Komputerowa wersja kultowej Mafii to najpopularniejsza gra roku 2020. Zachwycił się nią cały świat

Kacper Peresada
Gdy rozmawiałem z psychologami na temat mojego syna i wspominałem, że lubimy wspólnie grać w gry, najczęściej reagowali ostrożnie wyrażanym zaniepokojeniem. Gry w oczach wielu nadal są czymś złym i niedobrym, co ma jedynie negatywny wpływ na młodych odbiorców. Do czasu mojej ostatniej rozmowy z panią psycholog, która na wieść o tym, że gramy z synem w "Among Us", powiedziała: "O, to fajnie. To taka Mafia".
"Among Us" co to? Komputerowa wersja "Mafii", która zachwyciła cały świat Sigmund/Unsplash

Co to jest "Among Us"?

"Among Us" to jeden z największych hitów growych ostatnich miesięcy. Chociaż wydany został ponad dwa lata temu przez małe amerykańskie studio Innersloth, tytuł zdobył sławę dopiero w trakcie pandemii koronawirusa.

Początkowo gra nie przyciągnęła do siebie milionów użytkowników. Była robiona przez malutkie studio, które nie miało kasy na wielką promocję i które po prostu chciało stworzyć grę, w której znajomi mogą się dobrze bawić. Jej mały fanbase był jednak zakochany w tytule i pozwalał twórcom patrzeć na przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Bo gdy już w końcu miałeś okazję odpalić "Among Us", szybko się uzależniałeś.

Czytaj też: To ostatnio najpopularniejsza gra na świecie! Jak Roblox opanował życie moje i moich dzieci

Studio miało nawet w planach stworzenie drugiej części, z której ostatecznie zrezygnowali po tym, jak na ich serwery napłynęły dosłownie miliony użytkowników. Wtedy stwierdzili, iż wolą pracować nad rozbudowaniem swojego oryginalnego produktu zamiast tworzenia nowej wersji, która mogłaby spowodować straty w liczbie użytkowników.

A wszystko to zaczęło się kilka miesięcy temu, w momencie, gdy najpopularniejsi streamerzy na Twitchu postanowili sprawdzić, na czym polega historyjka kolorowych fasolek.

Among Us - zasady gry

"Among Us" to multiplayerowy tytuł, w którym 10 osób wciela się w kolorowe postaci. Niektórzy z nich to członkowie załogi, których celem jest wykonanie kilku prostych zadań, inni to Impostorzy, którzy mają zabijać pozostałych graczy i sabotować wysiłki pozostałych. Rolą członków załogi jest odkrycie, kto z pozostałych osób pełni rolę impostora i dzięki dedukcji i głosowaniu usunąć ich ze statku albo mapy, na której się znajdują. Impostorzy mają za to zabić każdego i doprowadzić do rozpadu załogi.

"Among Us" to typowa gra imprezowa, w którą każdy z nas zapewne grał, ale bez użycia komputera. Jest to internetowa wersja Mafii, która odegrała rolę chyba w życiu każdego Polaka, który nie przesiedział większości życia w samotności.

Mimo że wydana w 2018 roku zainteresowanie nią rozpoczęło się tak naprawdę w środku pandemii. Początkowo wykorzystywane przez kreatorów na Youtubie w Korei i Brazylii z czasem zaczęła też wciągać graczy ze Stanów. Popularny streamer Sodapoppin był jedną z pierwszych osób, które zaczęły grać w Among Us, zapraszając do gry innych znanych twórców takich jak XQc, Pokimane, Shroud, Ninja czy nawet PewDiePie.
Czytaj też: Szachy wracają w wielkim stylu: dzieciaki chcą w nie grać. Wszystko za sprawą Twitcha i Youtube'a

Nie jest to oczywiście pierwsza gra, która próbuje budować swoją popularność na podstawie legendarnej Mafii. W poprzednich latach w sieci pojawiały się takie tytuły jak "Town of Salem" czy "Werewolves Within", które jednak dodawały jedynie online’owy interfejs znanym grom, podczas gdy "Among Us" stworzyło całkiem nowe świat oparty na tym koncepcie.

We wrześniu tego roku gra mogła się pochwalić 100 milionami ściągnięć. Jest dostępna za darmo na telefony, ale największą przyjemność z grania będziecie mieć, korzystając z komputerów, na których cena wynosi marne kilkanaście złotych.

Chociaż tytuł nie ma wbudowanego czatu gry, gracze wykorzystują do porozumiewania się m.in. Discorda, na którym mogą dyskutować i analizować kto zachowywał się podejrzanie i kto może być potencjalnym mordercą. Razem z moim siedmioletnim synem gramy w "Among Us" od dobrych kilku tygodni.

Among Us - idealna gra dla twojego dziecka

Każdego dnia odpalamy dwa komputery, zakładamy słuchawki, siadamy tak, aby nie widzieć nawzajem swoich ekranów i staramy się znaleźć impostorów, którzy rujnują rozrywkę. I chociaż jest w tej grze zabijanie (w końcu, jako impostor mamy za zadanie pozbyć się reszty graczy) nie jest ono wulgarne ani nieprzyjemne.

Mój syn skupia się głównie na tym, aby analizować zachowania innych graczy, sprawdzać, czy ktoś nie oszukuje i odkryć tajemnicę tego, kto jest odpowiedzialny za całe zło na mapie. A gdy przychodzi jego czas na wcielenie się w impostora, z wielkim skupieniem na twarzy stara się nie zachowywać podejrzanie, gdy szpieguje innych graczy i próbuje ich załatwić.

"Among Us" to szalenie prosta gra, w której liczy się po prostu myślenie. Umiejętność ściemniania innym, dobra pamięć i logiczne myślenie. Nie musisz w niej umieć szybko klikać myszką czy mieć niesamowity refleks. Jedyne czego potrzebujesz to chęci zagrania ze znajomymi i bawienia się, każdy z nas kochał w swoim życiu "Mafię". W dzisiejszych czasach zebranie jednak kilku osób, aby spędzić wieczór, grając w nią, jest niemalże niemożliwe. Dajmy więc szansę komputerom, aby zapewniły nam trochę intelektualnej rozrywki. Nawet jeśli nie jest ona najwyższych lotów.