"Essa", "bolec" i "kmwtw". Dziś ostatni dzień na zgłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku [PROPOZYCJE]

Aneta Zabłocka
08 listopada 2022, 10:04 • 1 minuta czytania
Każdy czasem łapie się za głowę, gdy słyszy wyrażającą się młodzież. Dlatego powstał plebiscyt, w którym wyjaśniane są najnowsze, wymyślone przez młodych słowa, by starzy ludzie potrafili, chociaż w niewielkim stopniu rozszyfrować ich komunikaty. 8 listopada mija ostatni dzień zgłoszeń do Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Czas przyjrzeć się propozycjom i zastanowić, jakiego wyrażenia jeszcze brakuje.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Oto 12 najciekawszych wyrażeń [PROPOZYCJE] Fot. Jakob Rosen/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Młodzieżowe Słowo Roku to jeden z niewielu konkursów końca każdego roku, którzy tak rozgrzewa publiczność. Od jakiegoś czasu mówi się, że konkurs przyciąga niemłodych a podstarzałych milenialsów, ale to nie szkodzi. I tak, wchodząc na stronę PWN, możemy złapać się za głowę, czytając definicje słów przesłanych na konkurs Młodzieżowego Słowa Roku.


Niedługo mija termin zgłoszeń, dlatego zachęcamy do przejrzenia listy już zgłoszonych słów i dorzucenia swoich trzech groszy do plebiscytu. Póki co zapraszamy do zapoznania się z kilkoma z ciekawszych wyrażeń, które już zostały zgłoszone na Młodzieżowe Słowo Roku.

12 wyrażeń zaproponowanych na Młodzieżowe Słowo Roku:

Wybrałam te, które zdarza mi się słyszeć w domu, mieszkając pod jednym dachem z nastolatką, co stanowi niezbity dowód, że są aktualne, dziwne i bywają niezrozumiałe.

1. bolec

Definicja: człowiek głupi, durnowaty, żenujący czy powodujący „o boże, co za...” u drugiego człowieka.

2. chwastfoody

Definicja: bary wegetariańskie.

3. eluwina

Definicja: powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo.

4. essa

Definicja: ‘łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć.

5. Iks de / XD

Definicja: wyrażenie to powstało od komputerowej minki „XD”. O ile wcześniej używane było jako szeroki uśmiech tylko w Internecie, tak teraz jest ono nadużywane praktycznie w każdej sytuacji – zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym.

6. kmwtw

Definicja: kto ma wiedzieć, ten wie – tylko niektóre osoby mogą wiedzieć, o co chodzi, więc dopisuje/wypowiada się to po zakończeniu zdania.

7. muka

Definicja: określenie pewnej sytuacji (lub rzeczy), która okazała się niespodziewanie niekorzystna lub zła; także czynność polegająca na uderzeniu pięścią w ramię.

8. oro

Definicja: od słowa orać/orka i oznacza rzeź; używa się tego słowa w kontekście bardzo dobrej dyspozycji w rozgrywce sportowej, grze komputerowej lub innym rodzaju rywalizacji; przykład użycia: ‘Robię totalne oro’ czyli ‘Dobrze mi idzie’.

9. rel

Definicja: z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą.

10. smartwica/smartfica

Definicja: choroba „na smartfona”, czyli największa cywilizacyjna choroba dzisiejszych czasów. Połączenie martwicy z wiecznym zmartwieniem.

11. ulung

Definicja: człowiek wyobcowany, nieumiejący się zachować.

12. yś

Definicja: wyraz dźwiękonaśladowczy; słowo uniwersalne podkreślające wyrażane emocje, potwierdzające lub negujące w zależności od sytuacji.

Jeszcze do północy 8 listopada można zgłaszać swoje propozycje do Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Następnego dnia jury przeanalizuje zgłoszenia i przygotuje listę słów/wyrażeń, które spełniają jednocześnie dwa warunki:

a. są najczęściej zgłaszane

b. są zgodne z Regulaminem.

Zgłoszeń dokonujemy przez formularz, w którym należy wpisać proponowane słowo wraz z definicją i podać swój adres e-mail.

Głosowanie na "słowo" rusza 15 listopada, gdy komisja ogłosi 20 najczęściej powtarzających się haseł, a pod koniec miesiąca okaże się, jaki wyraz wygrał.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Czytaj także: https://dadhero.pl/286807,tiktok-instagram-facebook-wplyw-na-psychike-nastolatkow