Co zrobić, żeby Twoje dziecko chciało się uczyć? Oto 5 porad i metoda "pomodoro"
Powtarzasz te słowa jak mantra - "idź się uczyć". Ale ciągle nie wiesz jak zmotywować swoje dziecko do nauki i co zrobić, żeby mu się chciało. To szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy ilość kartkówek i sprawdzianów przyprawia nie tylko dziecko, ale nas samych o ból głowy. Oczywiście nie ma jednego złotego środka, ale na pewno warto zwrócić uwagę na kilka spraw:
1. Naucz dziecko się uczyć
Brzmi dziwnie, prawda? Jednak motywacja nauki u dziecka znacznie wzrośnie, jeśli będzie ono wiedziało, jak to robić. A im więcej nauki tym ważniejsze jest, poznanie technik jak wykorzystywać czas efektywniej. Metod nie brakuje, a często zdarza się, że niesatysfakcjonujące wyniki w nauce są spowodowane tym, że dziecko stosuje nieodpowiednie dla siebie metody i techniki nauki.
2. Wspieraj dziecko, ale szczególnie skup się na tym, co dziecko lubi się uczyć.
Każdy z nas tak miał. Jedne przedmioty uwielbialiśmy, a drugie były dla nas przekleństwem. Nie inaczej jest z twoim dzieckiem. Pozwól mu rozwijać zainteresowania, a przede wszystkim daj mu przestrzeń, aby nie musiało być ono dobre we wszystkim. Warto szczególnie skoncentrować się na rozwijaniu silnych stron dziecka.
3. Planujcie wspólnie
Najgorsze co możecie zrobić to nauka na ostatnią chwilę. To sposób, który rzadko przynosi korzyści, ponadto warto tak zaplanować naukę, aby podzielić je na mniejsze partie materiału każdego dnia.
Znacie technikę POMODORO?
Wymyślona została przez Włocha, który nazwał ją tak nie przez przypadek. Posiadał on czasomierz w kształcie pomidora właśnie. Stoper odmierzał czas do maksymalnie 25 minut. I tak Włoch wpadł na pomysł nauki w 25-minutowych blokach, oddzielanych 5-minutowymi przerwami. Po czterech takich przerwach powinniśmy zastosować jedną dłuższą przerwę - ok. 25-minutową. Spróbujcie zastosować tę technikę. Możecie oczywiście ją modyfikować pod predyspozycje dziecka.
4. Dziecko nie chce się uczyć? Spróbuj z nim porozmawiać i poznać przyczynę
Niechęć do nauki rzadko kiedy spowodowana jest lenistwem, a przyczyny spadku motywacji mogą być bardzo różne. Spróbuj stworzyć spokojną i luźną atmosferę i zacznij rozmowę na ten temat. Często bywa, że niechęć do nauki spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi niezależnymi od dziecka. Coś musiało się stać, jeśli nauka zaczęła być trudnością i dziecko jest zniechęcone.
5. Zadbaj o zdrowie i nastrój dziecka
Nie ma dziecko, które będzie chciało się uczyć, jeśli będzie przemęczone, niewyspane bądź po prostu chore. Do nauki dziecko musi podejść wypoczęte, najedzone, a najlepiej „wybiegane”. Pamiętajmy, że każde dziecko ma dużą potrzebę ruchu. Nie będzie w stanie wytrzymać w miejscu i skupieniu, jeśli będzie miało potrzebę ruchu.