Dlaczego zdradzamy? Naukowcy nie mają wątpliwości i podają konkretny powód

Klaudia Kierzkowska
27 czerwca 2023, 11:54 • 1 minuta czytania
Często skupiamy się wyłącznie na zdradzie, pomijając drogę, która do niej doprowadziła. Zdrada to bolesny cios skierowany w stronę bliskiej osoby, w poczucie jej własnej wartości i godności. Powoduje utratę zaufania, poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności.
Niewierność może być konsekwencją, a nie przyczyną problemów w związku. fot. Zinkevych/123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kiedy dojdzie do zdrady, trudno naprawić wyrządzone krzywdy. Czasu nie da się cofnąć, a wymazanie nieprzyjemnych przeżyć z pamięci jest niemalże niemożliwe. Dlaczego zatem zdradzamy? Dlaczego posuwamy się do tak raniącego kroku? Naukowcy przeprowadzili badanie, które rozwiało ich wszelkie wątpliwości.


Wzorce powiązane ze zdradą

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science" dowodzi, że istnieje kilka wzorców powiązanych ze zdradą. Naukowcy odkryli wzorzec stopniowego upadku związku, który rozwija się, zanim któryś z partnerów rozpocznie romans. Zanim dopuścimy się zdrady, następuje znaczny spadek dobrego samopoczucia, co choć w pewnym stopniu pomaga zrozumieć, dlaczego popadamy w niewierność.

Badanie, które po raz pierwszy zostało opublikowane w ubiegłym roku, miało na celu zbadanie dynamiki dobrostanu osobistego oraz relacji związanych w jakimkolwiek stopniu z niewiernością. 

Naukowcy z Uniwersystetu w Tilburgu w Holandii przez średnio osiem lat przyglądali się niespełna 1000 dorosłym osobom z Niemiec, by zauważyć, jak pewne wydarzenia życiowe wpływają na ich relacje i związki. Naukowcy chcieli ustalić, czy zdrada jest bezpośrednią przyczyną problemów w związku, czy też jest tylko odpowiedzią na problem już obecny.

- W dużej mierze uważa się, że niewierność ma szkodliwe konsekwencje dla dobrego samopoczucia osobistego i relacji – podkreślają autorzy badania.

Okazało się, że niewierni partnerzy mogą zmagać się z obniżonym samopoczuciem psychicznym, stresem związanym ze zdradą i wypaczonym obrazem własnej moralności. Badacze zauważyli jednak jeszcze jedną, bardzo ciekawą prawidłowość.

Niewierność – konsekwencja, a nie przyczyna

Osiem lat obserwacji dowodzi, że niewierność może być konsekwencją, a nie przyczyną problemów w związku.

- Pokazując, że dobre samopoczucie zaczyna się pogarszać, zanim dojdzie do niewierności, badanie zapewnia zróżnicowane spojrzenie na czasową dynamikę niewierności – piszą autorzy badania.

Większość raportów potwierdza, że prawie wszystkie wskaźniki dobrego samopoczucia w związku spadły w okresie poprzedzającym romans. Badanie dowodzi również, że u osoby, która dopuściła się zdrady, może pojawić się niższa samoocena, mniejsza satysfakcja ze związku oraz mniejsza potrzeba intymności. Jednak inne miary dobrostanu nie uległy żadnej zmianie.

A po zdradzie

W przypadku większości osób z grupy testowej, gdzie 609 osób dopuściło się zdrady, a 338 zostało zdradzonych, relacje po zdradzie już nigdy nie wróciły do "pełnej formy". Co ciekawe, niewierne kobiety i osoby w mniejszy stopniu zaangażowane w związek, miały znacznie większe szanse na rozwiązanie problemów.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287217,jak-ona-cie-zdradzi-psychoterapeutka-radzi-jak-rozmawiac-o-zdradzie