To nie kolejne odgrzewane "Wściekłe pięści". Trenerzy sztuk walki mówią, jakie filmy warto obejrzeć
Daj już spokój Bruce'owi Lee i "Wejściu Smoka", od lat 70. światowa kinematografia sporo nadrobiła i wypuściła kilka perełek o sztukach walki. By polecać je z czystym sercem, zapytaliśmy trenerów sztuk walki, co warto obejrzeć.
– Największy problem z filmami sportowymi jest taki, że tam nie istnieje garda. Bohaterowie znoszą ciosy, które normalnie położyłyby ich na deski. Nie mówiąc już o tym, że w walce z wieloma przeciwnikami ludzie machają rękami bez celu. Zachowują się jak kitowcy z Power Rangers.
Jego zdaniem dobre sceny walki wręcz są w filmach z serii Bourne'a, w których gra Matt Damon. – "Warrior" z Tomem Hardym miał aspiracje na realistyczny film o MMA, ale wyszło tak, że znów mamy gości, którzy walczą z niemożliwymi urazami.
Oto typy Rafała:
"Wściekły byk"
"Do utraty sił"
"Stronger than the world"
Aleksander Łukaszczyk Okinawan Kempo, instruktor karate w Akademii Sztuk Walki Michi, poleca dwa filmy "Onk Bag" oraz "Ocalenie". Pierwszy to klasyka filmów o muay-thai ze świetną rolą Tonego Jaa. Drugi Aleksander obejrzał wyłącznie dla scen walki, które są według niego świetne. – Obejrzałem do końca bez względu na bzdurną fabułę – przestrzega.
"Onk Bag"
"Tyler Rake: Ocalenie"
Tomasz, trener aikido oraz Mastero Defense System z Akademii Wadokan Dojo w Gdyni:
– Film "Nico - ponad prawem" ze Stevenem Seagal’em z 1988r. jest niewątpliwie kultową pozycją w kategorii filmów akcji i przyczynił się do ogromnej popularności na całym świecie japońskiej sztuki Aikido. Jest to historia byłego agenta CIA, który walczy z narkotykowym biznesem, za którym stoją wysoko postawieni politycy. Film obfituje w wiele bardzo sprawnie zrobionych scen walki. Jednak moją ulubioną jest scena otwierająca film, a prezentująca tradycyjny trening Aikido w japońskim dojo.
"Nico - ponad prawem"
– Moim najlepszym filmem sensacyjnym, mimo wszystko pozostaje jednak "Uprowadzona" z 2008r. Liam Nesson, wcielił się w nim w rolę byłego tajnego agenta, który pragnie odzyskać swoją córkę porwaną przez gang handlujący kobietami. Za choreografię bardzo widowiskowych scen walki był odpowiedzialny Fred Mastro, twórca jednego z najpopularniejszych obecnie systemów samoobrony.
"Uprowadzona"
Może cię zainteresować także: "Wszyscy się śmiali, że będziemy małżeństwem". Czy istnieje przyjaźń damsko–męska?