Kiedy dać dziecku pierwszego smartfona? Oto 7 zasad, które pomogą ci podjąć decyzję

Kacper Peresada
Eksperci podkreślają, że to, kiedy powinniśmy dać dziecku telefon, nie zależy od jego wieku. Najważniejsze w podjęciu takiej decyzji jest to czy to my umiemy sobie poradzić z nauczeniem naszego dziecka odpowiedniego podejścia do tego sprzętu.
Kiedy dać dziecku pierwszego smartfona? Oto 7 zasad, których musisz się trzymać fot. Christopher Ryan / Unsplash

Kiedy powinienem dać telefon mojemu dziecku?

Nasze dzieci są częścią pierwszej generacji osób, dla których smartfon jest czymś oczywistym. Nie muszą przejmować się tym, że w domu jest tyko jedna słuchawka i trzeba czekać, aż mama albo tata skończą rozmawiać. Nie muszą martwić się, że koszt połączenia z osobą w innym mieście, a nawet kraju jest zbyt duży. Każdy nas posiada przyrząd, który pozwala nam być w ciągłym kontakcie, czy to z pracą, bliskimi czy znajomymi.


Czytaj też: Podpowiadamy, jak wybrać smartwatch dla dziecka. Na te 7 rzeczy koniecznie zwróć uwagę

Dlatego naszym zadaniem jako rodziców nie powinna być próba ukrywania przed dziećmi technologii. Naszym zadaniem jest nauczenie ich jak w odpowiedzialny i mądry sposób z niej korzystać. Psychologowie podkreślają, że bez odpowiedniego przygotowania 12-latek może być mniej gotowy na własny telefon od ośmiolatka, z którym rodzice rozmawiali w odpowiedni sposób.

Poniżej przygotowałem listę, która mam nadzieje pomoże wam stworzyć jasne zasady dla waszych dzieci i dla was samych i odpowiedzą na pytanie kiedy warto dać dziecku telefon. Bo ucieczka przed technologią w niczym nie poprawi naszego życia, a w wielu wypadkach może mu zaszkodzić.

Rozmawiaj o technologii

W okresie pandemii żaden rodzic nie jest w stanie udawać, że technologia nie istnieje. Chociaż na początku lockdownu wielu z irytacją podkreślało, że ich dzieci nie korzystają z komputerów, bo są za małe. 9 miesięcy później okazuje się, że takie podejście nie zdaje egzaminu. W nowym świecie nauki zdalnej lepiej więc odnaleźli się uczniowie, których rodzice umieli przygotować do korzystania z technologii. Wyjaśnić jej wpływ na nasze życie i podkreślić, że technologia nie służy jedynie do grania w gry, ale jest też sposobem na rozwój, edukację czy nawet pogłębianie więzi międzyludzkich.

Dziecko nie dowie się tych informacji, jeśli naszym pomysłem na technologie będzie ukrywanie jej istnienia. Musicie nauczyć je bezpieczeństwa w sieci, szanowania własnej prywatności, dbania o drogi sprzęt u pilnowania, aby nic mu się nie stało. Taka wiedza nie przyjdzie im magicznie do głowy.

Zacznij wcześnie


Wielu rodziców uwielbia ukrywać przed dzieciakami technologię. Wolą, aby dziecko nie było świadome, jak działa internet, czym są aplikacje albo nawet jak odblokować telefon. Jest to o tyle dziwne, że w ostatnich latach wielu z nas zrozumiało, iż wczesna rozmowa nawet na najpoważniejsze tematy jest szalenie ważna. Tak jak wyjaśniamy małym dzieciom, dlaczego zdrowe odżywianie się jest ważne, skąd się biorą dzieci albo na czym polega śmierć, tak odpowiednio wcześnie musimy uczyć je, w jaki sposób radzić sobie z telefonem.

Nie możemy oczekiwać, że 12-latek, który był przez nas "chroniony" przed złą technologię, gdy pierwszy raz dostanie do ręki smartfona, tylko dlatego, że jest już odpowiednio duży, będzie umiał z niego mądrze korzystać.

Zrób research


To, że masz iPhone’a od 10 lat i ciągle grasz w Farmville, nie oznacza, że znasz się na telefonach. Wielu rodziców żyje w przekonaniu, że sami wiedzą wszystko najlepiej. Ale gdy wiesz, że twoje dziecko ma otrzymać jakiś telefon, musisz przygotować ten sprzęt do korzystania z niego przez młodą osobę. W sieci znajdziemy aplikacje, które pozwolą nam ograniczać pewne funkcje telefonu. Zabierać dostęp do nieodpowiednich strony internetowych, pozwalać na komunikację tylko z rodzicami, wymagać weryfikacji dorosłego, aby ściągnąć odpowiednie aplikacje, czy blokować smartfona po upływie określonego czasu użytkowania.

