Jak to prać? Po męsku wyjaśniamy oznaczenia na metkach

Aneta Zabłocka
Jakieś kropki, jakieś cyfry. Czasem łatwo je rozszyfrować, a czasem zupełnie nie wiadomo o co chodzi. Na obrazku i w żołnierskich słowach wyjaśniamy oznaczenia na ubraniowych metkach.
Jak to prać? Po męsku wyjaśniamy oznaczenia na metkach Fot. Pexels
Tu kropeczka, tam krzyżyk a jeszcze jakaś wanienka z podkreśleniem. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, niż pranie. Wrzucasz brudne ubrania do pralki, wrzucasz kapsułkę, zamykasz drzwiczki i wio... Pojechali z tym bębnem.
A jednak. Nawet jeśli kupiłeś już wymarzone jeansy, bo przeczytałeś nasz poradnik o rozmiarach męskich spodni, to czasem trzeba by je uprać. I wtedy znów pojawiamy się my. Pokażemy ci, co znaczą te wszystkie hieroglify na metce, żeby wybrany z taką starannością ciuch służył ci przez lata.

Oznaczenia na metce

Najlepiej tłumaczy się przez przykład, więc mamy dla ciebie metkę z konkretnymi oznaczeniami i na niej wyjaśnimy co i jak.
Oznaczenia na metkach - co oznaczają?Fot. 123rf
To najpopularniejsze oznaczenia. Raczej na każdej metce znajdziesz ok.3-4 znaczki, które powiedzą ci jak prać, suszyć i prasować ubranie, żeby nie traciło na jakości.


Poniżej, dla ambitnych, wrzucamy też sporą grafikę z prawie wszystkimi występującymi oznaczeniami.
Oznaczenia dotyczące prania i prasowania na metach ubrańFot. 123rf
Zanim wrzucisz ubrania do pralki, posortuj je kolorami. Nie musisz się bawić w szczegółową segregację, ale mniej więcej ciemne tkaniny razem, zielone i niebieskie razem, białe razem. Tak, żeby to miało ręce i nogi. Pierz ubrania wykonane z tych samych materiałów razem. Wełniany sweter wymaga zupełnie innego programu niż jeansy. Przy czym, aby porządnie uprać spodnie, nie musisz korzystać z programu "jeansy" na twoim "pralkowym" panelu. Wystarczy, że będziesz trzymał się oznaczeń na metce, a te już poznałeś powyżej.

Co do suszenia... To nie wszystkie materiały nadają się do wrzucenia do suszarki. Zbyt wysoka temperatura suszenia czy sama praca bębna mogą zniekształcić ubranie.

Grube tkaniny zawsze lepiej suszyć w poziomie i kłaść na suszarce, niż wieszać.

Nawet bez patrzenia na metkę możesz się domyślić, że ciemne ubrania nie lubią wybielaczy i płynów do prania z domieszką chloru. Chyba że lubisz, jak czarna bluzka zamienia się w dalmatyńczyka.

Przymierzając się do prasowania, zerknij na oznaczenie żelazka. Nie wszystkie materiały można prasować na maksymalnej temperaturze. Delikatne tkaniny mogą się zniszczyć. Jeśli nie jesteś pewny, na jaki poziom ustawić żelazko, zawsze lepiej wybrać mniej kropeczek, niż więcej.