Nie, nie rozbijesz dziecku głowy... Seks w ciąży będzie super, ale o tym musisz pamiętać
Dwie kreski na teście ciążowym. Czy to oznacza brak współżycia przez wiele miesięcy? Nic z tych rzeczy. Seks możecie uprawiać również wtedy, gdy twoja partnerka jest w ciąży. O czym pamiętać, jakich pozycji unikać, na co powinieneś zwracać uwagę? Zapytaliśmy o to Izabelę Dembińską, położną i autorkę książki "Rodzić można łatwiej".
Jak najbardziej! Ale pod warunkiem, że przebieg ciąży jest prawidłowy i nie ma medycznych przeciwwskazań do jego uprawiania. Jeśli wszystko jest w porządku, to na każdym etapie i w każdym tygodniu ciąży można uprawiać seks. Niekiedy może to się łączyć nawet ze zwiększeniem doznań, bo ukrwienie tkanek u części kobiet znacznie zwiększa odczuwanie przyjemności.
Wspomniała pani o przeciwwskazaniach. Wymieńmy je.
Seks w ciąży zakazany jest kilku konkretnych sytuacjach: w sytuacji zagrożenia poronieniem i porodem przedwczesnym, albo przy krwawieniach, skurczach macicy czy łożysku przodującym. Jednak mam tu na myśli seks. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by okazywać sobie czułość czy, o tym w ciąży zawsze warto pamiętać. Wbrew temu, co myślą niektórzy, seks czy orgazm u kobiety nie spowoduje poronienia. Nie może też wywołać akcji porodowej.
Czy seks w ciąży ma zbawienny wpływ na zdrowie kobiety?
Mówi się, że seks jest dobry na wszystko… O ile oczywiście obie strony mają na niego ochotę. Seks działa na kobietę relaksująco, a do tego jest formą aktywności fizycznej. To ma oczywiście same zalety: jej oddech lepiej dotlenia organizm, co wpływa korzystnie także na dziecko. Rozszerzają się naczynia krwionośne, poprawia się ukrwienie organizmu, wydzielają się też ogromne pokłady endorfin, które mają dobry wpływ na płód. Podczas seksu pracuje również kobieca miednica, co poprawia umiejętności pracy nad nią podczas porodu.
Sporo tego.
Tak. Mówi się, że to, czego kobiece ciało potrzebuje w seksie, jest mu niezbędne również podczas porodu – a więc dobrego oddechu, miękkich ruchów ciała czy miednicy, bliskości, poczucia intymności i bezpieczeństwa. Poród jest zresztą nieoddzielny od seksu – w obu sytuacjach ciało kobiety wydziela te same hormony.
Wspomniała Pani wcześniej, że seks jest zalecany, ale pod warunkiem, że kobieta ma na niego ochotę. Jak jest z kobiecym libido w trakcie ciąży?
Może ono podlegać skrajnym zmianom, co jednak nie oznacza wcale jego obniżenia. Czasami libido wręcz wzrasta! Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia: wszystko zależy od etapu i przebiegu ciąży, od samopoczucia kobiety, jej ewentualnego lęku o ciążę, a także od relacji między partnerami. Warto jednak pamiętać, że jeśli kobieta nie ma ochoty na seks, to nie warto rezygnować z bliskości fizycznej, choćby z przytulania czy pocałunków.
Fot. unsplash.com
Po pierwsze – o tym już wspominaliśmy – gra hormonów może wpływać na poziom libido. Po drugie – z uwagi na zmiany poziomu nawilżenia pochwy może pojawiać się dyskomfort podczas stosunku u partnerki dlatego warto zadbać o dodatkowe nawilżenie. I wreszcie mężczyzna powinien mieć z tyłu głowy, że – ze względu na wiele zmian, które przechodzi ciało kobiety w trakcie ciąży, współżycie może być dla kobiety mniej przyjemne, a czasem nawet powodować ból, szczególnie pod koniec ciąży.
Właśnie. Jak w ogóle uprawiać seks w czasie ciąży? Są jakieś szczególnie polecane pozycje czy techniki?
Każda para indywidualnie powinna poszukiwać swojej ulubionej pozycji. Warto zwrócić uwagę na to, że wraz ze rozwojem ciąży i objętością brzucha, nie wszystkie pozycje będą wygodne dla kobiety. Lepiej unikać takich, które wiążą się z uciskiem brzucha lub głęboką penetracją. Warto jednak Szukajmy, uczmy się siebie na nowo, nie bójmy się. Zwłaszcza że seks w ciąży wcale „nie powoduje zboczenia u dziecka”, a wręcz przeciwnie: szczęśliwi rodzice, którzy dbają o swoje potrzeby seksualne i cieszą się z bliskości, to szczęśliwe dziecko.