Ministerstwo Edukacji Narodowej ma nowy pomysł na rozwijanie wiedzy uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Resort zorganizuje comiesięczne zajęcia z ekspertami, które będą poświęcone zmianom klimatu, zdrowiu, cyberbezpieczeństwu, sytuacji międzynarodowej oraz kulturze i sztuce. Pierwszy wykład w ramach Akademii MEN odbędzie się 26 września.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Rozwijaj pasje, poszerzaj horyzonty!". Takim hasłem resort edukacji reklamuje swoją inicjatywę, która ma pomóc uczniom ostatnich klas szkół podstawowych w wyborze kierunku studiów i znalezieniu pomysłu na karierę zawodową. Zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu i każde będzie poświęcone innemu zagadnieniu.
Zajęcia jak na studiach
Do prowadzenia wykładów, bo taką formę będą miały te spotkania, ministerstwo zapraszać będzie naukowców i specjalistów, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Co ważne, udział jest dobrowolny i bezpłatny.
"Akademię MEN tworzymy we współpracy z innymi ministerstwami oraz przy wsparciu Szefa Służby Cywilnej. Chcemy dzielić się swoją wiedzą w różnych obszarach tematycznych. Przez kolejne miesiące młodzież będzie mogła zgłaszać się do udziału w wykładach – przyjść do zabytkowego gmachu przy Szucha 25 lub skorzystać z dostępu online" – czytamy w ogłoszeniu na stronie internetowej MEN.
Sala, w której będą prowadzone wykłady, mieści 50 osób, dlatego uczniowie, którzy chcą uczestniczyć w tych zajęciach osobiście, będą musieli się zgłosić, korzystając ze specjalnego formularza. Organizatorzy zastrzegają, że decydować będzie kolejność zgłoszeń. Wszystkie wykłady będą też transmitowane na żywo na kanale MEN w serwisie YouTube. Linki do transmisji będą przed każdym kolejnym wykładem udostępniane na stronie resortu.
Na początek zmiany klimatu
Pierwsze zajęcia odbędą się 26 września o godzinie 17. Temat będzie dotyczył kwestii, o których sporo się mówi w kontekście trwającej na południu Polski powodzi. "System klimatyczny, granice planetarne – pojęcie dotyczące procesów systemu Ziemi i granic, których przekroczenie może wywołać nagłą i nieodwracalną zmianę środowiska w skali kontynentalnej lub globalnej. Fakty i mity na temat zmian klimatu – odpowiedzi na podstawowe pytania" – brzmi pełny opis tematyki wykładu.
Poprowadzą go dwaj eksperci – prof. Szymon Malinowski, który jest fizykiem atmosfery, przewodniczącym zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, szefem Fundacji Edukacji Klimatycznej i twórcą serwisu Naukaoklimacie.pl. Drugim prelegentem będzie Marcin Popkiewicz, analityk i autor książek "Świat na rozdrożu", "Rewolucja energetyczna. Ale po co?", "Nauka o klimacie" i "Zrozumieć transformację energetyczną".
Kolejne wykłady będą organizowane co miesiąc, aż do czerwca przyszłego roku. Dokładne terminy na razie nie zostały podane. Nie ujawniono też nazwisk kolejnych ekspertów, wiadomo jednak, że spotkania będą dotyczyły aktualnych wydarzeń międzynarodowych, przemian politycznych, zdrowia, zjawisk w kulturze i sztuce oraz bezpieczeństwa cyfrowego.