Polacy nie są zadowoleni. Chcą zmienić pracę w 2023 roku
Z badania wynika, że w 2023 roku aż 53 proc. z pracowników chciałoby zmienić obecne miejsce zatrudnienia na inne. Jednak niewiele mniej, bo 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności. Co trzeci badany chce też utrzymać równowagę między pracą, a życiem osobistym.
Będzie ciężko, ale nastroje są bojowe
Około 60 proc. respondentów podchodzi z optymizmem do pracy w 2023 roku, mimo szykujących się wyzwań. Co więcej, 71 proc. twierdzi, że w obliczu trudności wciąż warto mieć odwagę i podejmować śmiałe kroki związane z karierą. Świadomość nadejścia ciężkich chwil nas jednak nie opuszcza. Aż 67 proc. respondentów szykuje się w nadchodzących 12 miesiącach na trudne wyzwania w życiu zawodowym.
„Jak zauważa PR & CSR Managerka w Grupie Pracuj Aleksandra Skwarska, początek 2023 roku na rynku pracy będzie niewątpliwie trudnym, ale także interesującym okresem. Świadomość tego widoczna jest w pozytywnym podejściu wielu respondentów do odwagi w życiu zawodowym. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych będą musieli kierować się szeregiem czynników: bezpieczeństwem zatrudnienia, proponowaną płacą, skalą rywalizacji o kandydatów, warunkami gospodarczymi” - podaje PAP.
W 2022 roku bywało różnie
Niemal połowa badanych (46 proc.) twierdzi, że w 2022 roku rozwinęli się zawodowo. Przeciwne stanowisko ma natomiast 39 proc. respondentów. „Niewątpliwie spora liczba ofert i rywalizacja o pracowników stworzyły okazję do rozwoju zawodowego dla wielu osób. Jednocześnie jednak wiele talentów na skomplikowanym, szybko zmieniającym się rynku pracy nie miało takich możliwości” - czytamy w raporcie pracuj.pl.
Oceniając 2022 rok pod kątem życia zawodowego przeważają opinie pozytywne – 44 proc. Przewaga jest jednak niewielka, bo aż 39 proc. badanych ocenia ten czas negatywnie.
O dziwo bezrobocie maleje
Według danych GUS na koniec 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,8% a w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 895 tys. osób. Z kolei według stanu na listopad 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,1 proc., a zarejestrowanych osób pozostających bez pracy było około 800 tys.
Badania Eurostatu wskazują, że Polska jest przykładem kraju, w którym w skali Unii Europejskiej jest wysokie zatrudnienie a niskie bezrobocie. Według danych na październik 2022 r. bezrobocie w Polsce w skali UE było na poziomie 3 proc., podczas gdy średnia unijna wynosi 6 proc.
W trzecim kwartale 2022 roku liczony według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) współczynnik aktywności zawodowej wynosił 57,8 proc., a wskaźnik zatrudnienia – 56,1 proc.
To oni zarabiają najwięcej
Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny publikuje jednak raport przedstawiający strukturę firm w Polsce oraz medianę pensji. Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń wyłoniło najlepiej opłacalne stanowiska.
- kierownik ds finansów
- adwokat
- programista
- Key Account Manager
Poza granicami Polski najlepiej opłacane zawody to natomiast chirurdzy, CEO oraz prawnicy korporacyjni.