7 zasad pracy z domu, gdy jesteś rodzicem i za wszelką cenę starasz się nie zwariować

Aneta Zabłocka
Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu z nas od tygodnia pracuje z domu. Nie wiemy, jak długo potrwa nasz #homeoffice2020, dobrze więc byłoby przygotować wszystko tak, by praca nie była udręką, a dzień "home office" nie kończył się awanturą. To da się zrobić, od czego masz nas.
Praca w domu wymaga przede wszystkim zamiany nawyków. Do tej pory wychodziłeś rano do pracy, zostawiałeś bałagan w domu i na cały dzień znikałeś w uporządkowanym świecie biura, w którym twoim zadaniem jest jedynie pracować, a całą resztą spraw zajmuje się ktoś inny.

Teraz wszystkie zawodowe rytuały musisz przenieść do domu i połączyć z obowiązkami domowymi. Gdy próbujesz to zrobić, za pierwszym razem przekonujesz się, że to właściwie niemożliwe.

Dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik. To nie lista prawd objawionych, po prostu przemyślenia osób które, tak jak ty, siedzą #homeoffice2020 i kombinują, jak połączyć życie rodzinne z wymaganiami stawianymi przez pracę.

1: Przygotuj się do pracy


To superważne. Do tej pory żyłeś rytmem dnia, który wyznaczała ci praca. Musiałeś wstać o określonej porze, o określonej porze zjeść śniadanie, o określonej porze wyjść z domu, żeby zdążyć do pracy.


Teraz też powinieneś trzymać się takiego rytmu. Nie rezygnuj z niego, dzięki temu łatwiej będzie ci zaakceptować fakt, że pracujesz nie z biura, tylko z domu.

2: Zadbaj o wygląd

Istnieje oczywiście ryzyko, że gdy skończy się ta kwarantanna, wszyscy będziemy wyglądać jak jaskiniowcy, ale postaraj się, żeby tak nie było.

Wygląd to ważny element codziennego rytuału i nie powinieneś tego porzucać. Staraj się codziennie wyglądać przynajmniej przyzwoicie. To poprawi ci nastrój, a po drugie, zawsze istnieje możliwość, że w ciągu dnia zdarzy się jakaś wideokonferencja. Nieogolony i w starym T-shircie będziesz wyglądał głupio.

3: Odizoluj się

W pracy jest to łatwe, jak się postarasz to przez cały dzień nikt nie będzie ci zawracał głowy. W domu jest dużo trudniej, Domownicy, zwłaszcza kilkuletni, mogą nie rozumieć, że potrzebujesz skupienia.

Spróbuj znaleźć miejsce, które będziesz mógł zmienić na biuro i w spokoju popracować. Mogą ci się przydać słuchawki tłumiące hałas. Są szczególnie skuteczne w przypadku jednostajnych dźwięków, więc jeśli w pomieszczeniu obok pracuje zmywarka, odkurzacz lub pralka, odetną cię od tych hałasów.

4: Wypróbuj aplikacje do zarządzania listami zadań

Jest ich mnóstwo, od prostych, takich jak Any.Do, po rozbudowane, jak Trello.

Takie rozwiązanie będzie nieocenione w sytuacji gdy, jako rodzic, co chwila musisz odrywać się od pracy, żeby na przykład uratować kota przed wypraniem go w pralce przez twoje dzieci.

Lista zadań pomoże ci wrócić do pracy i ponownie skupić się na tym, co masz do zrobienia.

5: Ustal przerwy na "zajęcia domowe"

Nic tak nie rozprasza w pracy w domu, jak ciągła myśl, że zaraz pora obiadowa, że brudna podłoga, albo czy dzieciaki ciągnące za rękaw, że czas na bajki.

W biurze wyszedłbyś na lunch albo zamówił coś z miasta, a w domu musisz jeszcze ugotować obiad dla rodziny albo położyć dzieci spać.

Ustal z pracodawcą, że o konkretnej godzinie w ciągu robisz sobie przerwę. Niech to będzie stała pora i o stałej długości.

W ten sposób podzielisz swój dzień, a to powinno ci pomóc lepiej zarządzać własną pracą. W dodatku ustalając z dziećmi, że np. tata o 14:00 robi obiad i jednocześnie odpowiada na wszelkie pytania, zadbasz o ich poczucie kontaktu z rodzicem.

Dzięki temu jest szansa, że nie będą ci przeszkadzać, kiedy znowu usiądziesz do komputera.

Czytaj też: Co robić z dziećmi podczas kwarantanny z powodu koronawirusa i jak nie zwariować? Oto poradnik ojca

6: Bądź w kontakcie

Praca z domu może sprawić, że poczujesz się samotny, jeśli dotąd pracowałeś w biurze pełnym ludzi i lubiłeś niezobowiązujące rozmowy w ciągu dnia. Dlatego staraj się zachować stały kontakt z kolegami i koleżankami z pracy.

Wykorzystuj do tego wszelkie dostępne narzędzia online'owe, takie jak komunikatory czy voice chat. Dzięki temu samotność będzie mniej dojmująca.

7: Wyznacz granice

Pracując z domu, łatwo jest zatracić poczucie, gdzie kończy się praca, a zaczyna dom.

Efekt jest taki, że siedzisz z laptopem do wieczora i pracujesz, bo masz złudne poczucie, że jesteś w domu, więc to nie praca.

Nic bardziej błędnego. Ustal, o której zaczynasz i o której kończysz pracę. Staraj się tych granic nie przekraczać, a po pracy zadbaj o higienę umysłu i ciała.

Jeśli jest to bezpieczne (nie ma ludzi), wyjdź na spacer. Jeśli wolisz nie wychodzić, pomyśl o ćwiczeniach fizycznych w salonie, a potem zrób reset głowy i włącz serial. Albo grę. Albo najpierw jedno, a potem drugie. Zasłużyłeś.