Co zrobić ze starym fotelikiem samochodowym? Masz 3 możliwości

Aneta Zabłocka
Foteliki samochodowe nie są niezniszczalne, choć czasem ich cena mogłaby na to wskazywać. Jeśli zostały ci po dzieciakach bujadełka do samochodu, zastanawiasz się, co z nimi zrobić, żeby nie zagracały garażu. Masz 3 możliwości w zależności od wieku i stanu fotelika.
Co zrobić ze starym fotelikiem samochodowym? Masz 3 możliwości Fot. 123rf
Niezależnie czy twoje dzieci z nich wyrosły, czy miałeś stłuczkę, coś trzeba z tymi wielkimi fotelikami zrobić. Odsłużyły swoje i chroniły twoje dziecko w czasie jazdy, teraz pora się pożegnać.

To, gdzie fotelik znajdzie swoje miejsce po odrobieniu służby, zależy od tego jak się z nim obchodziłeś w czasie użytkowania oraz od terminu jego ważności.

Termin ważności fotelików samochodowych

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, musimy mieć świadomość, że nie jest to gadżet na całe jego życie. Nie tylko dlatego, że błyskawicznie z niego wyrośnie, ale także, że w czasie użytkowania ulega uszkodzeniom.


Na fotelik wpływa jazda i siła hamowania, a także temperatury. Przede wszystkim niszczą się też elementy zewnętrzne fotelika, zużywają się pasy, kruszy styropian.

Każdy z oglądanych przez nas fotelików w sklepie ma także datę ważności, która jest kluczowa, jeśli chcemy używać ich dla całego rodzeństwa.

Fotelików z kategorii 0-13 kg nie powinno się stosować przez dłuższy czas niż 4 lata, 9-18 kg nie dłużej niż 6 lat, a foteliki 15-36 kg do 9 lat. Niektórzy producenci zawierają termin przydatności fotelików w instrukcjach obsługi, inni naklejają nalepkę na spodzie fotelika.

Co zrobić z używanym fotelikiem?

To zależy od tego, jak długo go używaliśmy. Jeśli czas użycia przekracza powyższe wartości, musimy się go pozbyć. Gdy fotelik jest we względnie dobrym stanie, na pewno nie przekroczył terminu przydatności oraz nie brał udziału w wypadku, możemy przekazać go do komisu. W przypadku fotelików powypadkowych warto zwrócić się do producenta o jego wymianę.

Utylizacja
Jeśli musisz pozbyć się fotelika samochodowego, masz do wyboru dwie ścieżki. Po pierwsze możesz wystawić go na osiedlowy śmietnik w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych. Daty znajdziesz w informacji gminy lub urzędzie miasta.

Po drugie możesz zawieźć fotelik do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Tam od razu go od ciebie przejmą. Zwykle w miastach jest kilka takich punktów, do których można oddać śmieci.

Skup
Jeśli kupiłeś fotelik, twoje dziecko trochę pojeździło, ale generalnie wsiadło może ze trzy razy do auta, możesz sprzedać fotelik w skupie.

Każdorazowo komis sprawdzi stan fotelika, jego datę ważności i stan techniczny. Fotelik musi być sprawny i zadbany. Nie dostaniesz takiej samej ceny za jaką go kupiłeś, ale będzie to jakiś zwrot inwestycji.

Pamiętaj, że jeśli ktoś kupi twój fotelik, musi być pewny, że był on praktycznie nieużytkowany i jest sprawy. W innym wypadku świadomie narażasz jego dziecko na niebezpieczeństwo.

Wymiana powypadkowa
Wiedziałeś, że każda kolizja, w której prędkość aut wyniosłą ponad 10 km/h jest przyczynkiem do natychmiastowej zmiany fotelika samochodowego?

Niektóre firmy produkujące foteliki gwarantuje bezpłatną wymianę. Musisz tylko mieć na wszystko papier. A dokładnie, jeśli brałeś udział w wypadku, musi być on potwierdzony na protokole od policji lub zgłoszenia szkody komunikacyjnej od ubezpieczyciela. Producent musi mieć dowód, że fotelik brał udział w zderzeniu.

Będzie ci potrzebny także dowód zakupu fotelika, ale paragony zwykle są doczepiane do gwarancji. Znajdziesz go w pakiecie z książką instrukcji obsługi. Przygotuj się do roli fotografa, bo dobrze, aby w zgłoszeniu znalazły się zdjęcia uszkodzeń fotelika po wypadku.

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, ale zwykle producenci przychylają się do wniosków klientów. Wymiana fotelika następuje na ten sam lub bardzo podobny model.

Zwróćcie uwagi na haczyki, bo niektórzy producenci zastrzegają, że reklamowany może być tylko model, które został zarejestrowany przez rodziców w systemie zaraz po jego zakupie (np. Jane).

A to lista producentów, którzy wymieniają powypadkowe foteliki samochodowe: Jane, Kinderkraft, Maxi-Cosi, Recaro, BabySafe, Avionaut. Na ich stronach znajdziesz formularz zgłoszenia chęci wymiany. Tam też znajdziecie szczegóły wykaz niezbędnej dokumentacji.