Od tych cen kręci się w głowie. 7 najcenniejszych (i najbardziej pożądanych) zestawów Lego

Aneta Zabłocka
Auć! Albo brzydkie słowo na "k". To dwie możliwe wypowiedzi śródnocne po nadepnięciu na klocek Lego. Choć w tych chwilach przeklinasz duńskie konsorcjum i przysięgasz, że wszystkie kolorowe bryłki wyrzucisz w ciemną noc, czekaj!
Najcenniejsze zestawy Lego, które kosztują krocie. W jakie klocki inwestować? Fot. Kristine Tumanyan/Unsplash
Zestawy Lego to nie tylko chwila spokoju w ciągu dnia, ale i cenne eksponaty. Można na nich zarobić. Istnieją sety, które kupione raz, zyskują na wartości w latach. Poniżej znajdziesz listę klockowych pudełek, w które warto inwestować.

Sokół Millenium

Najcenniejsze zestawy Lego w historiiFot. Lego/Screenshot
Uwaga, chodzi o pierwszą edycję. Najwyższa cena, za jaką sprzedano Sokoła to 15 tysięcy dolarów. Czyni to wóz Hana Solo jednym z najbardziej wartościowych zestawów, które kiedykolwiek wyprodukowano.

W 2017 roku wypuszczono nową wersję korelańskiego frachtowca. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo Disney nie odpuszcza i ładnie podkręca uniwersum "Gwiezdnych Wojen" dla kolejnych pokoleń. Cena, choć zawrotna jak na polski rynek, to 3 500 złotych, ale przynajmniej jest gwarancja, że za kilka lat można sprzedać go za podwójną stawkę.


Taj Mahal

Najcenniejsze zestawy Lego w historiiFot. Lego.com/screenshot
Pierwsza wersja setu kosztuje prawie cztery tysiące dolarów. Arcydzieło plastikowej architektury straciło na wartości, ale gdy podróże zakazane z powodu COVID-u, można zatęsknić za egzotyką.

King's Castle

Najcenniejsze zestawy Lego w historiiFot. BrickLink.com/screenshot
Nikt nie ma cierpliwości, aby czekać z otwarciem pudełka z klockami choćby do wieczora. Jednak jeśli należysz do ludzi, którzy potrafią powstrzymać łapczywość na nowe lśniące rzeczy, to może uda ci się znaleźć na strychu stary zestaw królewskiego zamku od cioci z NRD.

Zamek był największym zestawem w tej tematyce Lego wypuszczonym na przełomie lat 80. i 90. Miał 1000 elementów. Najwyższa cena, za jaką go sprzedano to 2600 dolarów.

Gwiezdny niszczyciel

Najcenniejsze zestawy LegoFot. Lego.com/screenshot
Znowu "Gwiezdne Wojny", ale nic nie poradzimy na to, że są takie fantastyczne. W przypadku Niszczyciela chodzi o serię "Ultimate Collector". Złożony statek ma ponad metr długości i 66 centymetrów szerokości. W przypadku zestawów "Ultimate..." Lego mocno postarało się o wierne odtworzenie szczegółów. Najwyższa cena jaką za niego zapłacona to 2300 dolarów, ale inne statki z serii również osiągają miłe dla kieszeni wartości.

Transfer z lotniska

Najfajniejsze zestawy Lego z lat 90.Fot. BrickLink.com/screenshot
Marzenie wszystkich dzieciaków w Stanach w latach 90. Jako pierwszy zestaw Lego posiadał pętlę i pociąg na baterię. Cenę zestawu, która teraz wynosi około 3 tysięcy dolarów, podkręca fakt, że konstrukcja szyn została zlecona firmie, która zbankrutowała. Nie ma części zamiennych do zestawu. Jeśli trafisz na tę perełkę na ryku wtórnym, to nie wypuszczaj jej z rąk.

Pan Złoto

Kolekcjonerskie figurki LegoFot. BrickLink/screenshot
Pojedyncze figurki Lego są małe, upierdliwe i jak raz zgubi się włosy albo hełm wojownika, to przepada na zawsze. Mr.Gold kosztował w 2013 roku niecałe 3 dolary i został wypuszczony w limitowanej serii 5 tysięcy sztuk. Teraz jeden złoty człowieczek osiąga cenę ponad 1700 dolarów.

Darth Maul

Zestawy Lego "Gwiezdne Wojny"Fot. BrickLink/screenshot
Tak, kocham "Gwiezdne Wojny", to balsam na moją duszę, że najdroższe i najpopularniejsze zestawy są spiknięte ze światem wykreowanym przez George'a Lucasa. Kolejny z najcenniejszych setów Lego to głowa Dartha Maula z "Mrocznego widma". Tam spieprzył robotę, ale w "Wojnach Klonów" trudno go nie uwielbiać. Z tego powodu warto wydać 1300 dolców na jego popiersie.