Postanowienia noworoczne Polaków. W 2023 roku będziemy zaciskać pasa
Zbliża się sylwester, a wraz z nim coraz częściej pojawia się temat postanowień noworocznych. Sieć inwestowania społecznościowego eToro przeprowadziła ostatnio badanie wśród 2 tysięcy dorosłych Polaków sprawdzając jakie mają plany na 2023 rok. Jesteście ciekawi? Zapraszamy zatem do lektury.
Pieniądze są ważne
Okazuje się, że 72 proc. respondentów planuje postawić noworoczne postanowienia na 2023 rok, z czego 40 proc. skupi się na celach finansowych. najczęściej jako cel pojawia się oszczędzanie na ważny zakup (39 proc.) lub podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia dochodów (39 proc.). Z kolei 37 proc. pytanych chce lepiej radzić sobie z budżetem, natomiast 35 proc. planuje zacząć inwestować w swoją przyszłość. Co czwarty (25 proc.) zadeklarował, że planuje więcej inwestować.
- Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy. Nie dziwi zatem fakt, że postanowienia dotyczące finansów są jednymi z najważniejszych, jakie podejmujemy. I jak widać nasze postanowienia są bardzo praktyczne, bo aż 39 procent badanych deklaruje, że chciałoby podjąć dodatkową pracę by poprawić swoje dochody. To dramatyczny dowód na to, jak inflacja drenuje nasze portfele, obniżając realna wartość płac oraz naszych oszczędności. Dla wielu osób jednym sposobem na utrzymanie obecnego poziomu życia może być właśnie podjęcie dodatkowej pracy. Nie można zapominać jednak, że dodatkowa praca to mniej czasu dla siebie i mniej okazji do realizacji innych ważnych noworocznych postanowień - przyznaje Paweł Majtkowski, analityk rynkowy eToro.
Ale zdrowie ważniejsze
Badanie eToro udowadnia, że zdrowie i dobre samopoczucie są nadal na pierwszym miejscu wśród postanowień noworocznych Polaków. Natomiast zmniejszyła się popularność celów związanych z fitnessem (24 proc. vs 26 proc. rok temu), hobby (24 proc. vs 27 proc. rok temu) lub samorozwojem (35 proc. vs 40 proc. rok temu).
Co ciekawe aż 65 proc. respondentów twierdzi, że zrealizowało swoje postanowienie noworoczne w 2022 roku. Ci, którzy tego nie zrobili, jako główne przeszkody wymieniają rosnące koszty życia (64 proc.) i zbyt wiele wydatków (59 proc.), oraz inflację (55 proc.).