Ach śpij, kochanie. Czemu twój 2-latek jeszcze nie przesypia nocy? Oto 10 przyczyn słabego snu
Tak było blisko, a jesteście tak daleko. Twój maluch wyprowadził się z waszej sypialni, nie je już mleka w mocy, a mimo to nadal budzi się kilkukrotnie z płaczem. O co chodzi? Być może o jedną z 10 przyczyn dziecięcych wybudzeń, o których przeczytasz poniżej.
- 2-latki potrzebują 10 do 14 godzin snu na dobę.
- Niektóre z nich nie przesypiają całej nocy i budzą się kilkukrotnie z płaczem.
- Jakie mogą być tego przyczyny. Podajemy 10 najczęstszych powodów, czemu dzieci budzą się w nocy.
Oto 10 przyczyn czemu twój maluch nie przesypia jeszcze całej nocy:
1. Małe dzieci najgłębiej śpią pomiędzy godziną 20 a północą.
Oznacza to, że jeśli maluchy imprezują po tej godzinie, zamiast zbliżać się do łóżka i wyciszać, mogą mieć problem z równym snem. Spróbujcie przesunąć wieczorne rytuały na wcześniejszą godzinę.
2. Nie biegnij na każde kwilenie.
Małe dzieci nadal uczą się zasypiać i uspokajać. W związku z tym, jeśli co chwilę wpadasz do ich pokoju i próbujesz je uciszać, uzyskujesz efekt odwrotny od zamierzonego. Spróbuj się powstrzymać i dać im chwilę na samodzielną pracę nad snem.
3. Nie podnoś brzdąca do przytulania.
Dziecko może potrzebować odrobiny twojej pomocy przy ponownym wyciszeniu. Nie rób jednak gwałtownych ruchów, nie podnoś go, nie lulaj. Raczej połóż rękę na plecach, zamrucz kołysankę. Pokaż, że jesteś, ale nie staraj się go wybudzać.
4. Upewnij się, że dobrze się czuje.
Twój maluch może budzić się z powodu złego samopoczucia. Bolący brzuszek czy wyżynania ostatnich zębów wpływają na jakość snu. Zanim pójdziecie do łóżka, upewnij się, że dziecko dobrze się czuje.
5. Zapewnij swój zapach.
Kocyk, pluszowa zabawka czy twoja koszula przesiąknięta zapachem pozwoli stworzyć dla malucha bezpieczne i znajome otoczenie. Podpowiedz mu, że gdyby potrzebował w nocy wsparcia, zawsze może przytulić się do misia lub twojej koszulki.
6. Trzymaj się planu.
Najpierw kolacja, potem mycie zębów, piżamka i czytanie na dobranoc. Trzymaj się tej rutyny tak bardzo, jak możesz. Stały program lepiej przygotuje dziecko do snu, a poczucie, że wszystko jest tak, jak być powinno, zapewni spokojny odpoczynek.
7. Rozmawiajcie przed snem.
Czasami w życiu dzieci dzieje się tyle rzeczy, że nie potrafią przetrawić wydarzeń dnia jeszcze długo w nocy. I wcale nie muszą być to duże rewolucje, wystarczy nowa zabawka lub znajomy z placu zabaw. Porozmawiaj z nim przed snem o tym, co wydarzył się w ciągu dnia, Pozwoli mu to zamknąć rozdział "ekscytacja codziennością" i przejść do zasypiania.
8. Twojemu dziecku śnią się koszmary.
Tak może być. Małe dzieci także śnią i nie tylko o fruwającej czekoladzie i łopatkach do piasku. Jeśli twoje dziecko płacze przez sen, ma otarte oczy, ale nie jest całkowicie wybudzone, prawdopodobnie śni mu się coś nieprzyjemnego.
Pomóż mu przez to przejść bądź blisko, głaszcz, ale nie podnoś i nie wybudzaj. Inaczej sprawisz, że będzie zdenerwowane, zdezorientowane i będzie miało problemy z ponownym zaśnięciem.
9. Dziecko jest "niewybiegane".
Czasami wydaje ci się, że dzieciom nigdy nie kończy się energia? Jeśli twoje dziecko spędziło cały dzień w wózku albo w domu, nie miało okazji porządnie zmęczyć się fizycznie. Spróbuj po południu wyjść z maluchem na spacer.
10. Inne problemy zdrowotne.
Jeśli nic nie przynosi rezultatów, prawdopodobnie mogą u dziecka występować problemy zdrowotne, których nie widać gołym okiem. Odwiedź lekarza rodzinnego i powiedz o problemie, zróbcie badania.
Może się również okazać, że twoje dziecko po prostu bardzo cię potrzebuję w nocy. To normalne i minie z czasem. Zobaczysz, że za kilka lat nie będziesz w stanie go dobudzić i ściągnąć z łóżka na lekcje.