Zjazd na zjeżdżalni to teoretycznie jedna z najbardziej bezpiecznych zabaw. Przecież jeśli nie jest stara i uszkodzona, to dziecku nic nie grozi. Nic bardziej mylnego. Źródłem nieszczęścia mogą być… podeszwy butów twojego dziecka. Jeśli są zrobione z gumy, to zadziałają jak hamulec. Jakie mogą być skutki, pokazuje ten filmik.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przyczyną wypadków na placach zabaw zwykle jest zdezelowany i uszkodzony sprzęt. Dlatego zanim dziecko skorzysta z danej zabawki, warto sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku. To jednak nie wszystko. Wypadek może przytrafić się także na nowiuteńkim placu zabaw. Pułapką może okazać się np. zjeżdżalnia. Zwłaszcza wtedy, gdy dziecko przed wejściem na nią nie zdejmie butów albo nie złączy nóżek. Skutki takiego błędu pokazuje filmik opublikowany na instagramowym profilu Wychowanie dzieci bez lukru.
Niebezpieczne buty
Już same opisy wyjaśniają, dlaczego dziecko powinno korzystać ze zjeżdżalni w skarpetkach. Powód jest prosty – buty, zwłaszcza takie z gumową podeszwą, w kontakcie z powierzchnią zjeżdżalni mogą zadziałać jak hamulec. Zatrzymają stopę, co może spowodować kontuzję. To samo może się stać, gdy maluch przed zjazdem nie złączy nóżek.
Żeby uniknąć bolesnego uderzenia, albo, co gorsza, kontuzji, warto pamiętać o kilku prostych zasadach korzystania ze zjeżdżalni. A przede wszystkim wpoić je swojemu maluchowi. Autorka profilu Wychowanie dzieci bez lukru ujęła je w pięciu punktach:
1. Jazda tylko bez butów
"Dlaczego? Zdejmowanie butów przed wejściem na zjeżdżalnię zmniejsza ryzyko zahaczenia o krawędzie zjeżdżalni, co może prowadzić do upadków lub złamań nóg.
Jak nauczyć dzieci? Wyjaśnij dzieciom, że zdejmowanie butów to prosta zasada, która może uchronić je przed bolesnymi wypadkami".
2. Nogi razem
"Dlaczego? Ucząc dzieci złączania nóg podczas zjeżdżania, minimalizujemy ryzyko zaklinowania nóżki między zjeżdżalnią a ziemią.
Jak nauczyć dzieci? Pokaż dzieciom, jak mają złączyć nogi i dlaczego jest to ważne, praktykując to razem przed zabawą na zjeżdżalni".
3. Sprawdź przed zjazdem
"Dlaczego? Przed pozwoleniem dziecku na zabawę, sprawdź, czy zjeżdżalnia jest w dobrym stanie, czy nie ma na niej śmieci, zabawek czy innych przedmiotów, które mogłyby spowodować wypadek.
Jak nauczyć dzieci? Wprowadź rutynę sprawdzania miejsca zabaw razem z dzieckiem, ucząc je odpowiedzialności i ostrożności".
4. Po kolei
"Dlaczego? Dzieci powinny nauczyć się czekać na swoją kolej, aby uniknąć tłoku i potencjalnych zderzeń na zjeżdżalni.
Jak nauczyć dzieci? Ucz dziecko, że cierpliwość jest ważna i każde z nich będzie miało swoją kolej na zabawę".
5. Na pupie i nogami w dół
"Dlaczego? Zawsze zjeżdżaj tyłem do przodu, siedząc na pupie, co jest najbezpieczniejszym sposobem.
Jak nauczyć dzieci? Wyjaśnij, że zjeżdżanie w inny sposób może być niebezpieczne i pokazuj przez przykład".
Na dmuchańce też tylko w skarpetkach
Te zasady mogą wydać się banalne, ale komentarze pod filmikiem pokazują, że takie zachowanie nie dla wszystkich jest oczywiste. "Moja córcia tak złamała rękę, zahaczyła o bok zjeżdżalni i złamanie z przemieszczeniem, a ma 3 lata" – napisała jedna z internautek.
Inny komentujący dodał, że podobne zasady obowiązują też na dmuchanych zjeżdżalniach. Na nich też należy jeździć wyłącznie w skarpetkach. I nie chodzi tu tylko o to, by nie zniszczyć powłoki dmuchańca, ale też o bezpieczeństwo. But, ale też bosa stopa, mogą sprawić, że podczas zjazdu stopa się podwinie i dojdzie do kontuzji.