Mężczyzno, choinka to twoja broszka. W tych 4 krokach zapewnisz jej długowieczność w salonie

Aneta Zabłocka
Ani rodzaj lampek, ani bliskość kaloryfera, ani nawet twój kot nie mają takiego wpływu na trwałość świątecznego drzewka, jak jej świeżość i nawodnienie. Co zrobić, by twoja choinka wytrzymała w ciepłym domu? Jak wybrać żywą choinkę? Dzięki tym 4 krokom zapewnisz zieloną i świeżą choinkę aż do Trzech Króli.
Jak sprawić, żeby choinka długo wytrzymała? 4 kroki Fot. Jessica Lewis/Unsplash
Nic z tego, co zdarza ci się słyszeć o sposobach na przedłużenie życia kwiatów, które pewnie i teraz szepcze ci małżonka do ucha, nie działa. Ani przycinanie dna pod kątem lub dodawanie cukru, melasy, aspiryny, komercyjnych konserwantów i innych niepotrzebnych dodatków do wody. Choinka to nie większy kwiatek, a zupełnie inna roślina.
Dlatego musisz zabrać się do jej pielęgnacji na poważnie, jeśli chcesz, aby choinka wytrzymała w domu kilka tygodni, a wokół niej leżało więcej prezentów, niż igieł.

1. Drzewo musi być świeżo ścięte

Tak, nikt z nas nie lubi kłócić się ze sprzedawcą drzewek, tym bardziej że według ich opowieści dziś o świcie własnoręcznie rąbali jodły i świerki w najczystszej puszczy.


Dobrze wiesz, że nawijają makaron na uszy, więc sam musisz ocenić czy drzewko przypadkiem nie przeleżało kilka tygodni na stosie u leśniczego.

Przesuń palcami po gałęziach i poszukaj miękkich, elastycznych igieł o bogatym, ciemnozielonym kolorze. Wysuszone drzewa często mają wyblakły lub blady kolor oliwkowy.

Sprawdź, ile igieł odpadnie od razu - nadmierna ich liczba to oznaka, że minęło już kilka dni od ścięcia choinki. Drzewko szybko przerzedzi się i zbrązowieje.

Daruj sobie zakup, jeśli drzewo zaczyna już wysychać i ma sztywne, kruche igły.

Im stosunkowo ciężkie drzewko w porównaniu do jego wielkości, znaczy, że ma w sobie dużo wody, więc dłużej pozostanie świeże.

2. Czyste cięcie

Drzewka świąteczne zwykle mają ostre końcówki, obrąbane siekierą. Poproś sprzedawcę o to, aby uciął pień drzewa równo. Jeśli nie ma takiej możliwości, zrób to sam, gdy przyniesiesz drzewo na podwórko.

Musisz wykonać świeże cięcie drzewa, ponieważ gdy pień zostanie przerwany po raz pierwszy, do tkanek dostaje się powietrze, które zaburza wchłanianie wody. Powtórne cięcie otwiera je na nowo.

3. Woda

Pierwszym, co powinieneś zrobić, po przytarganiu drzewa do domu, jest włożenie go do wody. Nawet jeśli stawiasz drania w przedpokoju i ma czekać na swoją kolej, aż uprzątniesz salon. Od razu włóż choinkę do wiadra lub miski z wodą.

W ciągu pierwszych 24 godzin od ścięcia drzewko może wchłonąć prawie 4 litry wody. Ugaś jego pragnienie, a odwdzięczy się utrzymaniem igieł aż do Trzech Króli.

Pierwszy tydzień podlewania jest kluczowy dla choinki. Wtedy pobiera najwięcej płynów. Nie skazuj jej na suszę. Jeśli nie masz stojaka z miejscem na wodę, postaw miskę tuż pod choinką. I pamiętaj o dolewce.

4. Nie ścinaj kory

Unikaj tego za wszelką cenę. To tylko przyspieszy śmierć choinki. Przygotuj stojak, który przytrzyma twoje drzewko, a nie wpije w niego metalowe pręty, które skrzywdzą jego zewnętrzne warstwy odzienia. To one pomagają drzewu wchłaniać najwięcej wody. Bez nich twoje drzewo szybciej wyschnie.