Dasz radę nawet na najmniejszym podwórku. Zbuduj plac zabaw, który pokochają dzieci

Aneta Zabłocka

27 czerwca 2022, 10:56 · 3 minuty czytania
Lato, wakacje - zbliża się czas, że chciałbyś, aby twoje dzieciaki miały szansę biegać od rana do wieczora po zielonej trawce i bawić się do utraty tchu. Masz nawet kawałek ogródka pod domem, ale w zasadzie to sama trawa. Zmieniamy ją z tobą w najbardziej odjechany plac zabaw na wyłączność dla dzieci. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez wybór miejsca, potrzebny sprzęt i konstruowanie toru przeszkód.


Dasz radę nawet na najmniejszym podwórku. Zbuduj plac zabaw, który pokochają dzieci

Aneta Zabłocka
27 czerwca 2022, 10:56 • 1 minuta czytania
Lato, wakacje - zbliża się czas, że chciałbyś, aby twoje dzieciaki miały szansę biegać od rana do wieczora po zielonej trawce i bawić się do utraty tchu. Masz nawet kawałek ogródka pod domem, ale w zasadzie to sama trawa. Zmieniamy ją z tobą w najbardziej odjechany plac zabaw na wyłączność dla dzieci. Krok po kroku przeprowadzimy cię przez wybór miejsca, potrzebny sprzęt i konstruowanie toru przeszkód.
Plac zabaw na podwórku DIY For. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak się postarasz, plac zabaw będzie gotowy w jedno popołudnie. Tak naprawdę ograniczają cię jedynie wyobraźnia i wielkość podwórka. Ale niczym się nie przejmuj, nawet na najmniejszym podwórku można urządzić fantastyczny tor przeszkód.


Jak zbudować miejsce do zabaw dla dzieci na podwórku?

Zacznijmy od podstaw. Najpierw musisz wybrać miejsce:

  • o równym podłożu, w którym nie będzie zatrzymywała się woda,
  • z dala od kabli, sznurów i niskich gałęzi,
  • takie, które z łatwością zobaczysz z okna swojego domu,
  • dające, chociaż kawałek przestrzeni do obiegnięcia toru, aby zrobić na nim kolejną rundkę.

Kolejne kroki to:

1. Zaplanuj wielkość

Dzieci będą cię namawiały na zbudowanie domu, huśtawki, ściany wspinaczkowej, małpiego gaju i rozstawienie trampoliny. Nie daj się ich perswazjom i skup się na tym, jak możesz zagospodarować przestrzeń wzdłuż i wszerz, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

2. Wyznacz centralny punkt

Wybierz miejsce oraz atrakcję, która będzie centrum placu zabaw, który budujesz. Jeśli chcesz stawiać domek, zastanów się, czy będzie na nóżkach z przestrzenią pod budowlą, czy będzie stał na trawie. Możesz nawet kupić gotowy prosty domek i obudować go dodatkowymi elementami, które wzbogacą plac zabaw.

Jeśli budujesz tor przeszkód, niech centralnym punktem będzie piramida wspinaczkowa, a po bokach ustaw drabinki, piaskownicę lub liny na słupkach.

3. Wykorzystaj przestrzeń

Masz koło domu duże drzewo o silnych gałęziach? Idealne miejsce na zamontowanie huśtawki albo małpiego gaju. Nie musisz niczego wieszać wysoko. Kładki i liny uplecione metr nad ziemią też sprawią dzieciakom frajdę.

Do wejścia z tyłu domu prowadzą schody? Może to świetnie miejsce na zjeżdżalnię? Nawet dość płaską. W lecie możesz platformę przykryć folią basenową do slide'ow, włączyć "wąż" z wodą i stworzyć mini park wodny.

Zabaw się w człowieka-robota i spójrz na swój ogródek jako na miejsce kształtów, pochylni i maszyn prostych. Wbrew pozorom nawet na niskim płotku okalającym ogródek możesz stworzyć ściankę wspinaczkową dla dziecka lub zamontować tam stopnie na różnych wysokościach do pokonywania trzymając się liny zamontowanej na wysokości klatki piersiowej malucha.

Połóż kilka sporych drewnianych belek koło siebie i zbij je porządnie. A w przestrzeniach między nimi rozciągnij i spleć linę.

Widzisz te pomysły? To pogadajmy o sprzęcie.

4. Zbierz materiały i narzędzia

Zacznij od kartki i ołówka, które posłużą do rozplanowania i narysowania poszczególnych elementów placu zabaw.

A potem:

  • przejrzyj oferty sklepów budowlanych i szukaj gotowych materiałów do wykorzystania (możesz zbijać deski sam albo kupić gotowe przęsło płotu lub podest tarasowy, które połączysz i stowarzysz prosty domek lub zjeżdżalnię),
  • wykorzystaj nieoczywistości - stwórz na płocie tablicę manipulacyjną, wykorzystując zasuwki do drzwi, śrubki, a nawet kolanka hydrauliczne,
  • kupuj dużo grubych lin, dzieci kochają je przeciągać, wieszać się na nich, bujać, deptać, skakać pomiędzy nimi,
  • zadbaj o szczegóły - kup kamienie do wspinaczki, siedzisko do huśtawki (może być małe i okrągłe, posłuży do bujaka, który zamontujesz na pojedynczej belce), płaskie kamyki, po których można skakać (możesz je np. pomalować na rózne kolory), zraszaczy wodnych, które dodadzą efektu "wow" w upalne dni, zerknij na dział oświetlenia i wybierz lampki, które podświetlą plac zabaw wieczorem.
  • będziesz potrzebował łączników, haczyków, wiertarki, gwoździ i osłonek, którymi przykryjesz miejsca łączeń.

Siatki linowe, podesty, drabinki możesz kupić gotowe w sklepie i po prostu zamontować do domku, który wybudowałeś w na środku podwórka. Upewnij się tylko, że zostawiłeś dzieciom bezpieczną przestrzeń do przemieszczania się pomiędzy atrakcjami.

5. Pytaj

Pytaj w sklepie o to, jak łączyć elementy, co pracownicy polecają, czy prowadzą usługi montażowe. Kto pyta, nie błądzi i nie przynosi wstydu męskiemu rodowi. Plac zabaw musi być zbudowany solidnie, aby zapewnić dzieciom zabawę i bezpieczeństwo, tu nie ma miejsca na "tak chyba może być".

6. Czyść i dbaj

Pamiętaj o tym, aby dbać o plac zabaw. Wymieniać piasek w piaskownicy, myć plastikowe elementy, sprawdzać, czy drewniane części nie tracą gładkości i nie grożą wbiciem się drzazgi. Co jakiś czas sięgnij po papier ścierny i bejcę i nadaj torowi przeszkód nieco blasku.

Czytaj także: https://dadhero.pl/288163,mozemy-sie-przylaczyc-jak-jedna-zabawa-zdobylem-tytul-krola-placu-zabaw