Coś go gryzie, ale nie chce powiedzieć? Jest jedno miejsce, w którym twój syn "pęknie"
Chłopcy też mają prawo do emocji, dorośli mężczyźni mają prawo do emocji. Muszą jednak wiedzieć jak o nich rozmawiać. To trudne, bo przez lata wychowywani byliśmy w modelu ukrywania męskich łez. Czas złamać konwencję "beksy" i nauczyć się mówić o uczuciach.
Dr Gaile Dines, prezes i CEO Culture Reframed oraz profesor Emerita of Sociology and Women's Studies Wheelock College w Bostonie, przeprowadziła badania, z których wynika, że chłopcy zostają bez wsparcia emocjonalnego od ojca, ani matki. Mężczyźni, nawet gdy zostają ojcami, komunikują się z synami, rozprawiając o konkretnych zajęciach lub sporcie. Ponadto sami prawdopodobnie wynieśli z domu brak umiejętności rozmawiania o emocjach.
Jak rozmawiać z synem?
Według psycholożki najlepszym miejscem do rozmowy z synem jest samochód. Przestrzeń auta wymusza niejako rozmowę. Poza tym chłopcy chętniej rozmawiają, gdy nie muszą utrzymywać kontaktu wzrokowego z rozmówcą.Zadawaj odpowiednie pytania. Muszą być otwarte. Najbardziej korci, żeby zapytać "jak w szkole?", ale to pułapka, bo dzieci zwykle odpowiadają "dobrze" i rozmowa się urywa. Musisz postawić na szczegóły "co robiłeś w szkole?".
Buduj słownictwo emocjonalne. Dziewczynki uczone są od małego emocjonalnego słownictwa przez matki. Może się zdarzyć, że syn nie będzie umieć nazwać swoich uczuć. Podpowiedz mu. Przede wszystkim informuj, że mówienie o swoich emocjach jest akceptowalne.
Nie naciskaj. Jeśli młody nie chce rozmawiać, nie forsuj go. Jego monolog musi być dobrowolny.
Mów o swoich emocjach. Nie chodzi o to, żebyś obarczył swojego syna problemami dorosłego. Jednak już samo mówienie o sobotnim meczu w kontekście nie tylko bramek, ale twojej radości czy zawodu, pozwoli dziecku rozwinąć kompetencje emocjonalne.
Dlaczego ważne są rozmowy z synem o emocjach?
Badania na nastolatkach pokazały, że o ile dzieci dość otwarcie mówią o swoich "nowych przyjaciołach", to już 15-letni chłopcy, twierdzą, że nie potrzebują żadnych bliskich.Twoja praca musi zacząć się więc już dziś. Do zawiązania przyjaźni potrzebne są szczere rozmowy o emocjach. Tym bardziej że męskie przyjaźnie zapewniają zwykle mniejsze wsparcie emocjonalne i niższy poziom otwartości, niż te kobiece. Czas zmienić te wzorce. Bądź dla swojego dziecka pierwszą instancją, do której zwróci się po pomoc. Uzbrój go w narzędzia, które pozwolą mu na szczere rozmowy z rodziną, kolegami i przyszłą partnerką.
Masz szansę zbudować lepsze życie dla swojego syna. Wystarczy, że pogadasz z nim w samochodzie. Proste?
Może cię zainteresować także: "Wszyscy się śmiali, że będziemy małżeństwem". Czy istnieje przyjaźń damsko–męska?