Filantropia geeków: grają w gry, by zbierać pieniądze na cele dobroczynne

Kacper Peresada
W ostatnich miesiącach wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak zmienia się świat gamingu. To widać szczególnie, gdy spojrzeć na kwoty, którymi obracają największe firmy. Czasami sprzedaż kilku milionów kopii jakiegoś tytułu to dla twórców porażka. Na szczęście najważniejsze postacie świata gamingu nie chcą patrzeć jedynie na czubek swojego nosa, wolą zaangażować się i pomagać innym.
fot. Infinity Ward / Call of Duty Warzone
Według fundacji Direct Relief w 2019 roku gracze zebrali ponad 42 miliony dolarów w celach charytatywnych. Odpowiedzialni byli za to zarówno twórcy gier, jak i fani największych światowych produkcji.

W swoich projektach gracze wspierali dziesiątki zróżnicowanych fundacji - od zbierania środków na nieuleczalnie chorych, przez wspieranie organizacji walczących o prawa osób LGBT po fundacje, których celem jest ochrona zwierząt.

Do długiej listy projektów gamingowych, które warto wspierać, dołączy w przyszłym tygodnie turniej w Call of Duty: Warzone organizowany przez Polaków z Game Industry for the Society.


Czytaj też: Mam 31 lat, moim najlepszym kolegą podczas pandemii jest 14-latek. Takie rzeczy tylko w świecie gier

Celem akcji zorganizowanej przez kilku zapaleńców jest wykorzystanie wyjątkowej popularności najnowszej odsłony "Call of Duty" w szczytnym celu, a także postawienie naprzeciwko siebie twórców gier, influencerów i dziennikarzy, którzy będą mogli udowodnić, jak radzą sobie w trybie battle royal. Streaming charytatywny przypomina trochę znane z amerykańskich seriali i filmów “teletony”. Wówczas znani celebryci zasiadali przy telefonach i rozmawiali z widzami przekazującymi datki na cele dobroczynne. Tego typu programy cieszyły się ogromną popularnością.

Jednym z pierwszych tego typu eventów w świecie gamingu był "Desert Bus for Hope", wydarzenie które w 2007 roku wykorzystało raczkujący streaming do wsparcia fundacji Child’s Play.

Stream ten polega na oglądaniu drużyn grających w jedną z najnudniejszych minigierek w historii. Początkowo organizatorzy zakładali, że będzie to jednorazowe wydarzenie. Zainteresowanie spowodowało, że nie tylko odbywa się ono co roku, ale też udało się zebrać pięć milionów dolarów.

W czasach gdy streaming stał się tak bardzo popularną rozrywką, działania charytatywne pojawiają się w sieci, jak grzyby po deszczu. Akcje tego typu mogą liczyć na wsparcie dużych platform. Zarówno Youtube Giving, Facebook Live, jak i Twitch wspierają organizatorów wydarzeń dobroczynnych.

- Czasami to po prostu jedna osoba, którą oglądają przyjaciele i decydują się na wsparcie ważnej dla niej inicjatywy - wyjaśnia Jeremy Wells, manager wydarzeń charytatywnych w Médecins Sans Frontières, organizacji wspierającej tego typu eventy doświadczeniem i wiedzą.

Określana mianem "geekowej" filantropia rozrasta się z każdym miesiącem. Nie mogła pozostać niezauważona w naszym kraju.
Ostatnie dni pokazują również inną twarz zaangażowanego gamingu. W związku z wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych firmy zdecydowały się zrezygnować z promowania swoich tytułów. Sony przeniosło wielki pokaz PlayStation 5, Activision opóźniło start czwartego sezonu "Call of Duty: Warzone", a Polacy z CD Projekt zdecydowali się odwołać zapowiedzianą prezentację bardzo oczekiwanego "Cyberpunka".

Turniej w "Warzone’a" będzie trwał dwa dni, 11 i 12 czerwca. Pierwszego dnia zobaczymy drużyny, które zmierzą się ze sobą w trybie "Grabież", dzień później odbędzie się konfrontacja w klasycznym "Battle Royal".

Całe wydarzenie będzie można oglądać na kanale należącym do Game Industry for the Society, komentować będą Agnieszka Borysiuk i Maciek Miąsik (którego grę Electro Body określiłem niedawno mianem najlepszej polskiej gry komputerowej w historii).

Nie wiem jeszcze, kto stanie w szranki o tytuł najlepszego gracza w turnieju charytatywnym. Wiem natomiast, że jako reprezentant naTemat będę mógł pokazać wszystkim, jak słabym graczem jestem.

Najważniejsze zostawiam na koniec. W trakcie wydarzenia widzowie będą mogli przekazywać pieniądze na Rodzinny Dom Dziecka “Nowa Szansa” w Potworowie.

Z uzbieranych przez graczy i oglądających kwot wyremontowane zostaną pokoje dla jego mieszkańców. Zbiórka ruszyła kilka dni temu i już można wpłacać pieniądze na stronie siepomaga.pl.

Całe wydarzenie będzie można zobaczyć na kanale należącym do Game Industry for the Society
. Wydarzenie wspierają Twitch oraz Infinity Ward, twórca gry "Call of Duty: Warzone".