"Wlazł kotek na płotek..." - byle do rytmu! Badania mówią, jak śpiewać dziecku

Konrad Czubaj
08 listopada 2022, 12:45 • 1 minuta czytania
Wielu rodziców zastanawia się, jak zapewnić dziecku najlepszy rozwój społeczno-emocjonalny. Okazuje się, że jednym z kluczowych elementów jest muzyka – niemowlaki żywo reagują na śpiewane im piosenki i dzięki temu rozwijają się w kontekście społecznym. Pokazują to najnowsze badania opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”
Śpiewanie dziecku ma wpływ na jego rozwój społeczno-emocjonalny Fot. Helena Lopes/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wielu z nas do dziś pamięta słowa śpiewanych nam kołysanek na dobranoc. A nawet jeśli ich nie pamiętamy – te piosenki miały duży wpływ na to, w jaką relację wchodziliśmy z opiekunem i jak rozwijaliśmy się społecznie. Nawiązując do hasła "Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie" - warto maluchowi także pośpiewać.


Dostroić się do świata

Badaniem objęto ponad sto niemowlaków w wieku od dwóch do sześciu miesięcy. Już w tak młodym wieku, jak dwa miesiące, niemowlaki dwukrotnie częściej spoglądały w oczy osoby, które śpiewały im piosenki, natomiast mając pół roku – kontakt wzrokowy utrzymywały cztery razy częściej, niż wynikałoby to z przypadku.

Naukowcy odkryli, że tym, co przykuwa uwagę i pozwala synchronizować się niemowlakowi z osobą śpiewającą, był przewidywalny rytm piosenki. W eksperymentach, w których używano nagrań z rytmem przerywanym – niemowlaki nie były w stanie się dostroić. 

"Rytmiczna przewidywalność – uniwersalna cecha piosenki – jest integralnym mechanizmem strukturyzacji interakcji społecznych i wspierania rozwoju społecznego niemowląt". – komentuje dr Miriam Lense, główna autorka badania. 

Wejść w życie śpiewająco

Jak pokazuje badanie – muzyka ma niebagatelny wpływ na kształtowanie społeczno-emocjonalne niemowlaków. „Wykazujemy, że kiedy opiekunowie śpiewają swoim niemowlętom, intuicyjnie strukturyzują ich zachowanie, co wspiera więź opiekun-dziecko i uczenie się niemowląt w kontekście społecznym". - dodaje dr Lense.

W tym sensie muzyka to coś więcej, niż rozrywka – jak często ją odbieramy. To bardzo ważne narzędzie w kontekście rozwoju i nawiązywania relacji międzyludzkich. Prof. otolaryngologii Reyna Gordon zauważa, że wrodzona umiejętność rozpoznawania rytmicznej muzyki jest ściśle związana z wczesnym zaangażowaniem społecznym. 

To może być dobra zachęta dla wszystkich rodziców, którzy występy wokalne dają pod prysznicem. Przyjdźmy z muzyką do dziecka, niech zacznie życie śpiewająco. No i nie musi być szczególnie czysto, wystarczy, że będzie do rytmu.

Czytaj także: https://dadhero.pl/287125,jaka-muzyke-puszczac-dziecku-muzyka-wplywa-na-rozwoj-dzieci