Polacy nie są zadowoleni. Chcą zmienić pracę w 2023 roku

Krzysztof Górski
04 stycznia 2023, 18:31 • 1 minuta czytania
Portal pracuj.pl zapytał ponad 700 Polaków o to, jak podsumowują minione miesiące i jakie postanowienia przygotowali sobie na ten rok. Ponad połowa respondentów odpowiedziała, że chce zmienić obecne miejsce pracy.
Większość badanych, mimo świadomości, że łatwo nie będzie, chce zmienić pracę Fot. Shutterstock
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z badania wynika, że w 2023 roku aż 53 proc. z pracowników chciałoby zmienić obecne miejsce zatrudnienia na inne. Jednak niewiele mniej, bo 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności. Co trzeci badany chce też utrzymać równowagę między pracą, a życiem osobistym.


Będzie ciężko, ale nastroje są bojowe

Około 60 proc. respondentów podchodzi z optymizmem do pracy w 2023 roku, mimo szykujących się wyzwań. Co więcej, 71 proc. twierdzi, że w obliczu trudności wciąż warto mieć odwagę i podejmować śmiałe kroki związane z karierą. Świadomość nadejścia ciężkich chwil nas jednak nie opuszcza. Aż 67 proc. respondentów szykuje się w nadchodzących 12 miesiącach na trudne wyzwania w życiu zawodowym.

„Jak zauważa PR & CSR Managerka w Grupie Pracuj Aleksandra Skwarska, początek 2023 roku na rynku pracy będzie niewątpliwie trudnym, ale także interesującym okresem. Świadomość tego widoczna jest w pozytywnym podejściu wielu respondentów do odwagi w życiu zawodowym. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zdają sobie sprawę, że przy podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych będą musieli kierować się szeregiem czynników: bezpieczeństwem zatrudnienia, proponowaną płacą, skalą rywalizacji o kandydatów, warunkami gospodarczymi” - podaje PAP.

W 2022 roku bywało różnie

Niemal połowa badanych (46 proc.) twierdzi, że w 2022 roku rozwinęli się zawodowo. Przeciwne stanowisko ma natomiast 39 proc. respondentów. „Niewątpliwie spora liczba ofert i rywalizacja o pracowników stworzyły okazję do rozwoju zawodowego dla wielu osób. Jednocześnie jednak wiele talentów na skomplikowanym, szybko zmieniającym się rynku pracy nie miało takich możliwości” - czytamy w raporcie pracuj.pl.

Oceniając 2022 rok pod kątem życia zawodowego przeważają opinie pozytywne – 44 proc. Przewaga jest jednak niewielka, bo aż 39 proc. badanych ocenia ten czas negatywnie.

O dziwo bezrobocie maleje

Według danych GUS na koniec 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,8% a w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 895 tys. osób. Z kolei według stanu na listopad 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,1 proc., a zarejestrowanych osób pozostających bez pracy było około 800 tys.

Badania Eurostatu wskazują, że Polska jest przykładem kraju, w którym w skali Unii Europejskiej jest wysokie zatrudnienie a niskie bezrobocie. Według danych na październik 2022 r. bezrobocie w Polsce w skali UE było na poziomie 3 proc., podczas gdy średnia unijna wynosi 6 proc.

W trzecim kwartale 2022 roku liczony według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) współczynnik aktywności zawodowej wynosił 57,8 proc., a wskaźnik zatrudnienia – 56,1 proc.

To oni zarabiają najwięcej

Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny publikuje jednak raport przedstawiający strukturę firm w Polsce oraz medianę pensji. Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń wyłoniło najlepiej opłacalne stanowiska.

Poza granicami Polski najlepiej opłacane zawody to natomiast chirurdzy, CEO oraz prawnicy korporacyjni.

Czytaj także: https://dadhero.pl/290977,10-prostych-sposobow-dzieki-ktorym-twoje-zycie-stanie-sie-lepsze