Co trzecie małżeństwo w Polsce się rozpada. Z jakiego powodu? To postanowili sprawdzić naukowcy z firmy UCE RESEARCH i zrobili ankiety wśród osób, które niedawno się rozwiodły. Badanie pokazuje, że są cztery główne przyczyny decyzji o końcu małżeństwa: niezgodność charakterów, zdrady, nadużywanie alkoholu lub narkotyków oraz przemoc.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Badanie było proste. Eksperci z firmy UCE RESEARCH i kancelarii Nowy-Etap.pl dotarli do 779 osób, które w ciągu ostatnich 5 lat złożyły pozew o rozwód. Każdą z nich poprosili o wypełnienie ankiety z pytaniami o powody tej decyzji. Analiza odpowiedzi pozwoliła badaczom stworzyć raport "Polacy na ścieżce rozwodowej. Przyczyny".
Niezgodność charakterów
Jakie zatem są te cztery przyczyny? Najczęstsza to tzw. niezgodność charakterów – wymieniło ją niemal 29 proc. ankietowanych rozwodników. Jeśli kojarzy się to wam z procesami rozwodowymi celebrytów, to jest to dobre skojarzenie. Gwiazdy jako przyczynę rozwodu często podają właśnie niezgodność charakterów, bo pozwala to przemilczeć dokładne powody i uciąć medialne spekulacje.
Ale, jak widać, nie tylko osoby z pierwszych stron gazet sięgają po to, bardzo enigmatyczne, wyjaśnienie powodów rozstania. Co dokładnie się za tym kryje, wyjaśnił w raporcie Kamil Jura, prawnik i mediator rozwodowy z kancelarii Nowy-Etap.pl.
"Z mojego doświadczenia wynika, że pod tym powodem kryje się wiele różnych problemów. W praktyce oznacza to, że pary nie potrafią się porozumieć, mają różne oczekiwania wobec życia, a także inne wartości czy cele. (...) Niezgodność charakterów jest wtedy ogólnym określeniem braku zrozumienia i chęci współpracy w związku. Ten powód jest najczęściej podawany, bo łatwo nim objąć wiele różnorodnych trudności bez wchodzenia w szczegóły" – wyjaśnił.
Zdrada, używki, przemoc
Druga najczęściej wymieniana przyczyna już wyjaśnień nie wymaga. To niedochowanie wierności małżeńskiej, czyli, mówiąc wprost, zdrada. Ten powód wymieniło 26 proc. ankietowanych rozwodników. Trzecią główną przyczyną decyzji o zakończeniu małżeństwa jest nadużywanie alkoholu lub narkotyków przez współmałżonka. Badani wymieniali ją jednak znacznie rzadziej. Tylko 15 proc. z nich wyznało, że do rozwodu doprowadziło uzależnienie.
Niewiele mniej, bo nieco ponad 14 proc. ankietowanych, jako powód decyzji o rozwodzie wymieniło stosowanie przez partnera przemocy fizycznej lub psychicznej. Zdaniem ekspertów te 14 proc. to liczba zaniżona, bo ofiary przemocy wciąż często nie chcą się do tego przyznawać, nawet w anonimowych ankietach.
Niezgodność charakterów, zdrada, uzależnienie i przemoc – to "wielka czwórka" przyczyn rozwodów w Polsce. Aż 85 proc. ankietowanych rozwodników wymieniło właśnie jeden z tych czterech powodów.
Pieniądze, seks i poglądy mało znaczące
Co do złożenia pozwu o rozwód skłoniło pozostałych? Nieco ponad 5 proc. ankietowanych jako powód decyzji wymieniło nieporozumienia na tle finansowym. To oznacza, że choć pieniądze są częstym powodem kłótni małżeńskich, to dość rzadko stają się powodem rozstania. Jeszcze rzadziej Polacy rozwodzą się z powodu długiej nieobecności jednego z małżonków (3 proc.) czy problemów mieszkaniowych.
Znikoma liczba rozwodów jest powodowana zaburzeniami emocjonalnymi czy ujawnionymi chorobami psychicznymi. To jako powód wymienił zaledwie 1,2 proc. badanych. Podobnie nikły był odsetek tych, których do złożenia papierów rozwodowych skłoniły różnice światopoglądowe lub niedobranie seksualne. Tylko jedna na sto osób rozwiodła się dlatego, że małżonek nie sprawdzał się w łóżku albo prezentował skrajnie odmienne poglądy.