W sklepach znajdziemy również telefony, które same w sobie mają ograniczone możliwości i są odpowiednie dla początkujących użytkowników. Zanim więc stwierdzisz, że wszystko wiesz najlepiej – poczytaj, pomyśl i zdecyduj.

Stwórzcie zasady – wspólnie


Stworzenie pewnych limitów na użytkowanie telefonu jest czymś oczywistym. Jeśli wręczycie swojemu dziecku pierwszego smartfona w wieku 9 lat jego potrzeby i prawa będą inne niż dla 12-latka. Warto więc usiąść wspólnie i dogadać się z dzieckiem, jak będzie wyglądało korzystanie z telefonu, zanim go otrzymać. Wasze dziecko musi wiedzieć, w jakich sytuacjach ma prawo korzystać z telefonu, czy telefon należy do niego, kto jest odpowiedzialny, jeśli telefon zostanie zniszczony i czy rodzice mają prawo znać hasła do niego.

Pamiętajcie również o tym, aby tego typu rozmowę przeprowadzać co najmniej raz w roku. W końcu wasze dziecko dorasta i rzeczy, które być może wydawały się wam nieodpowiednie 12 miesięcy temu, teraz są czymś całkowicie naturalnym.

Mój syn ma określone pory użytkowania telefonu, jak i ograniczony czas korzystania z niektórych aplikacji. Zna te zasady i je szanuje. Ale z czasem będą się zmieniały, tak samo, jak on i jego potrzeby.

Naucz się korzystać z telefonu sam

"Rób tak, jak mówię, a nie tak jak robię". Zdanie, które opisuje zachowanie wielu rodziców. Koniec końców to, w jaki sposób nasze dziecko będzie korzystało z telefonu, zależy tylko i wyłącznie od nas. Jeśli my sami siedzimy wpatrzeni w telefon przez 24 godziny dziennie, żaden telefon nie może pozostać odebrana, żadne powiadomienie w aplikacji nie może nie zostać sprawdzone, a gdy idziecie do toalety, wasze dzieci słyszą przez drzwi dźwięki Candycrush – trudno, aby one same umiały w przyszłości umieć powstrzymać się przed ciągłym korzystaniem ze smartfona.

Nie szukajcie usprawiedliwień na swoje zachowanie, bądźcie szczerzy i wyjaśniajcie, czemu korzystacie z telefonu w danym momencie i sami się zastanówcie czy powinniście to robić. Czy potrzebujecie go przy stole, czy odpowiadacie na wiadomości w trakcie jazdy samochodem? Wasze dziecko będzie was naśladować – to od was zależy, czego się nauczy.

Pamiętaj, każde dziecko jest inne

Nie ma jednego dobrego sposobu na wprowadzanie telefonu do życia dziecka. Każde ma inne potrzeby, zainteresowania i skłonności. Niektóre w ogóle nie będą chciały korzystać z telefonów i będą wolały bawić się z przyjaciółmi. Inne będą spędzały całe dnia na Discordzie, rozmawiając o ulubionych książkach, a jeszcze inne grając w ulubione gry.

Nie ma jednego zestawu zasad, które mogą zapewnić im bezproblemowe wejście w świat technologii. Dlatego musicie bacznie patrzeć, jak wasze dzieci reagują na smartfony i tworzyć zasady w taki sposób, aby były dobrane do ich osobowości. A nie do waszej. I pamiętajcie – zasady będą się zmieniały. Tak samo, jak wasze dziecko.

Nie bój się


Świat się zmienia. Wiem, że gdy ty byłeś młody, to bawiłeś się sznurkiem, kamieniem i błotem do 22 w nocy i wracałeś z poobijanymi kolanami po graniu w piłkę. To wspaniale. Twoje dziecko też chętnie będzie to robiło, technologia sama magicznie nie zabierze mu radości z życia. Tylko twoje nieodpowiedzialne zachowanie, nieumiejętność stworzenia zasad może doprowadzić do problemów. Technologia nie jest odpowiedzialna za problemy dzieci, to najczęściej wina rodziców.

Dlatego nie bój się technologii, postaraj się ją zrozumieć i wyjaśnić swojemu dziecku jak mądrze z niej korzystać. I tak przed nią nie uciekniecie.