Co sprawia, że fajerwerki mają różne kolory? Sprawdźcie!
Pierwsze znane historii pokazy fajerwerków zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach już w XII wieku. Wówczas do ich przygotowania użyto zwykłego prochu, stosowanego potem w Europie jako dymny proch strzelniczy.
Do Europy trafiły 200 lat później. W roku 1379 przed pałacem Biskupa w Vicenza podczas obchodów Zielonych Świąt utworzono z zimnych ogni gołębia reprezentującego Ducha Świętego sypiącego iskrami. Po 1630 roku tzw. „dziwne ognie” stały się ważnym elementem królewskich i politycznych obchodów, jak również życia teatralnego. Budziły wśród ludzi zarówno fascynacje i podziw jak również strach.
Barwne iluminacje na sylwestra
Obecnie fajerwerki i petardy są już powszechnym użyciu. Imprezą, która nie może odbyć się bez takich pokazów jest właśnie sylwester. Przed XIX wiekiem możliwe było otrzymanie jedynie różnych odcieni koloru żółtego i pomarańczowego, ponieważ używano do ich produkcji stali i węgla drzewnego. Kilkadziesiąt lat później wynaleziono chlorany, co pozwoliło dodać barwę czerwoną i zieloną. Odcienie błękitu i purpury to natomiast wynalazek XX wieku.
Dziś fajerwerki są bardzo zaawansowane. W sylwestrową noc na niebie możemy podziwiać iluminacje w różnych barwach i kształtach, które dodają doniosłości wejściu w Nowy Rok. Jak zatem specjalistom udaje się osiągnąć te kolory? To wynik zastosowania różnorodnych substancji chemicznych. Poniżej możecie sprawdzić, które odpowiadają za jaki kolor.
- Wapń - intensyfikuje kolory sztucznych ogni. Odpowiada też za odcień pomarańczowy
- Cez - bierze udział w oksydacji fajerwerków. Dzięki niemu powstaje kolor indygo
- Miedź - wytwarza w pirotechnice niebiesko-zielone cienie i odblaski
- Lit - jest stosowany do wytworzenia czerwonych odbłysków
- Magnez - świeci niesamowicie biały światłem. Sprawia też, że fajerwerki mają tak rozświetlający efekt
- Aluminium - jest wykorzystywane w fajerwerkach aby uzyskać srebrne i białe płomienie oraz iskry
- Bar - dzięki niemu fajerwerki mienią się w kolorze zielonym
- Potas - bierze udział w oksydacji. Za jego sprawą, fajerwerki nabierają też fioletowego i różowego blasku
- Sód - odpowiada za wytwarzanie koloru żółtego
- Stront - wytwarza kolor czerwony. Stabilizuje też układ rozbłysku
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
W noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset wypadków - poparzeń, zranień i pożarów, a nawet przypadków śmiertelnych. To wszystko jest konsekwencją niewłaściwego używania fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Specjaliści i mundurowi zalecają, żeby kupować petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Nie wolno ich odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Pamiętajmy, żeby podczas naszego „domowego” pokazu oddalić się na bezpieczną odległość. Zadbajmy też, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Albo... po prostu nie strzelajmy i dajmy odetchnąć zwierzakom
Czytaj także: https://dadhero.pl/290908,postanowienia-noworoczne-polakow-w-2023-roku-bedziemy-zaciskac-pasa