Ty przodem! 8 sytuacji, w których mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą

Marta Lewandowska
Każda kobieta lubi żyć w przekonaniu, że obok ma gentlemana. Lubią, jak otwiera się im drzwi i puszcza przodem, ale czy zawsze puszczanie kobiety przodem, to znak dobrego wychowania? Otóż nie, istnieje co najmniej osiem sytuacji, kiedy dobrze wychowany mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą.
Są sytuacje, kiedy mężczyzna ma pierwszeństwo! unsplash.com

Pierwsze spotkanie

To zawsze sytuacja, która budzi ciepłe emocje. Zauważasz ją, ona patrzy na ciebie spod rzęs, lekko się uśmiecha. Dała sygnał, że jest zainteresowana tobą. Jesteś zauroczony i czekasz. Ale na co? To błąd. Po pierwszych nieśmiałych spojrzeniach zdradzających, że obydwoje chcecie zawrzeć znajomość, to gentleman podchodzi do damy.


W tej sytuacji wypada się przedstawić i wręczyć nowo poznanej kobiecie numer telefonu. Informacja, że gdyby miała ochotę, wystarczy, że wyśle ci wiadomość. Możesz zapytać o jej numer, jednak nie naciskaj, to już świadczy o braku kultury. Jeśli zechce, sama da ci kontakt do siebie.

Czas na spotkanie

Jeśli po pierwszych uprzejmościach udało wam się dojść do etapu umówienia na spotkanie, nie czekaj, aż kobieta zaproponuje rozwiązanie. Taktowny mężczyzna zawsze jest w stanie podać kilka przyjemnych miejsc na spotkanie. Przyjemne knajpki w okolicy, urokliwe miejsca, gdzie można zorganizować romantyczny piknik, a nawet aktualny repertuar małego kina.

Tu zdecydowanie to gentleman ma pierwszeństwo. Pokazuje w ten sposób swoje obycie, jednak wypada zapytać o preferencje wybranki, bo to niej zależy ostateczna decyzja.

Wysiadanie z auta

Mężczyzna zawsze powinien wysiadać z samochodu pierwszy. Przechodzi wokół pojazdu i otwiera drzwi swojej towarzyszki. Należy też podać jej rękę, żeby ułatwić wysiadanie. Praktyczny aspekt tej sytuacji jest taki, że kobieta w butach na obcasie znajdzie w jego ramieniu podparcie, np. na śliskiej kostce brukowej.

W razie deszczu gentleman bezwzględnie otwiera drzwi swojej towarzyszki, dopiero kiedy trzyma nad nimi rozpostarty parasol. Wszak kobieca fryzura bywa wrażliwa na wilgoć.

Otwieranie drzwi

Tu chyba najczęściej zdarzają się gafy. Nawet mali chłopcy wiedzą, że wypada przepuścić kobietę w drzwiach, ale uwaga, nie zawsze. Zadaniem mężczyzn jest usunięcie przeszkody z drogi damy. Więc owszem, otwieraj drzwi przed swoją towarzyszką, ale jeśli drzwi otwierają się do środka — wejdź pierwszy i przytrzymaj je.

Popychanie drzwi i puszczanie przodem kobiety może zaowocować tym, że odbiją się i uderzą twoją towarzyszkę. Dlatego, jeśli drzwi otwierają się do zewnątrz, kobieta wchodzi pierwsza, jeśli do wewnątrz, powinieneś otworzyć, wejść i przytrzymać drzwi, żeby kobieta mogła bez przeszkód dostać się do środka.

Przez salę marsz

Znajomy w czasach studenckich był kelnerem, często opowiadał „zabawne" historie, jak na wielkich balach panowie pchali przed sobą partnerki, torując sobie nimi drogę przez tłum gości, co nie raz kończyło się zalaną suknią. Obowiązuje tu ta sama, co z drzwiami. Mężczyzna idzie pierwszy i usuwa przeszkody, zbyt mocno wysunięte krzesła w restauracji, czy zamaszyście tańczącego wujka na weselu.

Masz być tarczą swojej kobiety, dawać jej poczucie bezpieczeństwa i w razie czego... poradzić sobie z zalaną koszulą.

Proszę, usiądź

Przy stoliku wybierasz najlepsze miejsce, takie, o które nikt się nie będzie potykał i wysuwa krzesło. Wiele pań jest w tej sytuacji zagubionych, dlatego już wyciągając ręce do krzesła, powiedz: proszę. Wtedy dla niej będzie to jasny sygnał, że to miejsce wybrałeś dla niej.

Jeśli jednak twoja towarzyszka podejdzie do stolika z drugiej strony, zanim zdążysz się odezwać, pozwól jej usiąść i dopiero wtedy sam zajmij miejsce.

Toast „za spotkanie"

Toast Może być bardzo przyjemnym elementem randki, podkreśla wyjątkowość tej chwili. Tutaj, podobnie jak w każdej innej sytuacji, ten pierwszy należy do gospodarza, w tym przypadku, jeśli ty zaproponowałeś spotkanie, jesteś nim ty. Na weselu zaszczyt ten pełni wodzirej lub ojciec panny młodej.

Zakończenie w szatni

Naturalnym odruchem wydaje się podanie najpierw płaszcza kobiecie, jednak jest to błąd. Jako troskliwy i dobrze wychowany mężczyzna załóż najpierw własny, dopiero potem pomóż partnerce. Chodzi o to, żeby się nie zgrzała, czekając, aż się ubierzesz.

Tego da się nauczyć

Jak dobrze się zastanowić, to powyższe zasady są bardzo logiczne i choć savoir-vivre może się wydawać skomplikowany, to wcale taki nie jest. W kontaktach damsko-męskich podstawową zasadą jest stworzenie dla kobiety, jako istoty delikatniejszej przyjemnych, komfortowych warunków.