaczynały takie gwiazdy światowych aren sportowych jak Bruce Lee, Billie Jean King czy Jesse Owens. Na karatach książeczki “futbolowej” występują natomiast Pele oraz Megan Rapinoe.
Niezwykle istotnym aspektem w tych, ale i we wszystkich pozostałych książeczkach, jest akcentowanie różnorodności, ale też łamanie stereotypów i pokonywanie barier. Sukcesy, w dowolnych dziedzinach życia czy dyscyplinach sportu, może osiągać każdy, jeśli tylko mocno w to wierzy i wytrwale do tego dąży. Warto, aby najmłodsi byli o tym przekonani od wczesnych lat i nigdy o tym nie zapomnieli.