6 ważnych pytań na temat pracy zdalnej w czasie pandemii. Zadaliśmy je prawniczce w waszym imieniu

Andrzej Chojnowski
Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas wylądowała na homeoffice. Dla niektórych to idealna sytuacja, dla innych przekleństwo. Jak sprawa pracy zdalnej wygląda od strony prawa? Co wolno pracownikowi, a co może pracodawca?
Fot: Claudio Schwarz/Unsplash
Zebraliśmy kilka najważniejszych, najbardziej podstawowych pytań i zadaliśmy je prawniczce, Annie Błaszak, radcy prawnej z Kancelarii ATL Law.

W jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi pracę zdalną, ustnie czy pisemnie?

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nie wskazuje formy polecenia pracy zdalnej.

Należałoby więc uznać, że takie polecenie może zostać wydane w dowolnej formie, także ustnie. W interesie obu stron stosunku pracy byłoby jednak potwierdzenie faktu polecenia pracy zdalnej (np. pismo skierowane do pracownika, służbowy e-mail).
Radca Prawna Anna Błaszak z Kancelarii ATL LawFot: ATL Law

Jak długo może trwać okres pracy zdalnej?


Ustawa nie określa maksymalnego okresu wykonywania takiej pracy. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy – może to być czas oznaczony, ale uzasadniony przeciwdziałaniem pandemii.


Trzeba dodać, że art. 3 wspomnianej ustawy traci moc po upływie 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wydaje się zatem, że czas, na jaki pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, nie może wykraczać poza ten okres.

Czy można się nie zgodzić na pracę zdalną?

Obowiązkiem pracownika jest stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 k.p.). Dotyczy to także polecenia pracy zdalnej.

Czy odmowa świadczenia pracy zdalnej jest podstawą do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności?

Taka odmowa, o ile polecenie nie jest sprzeczne z prawem lub umową o pracę, może skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej.

Zgodnie z art. 108 § 1 k.p. pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, jak również przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Co jeśli pracownik nie ma w domu odpowiednich warunków do pracy?

Przepisy ustawy nie odwołują się do warunków mieszkaniowych lub rodzinnych pracownika przy polecaniu pracy zdalnej.

Jednak w przypadku zgłoszenia przez pracownika braku możliwości świadczenia pracy w miejscu zamieszkania, pracodawca powinien wyznaczyć pracownikowi inne miejsce wykonywania pracy zdalnej.

Czy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej w innym miejscu niż dom pracownika?

Art. 3 ustawy w celu przeciwdziałania Covid-19 mówi, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Takie brzmienie przepisu wskazuje więc, że jest to możliwe.

Jeśli uważacie, że na tej liście zabrakło pytań, które są dla was istotne w sytuacji pandemii, napiszcie do nas. Zadamy je i opublikujemy odpowiedzi.