Polska Ikea wprowadza płatny urlop ojcowski. Na co mogą liczyć pracownicy szwedzkiego giganta?

Kamil Rakosza
Pełnopłatne cztery tygodnie do wykorzystania w całości lub dwa razy po dwa tygodnie. Polska Ikea idzie w sukurs młodym ojcom dzieci urodzonym od stycznia 2020 r. i wprowadza dodatkowy urlop ojcowski. W polskich warunkach to naprawdę duże udogodnienie dla najmłodszych stażem rodziców.
Ikea wprowadza dodatkowy urlop ojcowski. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W Polsce coraz więcej mówi się o szwedzkim modelu pracy. Doczekaliśmy się niecodziennego, ale bardzo fajnego importu ze Szwecji. Polska Ikea ogłosiła, że jej pracownicy będą mieć prawo do płatnego urlopu ojcowskiego. Mogą go wziąć w dowolnym momencie, jednak nie później niż do 18. miesiąca po urodzinach dziecka.

"Ikea wierzy, że równość leży u podstaw praw człowieka. Kwestia ta ściśle powiązana jest również z rodzicielstwem. Każdy rodzic powinien mieć równą szansę spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie. W przyszłości może skutkować to zrównoważonym podejściem do pełnienia ról opiekuńczych w rodzinie" – pisze w uzasadnieniu szwedzki koncern. Do tej pory państwo gwarantowało ojcom wybranie 2 tygodni z tytułu tzw. tacierzyńskiego. Zdaniem Ikei taki system wymusza na mężczyznach rzadki kontakt z dzieckiem. Polskie prawo daje rodzicom łącznie do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski.


Zaledwie jednak sześć tygodni z okresu urlopu rodzicielskiego jest pełnopłatnych. Pozostałe tygodnie są płatne w 60 procentach. Dlatego w sytuacji, kiedy to ojciec przynosi do domu więcej pieniędzy z tytułu pracy, zazwyczaj to matka przeznacza ten okres na zajmowanie się dzieckiem. Ikea przywołuje nawet badania, wedle których tylko 6 procent mężczyzn decyduje się na taką opiekę.

Źródło: money.pl