Najlepszy trening możesz zrobić na... placu zabaw. Serio, zapomnij o siłce!
- Nawet jeśli brakuje ci czasu na wypad na siłownię, nie powinieneś rezygnować z aktywności fizycznej.
- Warto wykorzystać ten moment, gdy dziecko grzecznie samo się bawi.
- Zamiast siedzieć bezczynnie na placu zabaw, koniecznie poćwicz!
Brak czasu to kiepska wymówka
Jeśli często brakuje ci czasu na trening, warto w tym celu wykorzystać wyjścia na plac zabaw z dzieckiem. Oczywiście nie chodzi o porzucenie malucha w piaskownicy. Jednak jeśli twoje dziecko się świetnie bawi, wcale nie musisz podążać za nim jak cień od zabawki do zabawki. Zamiast bezczynnie siedzieć na ławce, warto w tym czasie zrobić coś dla siebie. Ćwiczenia możesz wykonywać w krótkich seriach, nadal obserwując dziecko. Co więcej, nie zdziwię się, jeśli będzie się chciało do ciebie przyłączyć. I świetnie! W końcu plac zabaw jest dokładnie po to, by zachęcić nasze dzieci nie tylko do zabawy, ale i do aktywności fizycznej, warto to wykorzystać!
Jak ćwiczyć na placu zabaw?
Jeśli zawsze brakuje ci czasu na trening, nie masz kiedy skoczyć na siłownię, wiec już nawet zrezygnowałeś z wykupowania karnetu, nic straconego. Przysiady, wykroki czy podciąganie pobudzają do pracy całe ciało i pracują nad wieloma partiami mięśni jednocześnie. Możesz je robić wszędzie, więc czemu nie na placu zabaw? Ale to nie wszystko.
W tak nietypowych okolicznościach przyrody sprawdzi się trening tabata. Ćwiczenia tabata polegają na wykonywaniu sekwencji intensywnych ćwiczeń w krótkich interwałach (np. bieg bokserki, pompki judo, przysiad z wyskokiem, plank). Ćwiczenie trwa 20 sekund, następnie 10 sekund odpoczynku. Każdy cykl powtarza się osiem razy przez cztery minuty. W zależności od sprzętów dostępnych na danym placu zabaw możesz również wykorzystać drążek od drabinek lub huśtawki do podciągania z nachwytem lub podchwytem czy unoszenia nóg w zwisie. Maluch chce, byś pobujał go na dwuosobowej huśtawce równoważni? Świetnie wykorzystaj to. Skoncentruj się na napinaniu mięśni brzucha podczas wznoszenia, jednocześnie angażując mięśnie pleców, by utrzymać stabilnie huśtawkę podczas jej opadania. Gdy maluchowi się znudzi, możesz stanąć na środku i spróbować oderwać dwa końce huśtawki od ziemi. Angażując mięśnie ud i pośladków, spróbuj utrzymać huśtawkę na płasko przez 40 sekund, a następnie przykucnij, by odpocząć. Na niektórych placach zabaw znajdziesz pręty równolegle rozmieszczone. Połóż ręce na obu i wyprostuj ramiona, nogi trzymaj prosto i podnieś na kształt litery L. Na placu zabaw z pewnością znajdziesz także ławkę lub murek. Będą idealnym dodatkiem do treningu na placu zabaw. Możesz użyć ich do robienia wypadów, pompek, możesz też wskakiwać i zeskakiwać. Ważne: Oczywiście, jesteś na plac zabaw przede wszystkim z dzieckiem. Trenuj, jeśli dobrze się bawi samo lub z innymi dziećmi i masz pewność, że jest bezpieczne, a ty cały czas masz je na oku. Musisz również uważać na inne dzieci, które biegają dookoła. W końcu nadal jesteś tutaj tylko gościem i to ich królestwo. One mają pierwszeństwo!