W te święta będziecie potrzebować aplikacji do wideorozmów z bliskimi. Wybraliśmy najprostsze

Aneta Zabłocka
Jest duża szansa, że w te święta, zamiast kłócić się o politykę i to, który kraj najlepiej radzi sobie z pandemią, nerwy puszczą nam w czasie tłumaczenia rodzicom, jak uruchomić aplikację do wideo czatu. Spokojnie, można tego uniknąć.
Fot. Johny Cohen/Unsplash
Dlatego wybraliśmy najprostsze apki, nawet najbardziej analogowy senior powinien sobie z nimi dać radę.

Koronawirus postawił nasze życie na głowie, ale największą rewolucję przeżyli nasi rodzice czy dziadkowie.

Kwarantanna sprawiła, że zostali odcięci od swoich rodzin. To dla nich tym bardziej dotkliwe, że w czasie pandemii wypadają kolejne święta.

Po raz pierwszy wielu Polaków spędzi te święta, gadając na wideo czacie zamiast siedzieć wspólnie przy stole. Spora część z nich zapewne nigdy nie uruchomiła żadnej aplikacji do wideo czatu, więc w Święra czeka ich cyfrowy debiut.


Przy okazji zapewne i także spore rozczarowanie, bo jak wiadomo, technologia lubi "trollować" seniorów i robić im psikusy.

By pomóc wam uniknąć awantur, podpowiadamy które aplikacje do wideorozmów są najprostsze w obsłudze i sprawią najmniej problemów seniorom.

Przede wszystkim — zapomnijcie o Zoomie czy Discordzie. Ten sam efekt można osiągnąć prostszymi metodami, które nie wpędzą staruszków w stan przedzawałowy.

Facebook Messenger Lite

Lite to prostsza wersja Messengera, usunięto z niej część funkcji, dzięki czemu apka w tej wersji pozwala przede wszystkim wysyłać wiadomości i łączyć się przez wideo czat. To dobra wiadomość dla każdego seniora.

Wygląd i fukcjonalności Messengera Lite są w gruncie rzeczy takie same i na iPhone'ie, i na Androidzie, więc będzie łatwiej tłumaczyć, co należy kliknąć, by się połączyć.

By używać Messengera Lite, nie trzeba mieć konta na Facebooku. Z aplikacji można wysyłać zdjęcia i wiadomości na numery z listy kontaktów w telefonie, a nie tylko do użytkowników aplikacji.

WhatsApp

To kolejną dobra i prosta opcja, jeśli planujesz w te święta prowadzić wideorozmowy z członkami rodziny. Interfejs jest bardzo prosty, prostszy nawet niż w przypadku Messengera Lite.
Fot. Allie Smith/Unsplash


Whatsapp szyfruje komunikację między użytkownikami, więc jeśli zamierzacie omawiać sekrety rodzinne, albo podawać sobie kod do sejfu, w którym zgromadzone są rodzinne kosztowności, Whatsapp będzie lepszym wyborem niż Messenger Lite.

Można go zainstalować na komputerach, co dla wielu seniorów może mieć znaczenie (nie wszyscy używają smartfonów).

Viber

Viber to bezpłatny komunikator umożliwiający kontakt z bliskimi. Umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, krótkich filmów i naklejek. Viber również szyfruje całość komunikacji — wiadomości tekstowe, wideorozmowy, rozmowy głosowe, zdjęcia, filmy i czaty grupowe.

Czytaj też: Bohaterowie: wzruszające zdjęcia lekarzy ze szpitali zakaźnych, którzy nie mogą przytulić bliskich

Aplikacja pozwala też na prowadzenie rozmów grupowych, łącznie może brać w niej udział do 250 użytkowników.

By korzystać z Vibera, nie trzeba zakładać konta. Wystarczy wpisać swój numer telefonu. Aplikacja umożliwia kontaktowanie się z osobami z książki adresowej i tymi, które są kontaktami w Viberze. Uwaga, pewne rzeczy w Viberze (np. śmieszne naklejki) są płatne.

FaceTime

Standardowa aplikacja do czatowania wideo wbudowana w każde urządzenia Apple'a. To najlepsza opcja dla posiadaczy urządzeń tej firmy.

Interfejs jest łatwy do ogarnięcia. Jeśli w rodzinie używacie sprzętu Apple'a to pewnie i tak wybierzecie FaceTime. To akurat w produktach tej firmy jest fajne - programy są intuicyjne, działają bez zarzutu i nie robią użytkownikom przykrych niespodzianek.