Pomysły na hobby, które możesz dzielić z dzieckiem – wspaniała zabawa i pielęgnowanie relacji

Karolina Pałys
Sposobów na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest mnóstwo – nie zawsze musi to być tylko zabawa dostosowana jedynie do zainteresowań dziecka. Dzięki wspólnemu hobby, wasz czas będzie jeszcze bardziej przyjemny, a wasza relacja – jeszcze mocniejsza. Pytanie tylko, jak pogodzić dziecięce pasje i dorosłe oczekiwania? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne: istnieje przecież masa aktywności, w których odnajdą się zarówno młodsi, jak i starsi.
Fot. 123rf.com / Tetiana Kolinko
Pasja to coś, co trudno opisać, ale jednocześnie coś, o czym można rozmawiać bez końca. Czy nie świetnie byłoby móc prowadzić takie rozmowy z własnym dzieckiem? Gdy tylko znajdziecie wspólne hobby, takich okazji będzie bardzo dużo. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Działajcie manualnie


Czy relaks może iść w parze z zabawą? Oczywiście! Jeśli szukacie pomysłów na kreatywne i odprężające popołudnie, które dostarczy wam przy okazji dużo frajdy, polecamy wszelkiego rodzaju prace ręczne!

Czy wiecie, co to jest slimie? Albo bath bomb? Jeśli nie, szybko wyszukajcie w internecie. Obie te rzeczy cieszą się zadziwiającą popularnością, której zrozumienie wymaga zakasania rękawów.

Slimie to nic innego, jak plastyczna masa, którą można zgniatać, rozciągać i formować. I tyle. Albo aż, ponieważ ugniatanie mieniącej się różnymi kolorami czy brokatowym blaskiem masy, jest naprawdę bardzo przyjemne.

Wykonanie slimie jest dziecinnie proste — wystarczy kilka składników, które z powodzeniem znajdziemy w najbliższym sklepie. Obserwacja procesu ich łączenia, może być, z kolei, niezłym wstępem do rozmowy o chemii i właściwościach substancji, które spotykamy na co dzień.
Fot. 123rf.com / belchonock
Bath bombs to z kolei kule do kąpieli. Bez problemu zrobicie je samodzielnie w domu. Do ich wykonania potrzebna jest tylko soda, kwasek cytrynowy i olejki zapachowe. Nic prostszego, a zabawa na całe popołudnie gwarantowana.

Zachowujcie wspomnienia

Scrapbooking to kolejna obcobrzmiąca aktywność, która szybko może stać się ulubionym hobby zarówno małych, jak i dużych, gdyż pozwala zachować to, co w życiu najcenniejsze: wspomnienia. I to w pięknej formie.

Scrapbooking polega na gromadzeniu małych pamiątek: biletów z wyjścia do zoo, suchych liści z parku, muszelek znad morza — wszystkiego, co można przykleić, czy przytwierdzić do kart brulionu. Pamiątki możecie wspólnie opisywać, dołączać do nich rysunki czy komentarze — wszystko, co za kilka lat pozwoli wam wrócić myślami do wspólnych chwil.
Fot. 123rf.com / Sergii Mostovyi

Zapiszcie się na zajęcia


Czy marzyliście kiedyś, aby nauczyć się grać na pianinie czy gitarze? A może są rzeczy, takie jak na przykład pływanie, których nigdy nie opanowaliście w wystarczającym stopniu, a teraz trochę wstydzicie się zapisać do szkółki pływackiej? Dobra wiadomość: teraz macie idealną okazję — oczywiście, jeśli maluch również chętnie popływa czy pogra.

Wspólne lekcje nie tylko pozwolą wam opanować nowe umiejętności. To również okazja, aby otworzyć się przed dzieckiem: pokazać, że nie zawsze jesteśmy we wszystkim najlepsi i, co najważniejsze, pozwolić mu wystąpić w roli nauczyciela. Bo to, że szybciej opanują odpowiednie chwyty gitarowe albo że szybciej od nas będą pływać kraulem, jest przecież pewne.

Stwórzcie wspólną kolekcję

Kolekcjonerstwo i hobby to dwa słowa, które niezmiennie idą w parze. Zbierać można tak naprawdę wszystko: liczy się tylko to, jak poważnie podejdziecie do tworzenia kolekcji i czy jej kompletowanie będzie sprawiało wam radość.

Dzieci potrafią być prawdziwie zaciętymi mistrzami-kolekcjonerami, pod warunkiem, że zbierają interesujące dla siebie przedmioty. Takimi “małymi skarbami” mogą być np. znaczki, monety, guziki czy… zabawki z Milka Secret Box.

Kompletując zabawki, które skrywa Milka Secret Box, dzieci szczególną uwagę zwrócą zapewne na figurki – krówkę Moo i jej przyjaciół. Dzięki kolekcjonerstwu maluchy nauczą się cierpliwości, jakiej wymaga znalezienie wymarzonych postaci, ale i dbałości o zabawki. Wszystkie elementy kolekcji trzeba przecież skrzętnie policzyć i nie dopuścić, aby któryś gdzieś się zagubił.

Również dla rodziców jest tu ogromne pole do zaangażowania: możemy np. pomóc zorganizować dziecku domową wystawę, tworząc z nim specjalną, własnoręcznie zrobioną gablotkę na eksponaty. Gwarantujemy, że dzieci pokochają ten pomysł. Po pierwsze, uwielbiają majsterkowanie z rodzicami, po drugie – to dla nich bardzo ważne, kiedy dorośli traktują ich pasje poważnie i chcą w nich uczestniczyć.

Bądźcie gwiazdami internetu (domowego)

Możesz o tym nie wiedzieć, ale bardzo możliwe, że twoje dziecko jest całkiem niezłym fotografem, montażystą i specem od efektów wizualnych. Prawdopodobnie potrafi też podłożyć obraz do piosenki i nagrać swój własny mini-playback show. A jeśli nie, na pewno bardzo szybko rozpracuje działanie aplikacji, pozwalających na tym podobne sztuczki, bo jego super mocą jest kreatywność i nieograniczona wyobraźnia.
Fot. Unsplash.com / Patricia Prudente
Jeśli dziecko ma chęć rozwijać podobne kompetencje, naszą rolą jest mu w tym pomóc – przy okazji sam możesz się wiele nauczyć. Efektem będzie obustronna korzyść i… świetna zabawa!

Zacznijcie od założenia wspólnego konta na YouTube, Instagramie czy TikToku. Prywatnego — to ważne, aby dziecko czuło się bezpiecznie w swoim wirtualnym świecie. Nie chodzi przecież o polubienia, ale o samą radość ze stworzenia czegoś wspólnie.

Medium wybierzcie w zależności od tego, co sprawia wam większą frajdę: robienie zdjęć? Nagrywanie relacji z otwierania Milka Secret Box? A może tworzenie układów tanecznych z wykorzystaniem sprzętów kuchennych? Bez względu na co się zdecydujecie, przysporzy wam to wiele radości i będzie wspaniałą pamiątką na lata!
Fot. 123rf.com / Vadim Guzhva
Jak widzisz, sposobów na hobby, które można dzielić z dzieckiem (i całą rodziną) jest mnóstwo. Wystarczy wyjść poza dotychczasowe ramy i otworzyć się na nowe aktywności. Kto wie? Może zajęcia, o których jeszcze niedawno nawet byś nie pomyślał, okażą się Twoją największą pasją?

Artykuł powstał we współpracy z marką Milka.